Vodo.NET
24. dubna 2012 • 17:11

Doporučuji http://www.vodo.net/...
Pioneer One nebo The Tunnel jsou vyborné věci. Stahujte a sdílejte... naprosto logálně! Torrent rulez

AG
23. dubna 2012 • 17:36

Nie som si isty ci je to open source - asi nie, ale legenda v zanri kvalitnych filmov vyrobenych 'na kolene' je Star Wreck :-D Myslim ale ze dnes sa uz neponuka zadarmo, ale iba na DVD :-/ Kazdopadne velmi dobra sci-fi parodia.

Roman Sokol
23. dubna 2012 • 14:41

Za prvé: Sintel je k dispozici stále. Mám ji už od uvolnění, ale pro stoprocentní jistotu jsem ji teď stáhl z www.sintel.org, takže tam je. Nemohu posoudit nakolik kompletní, ale i zdroje (minimálně některé) tam jsou k dispozici.
Za druhé: Upozornění v diskusi, že Sintel je třetí a ne čtvrtý film, celkem vystihuje problém, který ono autorem v úvodu zmíněné rozšiřování open source představuje. Toto nadšení pro věc a snaha podpořit povědomí tím, že se jako open source bude označovat kde co, je v tomto případě (a ostatně asi ve všech) spíše na škodu než ku prospěchu. Blender Foundation uvádí na svých stránkách http://www.blender.org/features-gallery/blender-... ... čtyři open source projekty, tři zmíněné filmy a hru "Yo, Frankie!". Filmů (a filmečků) jako takových mají k vidění podstatně víc v sekci Movies. Proč ten rozdíl?
Za třetí: Nabídka open source filmů je velice úzká a taková taky zůstane. Dokonce ani všechny snímky zde autorem uváděné nejsou open source. Open source totiž vyžaduje, aby jste měli k dispozici zdroj(e), což efektivně vylučuje jiné než výhradně počítačem vytvořené filmy, ale ani ty to v opačném směru nezahrnuje všechny. Hyperoptimistický tvůrce hraného filmu vám může jako nejzazší mez poskytnout veškerý (ne jen relevantní) surový materiál. Co bude pak "open sourced"? Postprodukce, střih? Film ovšem ne. Vysvětlení naleznete rovněž na stránce OS projektů Blenderu. Úvodní odstavec končí větou "The results and all artwork created for making it, were released under the Creative Commons.". Takže i u počítačové animace můžete mít jako OS třeba blender scény, skripty apod použité k vytvoření filmu, ale pochopitelně ne vlastní film (a ani to, co se zahrnuje pod artwork, tedy třeba koncepty postav). Takže si nemohu pomoci, ale autor to celé pokroutil a pomotal. Na jeho omluvu musím říct, že není zdaleka jediný, protože ona sama situace v této oblasti je značně zamotaná. To co je ale důležité (a o čem i takovýto článek informuje), to je úžasná a neustále rostoucí snaha tvořit na prvním místě pro lidi a až pak pro případný zisk či prospěch. To je totiž to, co open source a Creative Commons spojuje a odlišuje od masové komerční produkce.
Pro nabídku filmů CC můžete začít třeba na http://wiki.creativecommons.org/Films,... kde jsou mimochodem i tři zde zmiňované filmy Blender Foundation.

Roman Sokol
23. dubna 2012 • 14:46

http://wiki.creativecommons.org/Films...
Omlouvám se, ta čárka se "přidružila" :-D

JSilver
23. dubna 2012 • 11:59

Tvrzení, že nabídka těchto několika filmů je "nabídkou poměrně širokou", mi připadá hodně nadsazené. Spíš se jedná o první vlaštovky, které, jak známo, jaro nedělají. Ale i tak jsou příslibem vlaštovek dalších. A v tom držím pěsti.

Radek
23. dubna 2012 • 2:03

Sintel není čtvrtý, ale třetí film od Blender Foundation. Čtvrtý je teprve v produkci. Viz. http://mango.blender.org/....

Radek
23. dubna 2012 • 17:26

Možná ještě jako zajímavost. Vedle zmíněného projektu Mango, se v současné době připravuje další animovaný Open Movie Project. Stojí za ním režisér zmíněného Elephants Dream a nedávno spustili na KickStartu (http://www.kickstarter.com/projects/1331941187/the-t... ... crowdfundingovou kampaň, která byla hotova během pár dní. Je tam k tomu projektu celkem zajímavé video, tak kdo se zajímá, nechť shlédne. Crowdfunding ostatně hraje v otázce životaschopnosti takových projektů důležitou roli, škoda, že tu otázka financování nebyla vůbec zmíněna. Jinak podobný článek o open source filmech vyšel nedávno na Rootu. Odkaz nedávám, kdo se zajímá, najde si.

Určitě si přečtěte

Články odjinud