Filmy roku 2012: největší hity

Filmy roku 2012: největší hity

Jaké budou nejzajímavější filmy roku 2012? Nabízíme vám výhled s upoutávkami na filmy, jež nás letos čekají.

Kapitoly článku:


Filmový rok 2011 máme za námi a s ním i osobní rekapitulaci těch nejzajímavějších počinů, jež přinesl. Z široké distribuční nabídky si mohl vybrat každý a zvolit zda dá přednost zdařilým prequelům nebo rebootům zavedených sérií (X-Men: První třída, Zrození planety opic), adrenalinovým akčňákům (Rychle a zběsile 5), sci-fi s myšlenkovým přesahem (Zdrojový kód), komediím (Půlnoc v Paříži, Bláznivá, zatracená láska), precizním literárním adaptacím (Jana Eyrová), hravým animákům (Rango, Tintinova dobrodružství) nebo introspektivněji laděným snímkům pro náročnější publikum (Turínský kůň, Strom života, Melancholia).

Úlohu velkého překvapení sezóny na sebe vzal snímek Drive dánského režiséra Nicolase Windinga Refna, který zavedená narativní schémata gangsterských a neo-noirových filmů použil pro vytvoření intenzivního a uhrančivého melancholického thrilleru artového ražení.

Oscarová předzvěst roku 2012

Jak si povedou filmy roku letošního je v půli ledna obtížné odhadovat. Ze zámoří k nám přicházejí ohlasy na snímky uvedené na konci minulého roku, které teď sbírají různé profesní a kritické ocenění, jež jsou předzvěstí oscarového vyhlašovacího ceremoniálu. V pondělí 15. ledna budeme obeznámeni s výsledky Zlatých glóbů, které napoví asi nejvíce.

S mnoha filmy, jež se v různých nominacích výročních cen opakovaně objevují (Děti moje Alexandera Paynea, Scorseho Hugo a jeho velký objev, Spielbergův Válečný kůň, Clooneyho Den zrady, Taylorův Černobílý svět, Eastwoodův J. Edgar nebo francouzský The Artist ) se setkáme v nejbližších týdnech zimních měsíců v kinech, jiné distributoři snad rychle dokoupí a uvedou.

Snad se tak nebude opakovat situace z roku 2009, kdy jeden z nejpříznivěji přijatých filmů roku 2008, Wrestler Darrena Aronofskyho, byl v naší distribuci uvedený až tři čtvrtě roku od jeho zahraniční premiéry. S takovou distribuční politikou je potom těžké vyčítat, že diváci na filmy nechodí do kina a pořizují si je nelegální cestou na internetu.

Leden až březen bývá v distribuční nabídce domácích společností opravdu ve znamení dohánění restů a uvádění filmů, jež posbírají ceny na Zlatých glóbech nebo Oscarech. Kinofilovo srdce plesá a připravuje se na horší časy letních měsíců, kdy bude muset snést x-té pokračování Pirátů z Karibiku nebo jiné popcornové ságy, žijící už jen ze své podstaty.

K stále stejnému recyklovanému vyprávěcímu schématu se přidá vábnička v podobě 3D formátu a masové obecenstvo bere kina útokem v domnění, že kord, který cítí skoro u nosu, jim vynahradí absenci smysluplného příběhu. Kinematografie atrakcí slaví své žně a zvídavější diváci radši vyrážejí na festival do Karlových Varů nebo na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, kde mají možnost spatřit filmy, o nichž se dá diskutovat i v jiných kategoriích než těch oceňujících práci trikařů.

Návrat známých tváří

Při pohledu na letošní dosud zveřejněnou nabídku filmů, jež budou uvedeny v našich kinech, se nemůžeme zbavit dojmu, že filmová studia čím dál víc zaměřují svou pozornost na menšího nebo dospívajícího diváka. Vždyť i mistr velkých gangsterských opusů Martin Scorsese se uchýlil k čistě rodinnému dobrodružství.

Množství zmodernizovaných variací pohádek, legend nebo bájí, jež dostanou ve filmovém zpracování podobu žánrových fantasy, hororů, parodií či akčních spektáklů je až zarážející. Například jen Grimmova Sněhurka se objeví hned ve dvojím provedení, lišícím se mírou temnoty, již bude její převedení zatíženo.

Vedle zacílení na dětského diváka se připravme na návrat známých tváří. Batman, Iron Man s Hulkem, Thorem a Kapitánem Amerikou v jednom marvelovském kříženci, Spider-Man, upíři ze Stmívání, hobiti ze Středozemě, akční (ne)postradatelní veteráni se Slyem v čele, Stiflerova máma, Jimův táta.

Tři favoriti blockbusterové sezóny

Z přehledu blockbusterů sezóny se zároveň již teď vydělují tři jasní favoriti. Scottův Prometheus, Nolanův Temný rytíř povstal a Jacksonův Hobit. U těch ostatních je těžké odhadnout, které uspějí a s jakým výsledkem. My jsme se o něco takového pokusili a ze zveřejněných trailerů, dějové synopse, hereckého obsazení, scenáristického a režijního zaštítění či znalosti látky, jež je adaptována, jsme se snažili odhadnout, jak asi výsledný film dopadne.

Tuto předpověď jsme doplnili procentním indexem očekávání, který berte opravdu jen jako hru, která vás má vybídnout ke zveřejnění vašich názorů na filmy velkých studií, s nimiž se budeme letos v kinech potýkat. Budeme zároveň rádi, když povíte, na který film se těšíte a proč a naopak, kterému už teď předpovídáte komerční, realizační či umělecký nezdar a proč.

V tomto bloku jsme se zaměřili na komerční hity, blockbustery, akční filmy, komiksové adaptace, sci-fi snímky nebo komedie, příště se můžete těšit na ty, které zaujmou i oko a mysl náročnějšího diváka, jenž nevyhledává v kinech jen přímočarou nebo kvalitně udělanou zábavu.


1.čtvrtletí

Hugo a jeho velký objev

Tři nominace na Zlaté glóby a pověst jednoho z hlavních oscarových favoritů si vysloužila dobrodružná novinka Martina Scorsesho (Taxikář, Zuřící býk, Skrytá identita). Komiksový román Briana Selznika posloužil režisérskému velikánovi k rozehrání trojrozměrné podívané, již dětští diváci přijmou jako moderní pohádku a ti dospělí coby půvabnou poctu počátkům kinematografie.

Děj se odehrává na rušném pařížském vlakovém nádraží na konci 19. století. Zde přebývá u svého alkoholického strýce chlapec Hugo Cabaret, jenž po svém otci zdědil mechanického robota s klíčovou dírkou ve tvaru srdce. Rozluštění jeho záhady ho přivede až k nerudnému prodavači mechanických hraček (Ben Kingsley). Jeho jméno Georges Méliés určitě nebude znalcům filmové historie a průkopníků kinematografie neznámé.

Martin Scorsese a rodinný film, v němž si Sacha Baron Cohen zahrál přísného nádražního hlídače, který chce zvídavého a neposlušného Huga dostat do sirotčince? Nemůžu se dočkat.

Index očekávání: 90%

 

Válečný kůň

Válečné drama Stevena Spielberga je působivým příběhem mladého chlapce Alberta (Jeremy Irvine) a jeho milovaného koně Joeyho, který je prodán jeho otcem na frontu. Zde ovlivňuje a mění životy všech lidí, s nimiž se setká. Albert se vydává po jeho stopě na francouzská bitevní pole a my spolu s mistrem melodramatických dojáků sledujeme jeho pouť.

Velkolepá a jímavě dojemná koňská variace na Zachraňte vojína Ryana se pokouší o netradiční vyprávění tím, že její děj sledujeme jakoby z pohledu němého zvířete, které se stává svědkem událostí počátku první světové války.

Index očekávání: 70%

 

John Carter: Mezi dvěma světy

Pro svůj debut na poli hraného filmu zvolil scenárista (Toy Story: Příběh hraček, Příšerky s.r.o.) a režisér (Hledá se Nemo, VALL-I) studia Pixar Andrew Stanton předlohu na motivy knižní série Edgara Rice Burroughse.

Tvůrce Tarzana stvořil i postavu zlatokopa a veterána americké občanské války Johna Cartera (Taylor Kitsch), který je blíže nepopsanou mystickou silou teleportován při útěku před Indiány na planetu Mars. Při úniku ze zajetí čtyřrukých zelených barbarů se seznamuje s princeznou Dejah Thoris (Lynn Collinsová), která ho požádá o pomoc. Díky prostředí s menší gravitací převyšují fyzické schopnosti jeho pozemských svalů schopnosti místních obyvatel a Carter se pro ně stává supermanem.

3D podívaná s hvězdným obsazením (Mark Strong, Willem Dafoe, Samantha Mortonová) kombinuje žánry sci-fi a fantasy v dobrodružném příběhu, který má díky knižní předloze zaděláno na další případná pokračování. A režisér Andrew Stanton by s adaptací této látky mohl překvapit stejně příjemně jako jeho studiový kolega Brad Bird v jeho hraném debutu Mission: Impossible - Ghost Protocol.

Index očekávání: 70%

 

Zrcadlo, Zrcadlo

Indický vizuální mág Tarsem Singh (Cela, Pád, Válka Bohů) se rozhodl popasovat s klasickou pohádkou bratří Grimmů o Sněhurce a sedmi trpaslících. S bollywoodskými tanečky a v hodně parodickém duchu, jež vám možná připomene ladění komedie Princ a pruďas.

Julia Robertsová se ujala role zlé stárnoucí královny, které zrcadlo na otázku, kdo je na světě nejkrásnější, nedá odpověď, kterou čekala.Vzteky vyhání krásnou princeznu Sněhurku (Lily Collinsová), která se v čele trpaslíků postaví do čela zbojnického odporu proti ní.

Jak to nakonec se značně zrevidovanou verzí známé pohádky dopadne a která ze dvou sokyň získá srdce a majetek prince Andrewa (Armie Hammera), na to si musíme do března počkat do kina.

Index očekávání: 70%

 

Hunger Games: Aréna smrti

Režisér Gary Ross (Městečko Pleasantville, Seabiscuit) se ujal fantasy série z pera Suzanne Collinsové.

Přenáší nás do světa budoucnosti, v němž se na troskách bývalé severní Ameriky rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitol a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne tvrdou rukou a jejich poslušnost si udržuje konáním her nazvaných Hunger Games. Jde o zvrácenou televizní reality show, v níž každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život.

Šestnáctiletá Katniss (Jennifer Lawrenceová) chce zachránit svou vylosovanou sestru a nabídne svou účast v zápolení dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, kde jí soupeři usilují o život?

Trailery mě nechávají poměrně chladným a trochu se bojím, že namísto rozběhu nové úspěšné série, s níž producenti počítají a jíž by chtěli zaplnit mezeru po Harry Potterovi, se dočkáme něčeho na způsob Letopisů Narnie nebo otravné Twilight ságy.

Index očekávání: 30 %

 

Hněv Titánů

Polobůh a Diův syn Perseus (Sam Worthington) žije poklidným životem vesnického rybáře a otce desetiletého Helia. Deset let poté, co porazil obrovského Krakena, stojí ale před novou výzvou. Vydat se do podsvětí, kde musí osvobodit Dia (Liam Neeson) a přemoci Titány, kteří se proti němu spikli. Jen tak s pomocí královny Andromedy (Rosamund Pikeová), Poseidonova polobožského syna Argenora (Toby Kebbell) a padlého boha Hefaista (Bill Nighy) zachrání celé lidstvo.

V druhém díle akční fantasy došlo k výměně na postu režiséra a jihoafrický řemeslník Jonathan Liebesman (Světová invaze) slibuje v pokračování větší porci akce i zvládnutější 3D provedení.

Index očekávání: 50%

Určitě si přečtěte

Články odjinud