36
Fotogalerie

Panasonic TX-L39E6E: nová LED TV s filmovým nádechem [test]

Ultratenký rámeček, 100Hz technologie, nové Smart TV s Wi-Fi, přidejete výborný obraz i dobrý zvuk a pokud netoužíte po 3D, Panasonic u vás určitě zaboduje.

Kapitoly článku:


Panasonicu je občasně v rámci internetových fór, dávána nálepka výrobce, který LCD TV dělá odjakživa jaksi navíc, tedy ne zcela dobře. Domníváme se, že tento model zasadí definitivně pomyslnou „ránu“ všem těm, kteří by v podobných řečech pokračovali.

A ptáte se na testovaný 39" panel? Kolik lidí vybírá televizor a má omezený prostor pro jeho umístění. 40" bude moc, ve 37" se vybraný model nedělá a 32" bývá už bolestivě málo. A tak 98 centimetrů (skutečných 98cm viditelného obrazu) v hledáčku výše naznačeného kupujícího, se stává zatraceně přitažlivých.

Design, základní popis

Upřímně přiznáváme, že design panelu v chladivém stříbrném provedení s decentní kovově vyhlížející linkou, nás zaujal. Stříbrný podstavec standardního vzhledu vše vhodně doplňuje. Dole tvůrci přidávají průhlednou lištu s „plovoucí“ stavovou diodou a zcela uprostřed pak nezbytný nápis Panasonic.

DSC02707.JPG DSC02715.JPG 

Nápisy na obalu vyzývají kupujícího několika vějičkami. 100Hz BLB (zde se prosím jedná o zkratku z anglického BackLight Blinking) – tedy frekvence „blikání podsvitu“, přičemž by tato vymoženost měla vylepšit ostrost při pohybu. Nový My Home Screen (multimediálně laděné spojení aplikací a televizního vysílání při jejich současném zobrazení), Swipe & Share (forma sdílení – posílání multimédií přes WIFI přímo do TV), Viera Connect není třeba představovat, ač zde v novější podobě a konečně nezbytný DLNA pro systém přehrávání multimediálního obsahu třeba z PC.

DSC02710.JPGDSC02713.JPG 

Model E neobsahuje 3D, což řadě potencionálních zájemců jistě vadit nebude. Střídmost pokračuje v nepřítomném satelitním tuneru; z druhé strany – řada kupujících stejně stav raději řeší nákupem externího boxu. Ve výbavě tak máme tuner pro příjem digitálního pozemního vysílání DVB-T a analogu, nechybí samozřejmě příjem kabelové televize DVB-C.

Spořivá část národa jistě zaměří pozornost na visačku deklarující velmi nízkou spotřebu 38 wattů a třídu A+.

Konektorová výbava

Konektorová výbava zahrnuje vše nezbytné. CI slot pro modul placené televize, 2x USB (jednou s přívlastkem HDD), 3xHDMI (1x ARC – zpětný audio kanál), Ethernet konektor pro zapojení PC sítě (připojení k internetu), digitální audio výstup, plný SCART, komponentní AV (cinch), anténní konektor.

DSC02717.JPG DSC02721.JPG
 

Vše vhodně rozmístěno na levé části zad (čelní pohled). Někoho drobně zaskočí směřování všech HDMI dozadu (konektor se připojuje kolmo na zadní část výrobku). Ovládací prvky pro základní obsluhu TV bez ovladače, výrobce osadil do pravého zadního prostoru (čelní pohled).

Dálkový ovladač

Černý ovladač „klasického typu Panasonic“ výborně padne do ruky. Dvojí prolis v jeho spodní části (ohraničení prostoru pro baterie) vytváří strukturu pro jistý úchop. Jedná se o rozměrnější „dálku“. Lidé s menší rukou jednoznačně využijí k ovládání TV obě. Ti s rukou větší se pak neubrání „šplhání“. Chválíme logické členění „klaviatury“. Hmatová odezva je dobrá, jen mým větším prstům pořád nešlo trefit šipku nahoru a sahaly omylem na tlačítko HOME.

DSC02723.JPG

Plusem nutno označkovat tlačítka přeskočení vpřed/vzad. Tlačítka fungují (přehrávání z USB flešky) a opravdu přeskočíme o video vpřed/vzad.

Prvotní nastavení a My Home Screen

Počáteční nastavení probíhá ve srozumitelné podobě a nezaskočí ani technicky méně zdatné. Vše započne nastavením jazyka, typu umístění – zde doporučujeme neexperimentovat a opravdu stlačit „DOMÁCNOST“. V kontinuálním dějství navolíme typ síťového připojení – pevné (kabelem), bezdrátové (integrovaná WIFI) a nastavíme síť (Automaticky/Ručně/Nastavit později). Přichází volba typu TV signálu (DVB-C/DVB-T/Analog). Ladění probíhá svižně.

Po dokončení naběhne jedna z „Home“ obrazovek, a navíc hlasový průvodce (doplněn o textový), který seznámí nového majitele s možnostmi výrobku. Zaměření je zvláště cílené na využití nového typu Home Screenu. My Home Screen existují v několika verzích, z nichž jedna dává možnost vytvořit nové, zcela v režii majitele.

 

Další vytvoří běžný obraz viditelný přes celou plochu panelu, jen s vrchním chvilkovým informačním pruhem. Zbytek byl předvolen tvůrci softwaru. Raději než dlouhé vysvětlování, tématu se před časem věnoval další článek na webu avmania.cz.

Obrazovka Zivotni styl.JPG Obrazovka Informace.JPG Obrazovka pridat novou.JPG

Jak vidno, kombinace obrazu vysílání a widgetů sdružuje například Youtube prohlížeč, fotogalerii, hodiny, kalendář, časovač, počasí, poznámky atd. Vše se zdá být výborně vymyšlené a dotažené. Co možná bude někomu vadit, je nevypnutelný (opravdu jsme nezjistili možnost deaktivovat/odstranit) widget Viera Connect. Tento totiž vytváří neustálý neklid svým „reklamním“ točením se dokola. Snad přijde změna anebo někdo poradí, kde se dá kolování vypnout.

Leckdo přijme s nadšením osobní pojmenování „domovských obrazovek“ a přepracování výrobcem vytvořených (změna widgetů). Individuálně ozvláštníte pozadí vámi vytvořené obrazovky výběrem wallpaperu. Pro odpůrce novinek, či pomalu zvykající si, Panasonic předkládá volbu, která obrazovka se zobrazí po spuštění E6tky.

Obrazovka Test1.JPG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud