13
Fotogalerie

Panasonic SC-HTB570: 2.1 soundbar nebo 2.1 audiosystém

Do jaké míry bude využitelný soundbar systém pro navýšení kvality zvukového projevu u TV? 2.1 systém s bluetooth technologií a 16cm subwoferem vše ukáže.

Kapitoly článku:


Domácí kino není jen a pouze o obraze. Stejně tak by kvalitní obrazovou stránku měl doplňovat zvuk v příslušné hlasitosti, kvalitě, prostorovém a frekvenčním rozsahu. Není nutná jeho totální čistota ve směru hifi nároků, které by uživatel očekával například u stereo zesilovače s reproduktory pro náročný poslech hudby.

Zde jde trochu o něco jiného. Zprostředkovat divákovi srozumitelné mluvené slovo, přidat, pokud možno, pár prostorových efektů a hlavně hodně hutných basů pro různorodé výbuchy, výstřely ...

Soundbar nebo systém, vyberte si

Výrobci televizorů, vědomi si horšího zvukového podání moderních plochých „zobrazovadel“, vytvářejí několik možností, jak uživatel může zvukový zážitek povýšit.

Panasonic_SC-HTB570_1.jpg 
 

My se podíváme na jednu variantu - Panasonic SC-HTB570. Jedná se o 2.1 zvukový systém (udávaný celkový výkon 240W RMS) skládající se ze dvou spojitelných reproduktorů, subwooferu s bass-reflexem (16cm kónický typ) a hlavní řídící jednotky.

 Panasonic_SC-HTB570_3.jpg

Pravou a levou rerobednu možno využít samostatně pro postavení vedle boků televizoru. Druhou variantou bude spojení v jeden větší soundbar, typicky ležící pod televizorem. Samozřejmostí pak jsou variace s připnutím na zeď v obou podobách.


 DSC00104.JPG
 

Subwoofer má také jednu výhodu, k řídící jednotce se napojuje bezdrátově, nevedete tedy signálový kabel. K napájení však připojovací kabel využít samozřejmě musíte.

DSC00107.JPG

Centrální jednotka systému umožní připojení několika druhů konektorů a za pomoci bluetooth technologie připojí zařízení (NTB, telefon) pro streamování hudby. Zadní panel nabídne dva HDMI vstupy (AV out pro TV s ARC - zpětným audio kanálem, AV in pro BD, DVD), 2x optický digitální vstup, 2x přípojku systémovým reproduktorům. Jediný USB konektor má přívlastek „servisní“.

Ovladač a ovládání

K systému máme dodán malý, plochý ovladač v černé barvě s deseti gumovými tlačítky (hlasitost je kolíbkový typ). Vzhledem k možnostem systému se může zdát, že počet postačuje. Bohužel existují varianty pokročilého nastavení, kdy se toto musí provést kombinačním stiskem vícero základních „buttonů“, nebo delším stiskem jednoho z nich. A upřímně – kdo si to má pamatovat? Raději bychom viděli jedno/dvě tlačítka navíc, které přispěje k jednoduchosti ovládání, bez nutnosti sahat po návodu, či alespoň tápat v paměti – jakže to vlastně bylo.

DSC00102.JPG

Experimentovat můžeme s hutností basového projevu, srozumitelností mluveného slova, anebo s rozložení signálů v rámci šestice přednastavených prostorových efektů (Standard/Stadium/Music/Cinema/News/Stereo). Možností bude více. Primárně nejdůležitější jest úprava hlasitosti dodávaným ovladačem, či ovladačem v rámci připojeného zařízení Panasonic – Viera link (např. TV Panasonic).

DSC00110.JPG DSC00112.JPG
 

Vyzkoušet můžete napojit svůj mobilní telefon přes bluetooth a přehrát hudbu z něj touto cestou. Jistě docílíte lepších výsledků, než při poslechu přímo z miniaturních repráčků mobilního telefonu. Sluchátka věc řeší, ovšem zase budete „soukromničit“. Bluetooth připojení přichází se dvěma režimy. Jeden klade důraz na konektivitu a druhý na kvalitu zvuku. Záleží na konkrétní situaci – odzkoušejte. Aby informační diody zbytečně neoslňovaly v nočním sledování TV, nabízí se jejich ztlumení – tzv. režim stmívače. Diody taktéž, při nepřítomnosti alfanumerického displeje s popisem činnosti, různorodým bliknutím informují o právě prováděné akci.

Další variace objevíte v návodu. Škoda, že výrobce nepřidal aktivní USB port. Takto zůstává USBčko nevyužité.

Určitě si přečtěte

Články odjinud