8
Fotogalerie

Panasonic PT-AX100E: test HD ready videoprojektoru

Chcete-li proměnit svůj obývací pokoj v opravdové kino? PT-AX100E je projektor důsledně vyladěný pro promítání filmů.

Konstruktéři Panasonicu si s modelem PT-AX100E skutečně vyhráli. Techniku i ovládací rozhraní přizpůsobili projekci filmů a snadnému užívání. Při instalaci ani při běžném provozu tak nemusíte nahlížet do manuálů a můžete se plně oddávat filmovým zážitkům. My jsme byli na novinku zvědaví už jen proto, že předchozímu modelu AE900E se dalo vytknout jen máloco.

celek.jpg  
Oproti tradiční černé či šedé barvě Pananasonic zvolil luxusní bílou

Vidím světlo a ukážu i tmu

Z konstrukčního hlediska lze projektory rozdělit na dvě skupiny podle použité technologie tvorby barevného obrazu: DLP a 3LCD. Každá technologie má své klady i neduhy. K problémům druhé jmenované, kterou zvolil pro své projektory pro domácí kino Panasonic, patří především viditelná bodová mřížka a špatné podání černé barvy. Tedy teoreticky. Vývojáři tyto problémy znají a na jejich odstranění usilovně pracují. Bodovou mřížku tak u testovaného přístroje uvidíte jen ze vzdálenosti menší než 20 cm a ještě jen na kvalitním plátně.

Problematiku podání černé barvy se výrobce rozhodl vylepšit pomocí dynamické clony. Přístroj se vždy snaží vyhodnotit, zda je právě zobrazovaná scéna světlá, nebo tmavá a podle toho upravuje zaclonění objektivu. Výsledkem je výrazně lepší podání tmavých a světlých odstínů. Velmi užitečná je další technická vymoženost projektoru – snímač okolního osvětlení. Bez zásahu uživatele mění projektor jas podle intenzity světla v místnosti dřív, než to stihnete zpozorovat. Světlo v místnosti se mění, ale prožitek z filmu je stále stejný.

objektiv.jpgtlačítka.jpg
Nastavení projektoru je díky přehlednému ovládání velmi snadné
dálka.jpg
Dálkový ovladač má podsvícená tlačítka, takže je ve tmě domácího kina dobře uvidíte

Barvy z Hollywoodu

Projektory obvykle mívají problémy se zobrazením méně kvalitního signálu. Na ověření kvality vestavěných filtrů, jež mají za úkol vylepšovat obraz se sníženou kvalitou, jsme použili oblíbené DVD se stejnou filmovou scénou uloženou s různou přenosovou rychlostí. Tento úkol zvládl Panasonic na výbornou. Ve scénách v horší kvalitě se sice nutně objevovaly čtverečkové artefakty, nikde ale ani stopa po obvyklých trhaných či rozmazaných pohybech. Plná nádhera pohyblivých obrázků však vynikla teprve při promítání filmů natočených kamerou s vysokým rozlišením. Ostré detaily byly dokonce i v ukázce, kde se v rychlosti míhají vozy F1 po závodním okruhu.

Sytost a bohatý rozsah barev jsou tradiční výhody použité zobrazovací technologie. Přesto i v tomto ohledu nabízí Panasonic něco navíc. Zatímco v nahrávce domácího videa či při sledování televize chceme většinou přirozené barvy, ve filmu platí zcela něco jiného. Vlastně žádný film přirozené barvy nemá, neboť filmový svět vyniká vlastní barevností laděnou školenými experty. Panasonic vychází oběma požadavkům vstříc sedmi speciálně připravenými předvolbami barevných profilů, z nichž čtyři jsou určeny pro tmavé místnosti a tři pro projekci za denního světla. Na ladění se podle výrobce podílel i David Bernstein, člověk, který se v Hollywoodu podílel na přepisu mnoha filmů na DVD. Pokud však panu Bernsteinovi nevěříte, máte bohaté možnosti nastavit vlastní barevný profil.

zadek.jpg
Mezi konektory najdete i HDMI (například pro připojení Blu-ray přehrávače)

K počítači raději ne

Je jednoduché s projektorem pracovat? Rozhodně ano! Stačí jej dobře umístit, propojit se zdrojem signálu, pomocí zoomovacího prstence zvolit velikost promítaného obrazu a ten pak zaostřit. Šikovnou a jednoduchou pomůckou je joystick vedle objektivu, jímž můžete mechanicky vychýlit čočky a pohybovat tak obrazem po stěně. Projektor tedy nemusí být umístěn přesně v ose promítaného obrazu. Automaticky se provede vyrovnání lichoběžníkového zkreslení, ovšem pouze ve vertikálním směru, horizontální vyrovnání tu chybí. Nabídka přístroje je kompletně v češtině a je velmi přehledná.

Přestože projektor dovoluje i propojení s počítačem, příliš je nedoporučujeme. Přece jen je přístroj vyladěn na video, při zobrazování textu se tak u jednotlivých znaků mění barevný odstín a písmo vypadá trochu rozmazaně. To je nepříjemné zejména u webových stránek, které si při rozlišení přístroje jen těžko troufnete zvětšit. V nouzi se však i tato funkce může hodit.

Panasonic PT-AX100E

cena 50 995 Kč

  • technologie 3LCD, 16:9 0,7", 1 280 × 720 px
  • svítivost 2 000 ANSI lm
  • kontrast 6 000:1
  • hlučnost (úsporný režim) 25 dB
  • projekční vzdálenost 1,2–12,4 m (širokoúhlý obraz s max. úhlopříčkou 5,1 m)
  • optika F 1,9–3,1 f 21,7–43,1 mm (2× manuální zoom, ostření a posun čoček) výkon 220 W
  • životnost lampy 2 000 h
  • lichoběžníková korekce vertikální
  • vstupy HDMI, komponentní (3× RCA), kompozitní (1× RCA), VGA (D-Sub), S-Video
  • vzdálené ovládání RS-232C (mini DIN 8-pin)
  • normy NTSC, PAL, SECAM, HDTV (až 720p, 1080i)
  • rozměry (v × š × h) 395 × 112 × 300 mm
  • hmotnost 4,9 kg
  • spotřeba (plný/pohotovostní režim) 290/0,1 W
  • výbava manuál, dálkový ovladač, napájecí kabel

 

zdroj

Panasonic Czech Republic, Praha
kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
záruka
3 roky na projektor, na lampu 2 roky nebo 2 000 hodin, podle toho, co nastane dříve

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.png10/10

 

 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud