6
Fotogalerie

Mobil vs. MP3 přehrávač: co je lepší? (anketa)

Má smysl vůbec kupovat ještě samostatný MP3 přehrávač? Stačí vám už jen telefon a přehrávač již leží v šuplíku? Máte řešit rozdíl v kvalitě zvuku? A co používáte vy?

Vzpomínáte si na Siemens SL45? Jakkoliv je to už dávno, věřte, že to byl první mobil s podporou přehrávání hudby ve formátu MP3. I když je dnes spíše zapomenutou záležitostí, měli bychom k němu vzhlížet jako k prvnímu krůčku, jak postupně mobilní telefony začaly vytlačovat dedikované MP3 přehrávače.

Samozřejmě za to přímo nemohl tento model dnes už zaniklé mobilní značky. Vývoj byl postupný, Ceny pamětí postupně zlevnily a výrobci si mohli dovolit osazovat telefony sloty na paměťové karty potřebné k uchování hudebních souborů.

Jako jeden ze zářných případů se dá považovat edice telefonů Walkman, která opravdu díky oblíbenosti telefonů jako Sony Ericsson W800i, W810i apod. vyháněla z kapsy majitelů levné přehrávače na tužkové baterie. Kromě praktičnosti uživatelé oceňovali rafinovaný krok výrobce přibalením solidních sluchátek.

SL45.jpeg W700.jpg
První mobil s mp3 přehrávačem Siemens SL45, Walkman telefon Sony Ericsson W700i
 

Dnes se bude poslouchat všude

Postupně začali všichni výrobci dodávat do telefonů aplikace k přehrávání hudby, dnes MP3 přehrávač nenajdeme snad jen v telefonech pro seniory. Jako další hřebíček do rakve samostatných přehrávačů hudby do kapsy lze považovat uvedení Apple iPhone na trh v roce 2008. Uživatelsky přívětivé a jednoduché prostředí dobývá celý mobilní svět, výrobci nakonec musí celý koncept telefonu kopírovat, protože poptávka masy je neúprosná. Už nemusíte mít iPod a mobil, ale stačí jeden telefon. Navíc vypadá k světu (business design Nokií není konkurencí) a díky oblíbenosti má perfektní uživatelskou základnu.

iphone.jpg
Apple iPhone a iPod Touch

Oproti tomu se ostatní výrobci potácí buď v levných telefonech bez velkého displeje (tudíž pro uživatele bez podpory koukání na seriály) nebo v drahých telefonech se složitým a hůře fungujícím operačním systémem. Jakmile tedy Samsung, LG, Nokia, Sony Ericsson atd. dosáhli konečně vývoje podobných telefonů, dražší specializované přehrávače s většími displeji ztratili i výhodu kvalitního přehrávání videa.

Když chcete, aby vydržel

Lze tedy dnes vidět vůbec nějaká pozitiva na vlastnictví MP3 přehrávače? Samozřejmě ano. Na mobilním telefonu nelze poslouchat čtyřicet hodin hudbu, protože na to nemá kapacitu baterie. Neodpustíte si tak často hudbu do vlaku, protože máte vybitou baterii. Při sportování raději použijete Sandisk Sansa Clip než drahý mobil s choulostivým dotykovým displejem. Případně na procházce v lese konečně nebudete mít potřebu znovu a znovu kontrolovat statusy na Facebooku nebo Twitteru. (odpůrci sociálních sítí si určitě najdou svoji alternativu). Budete mít klid jen pro hudbu. Jednoduchost je dnes jejich hlavní výhodou.

Samozřejmě tu máme i přehrávače, které fungují tak nějak na pomezí a berou si z mobilních telefonů inovativní vlastnosti. Například Cowon D3 funguje na systému Google Android, iPod Touch je iPhone bez vysílací části. Ale je to ohrožený druh, nemají podle mne dlouhodobě větší uplatnění, než zaplnění mezery na trhu do doby, kdy zákazníci přejdou na chytré mobilní telefony. Samozřejmě se mohu mýlit.

colorfly.jpg
High-end přehrávač ColorFly

Pak tu ale máme jeden z důležitých faktorů pro náročnější, zejména ty, co hodlají vyměnit originální sluchátka za kvalitní a hrající. Zvukové podání mobilních telefonůčasto není úplně podle očekávání kupujícího, i když má telefon označení XpressMusic nebo Walkman. Výrobci nepoužívají dobré čipy. A když, tak to po cestě někde popletou (rušení, malý výkon zesilovače apod.). Světlou výjimkou je tak iPhone 3G a novější generace, které se kvalitou zvukového výstupu drží na špičce běžně dostupných zařízení. Také do iPodu (iPhone), Sony i Sandisku zapojíte pomocí LOD kabelu přenosný zesilovač a můžete dosáhnout lepší hudební reprodukce.

A v poslední řadě lze najít i přesně mířené přehrávače jako Colorfly nebo HiFiMAN pro tvrdé zastánce teorie, že mobil nikdy nebude hrát stejně jako speciálně vyvíjený přenosný přístroj.

Hledejte a vylepšujte alespoň software

U dnešních chytrých mobilních telefonů je často potřeba se pídit po lepším softwaru pro přehrávání hudby, protože ten od výrobce má mnoho chyb (například nepodporuje bezztrátové kodeky). Například jsem se zatím nepotkal s telefonem, který by uměl standardně řadit hudbu podle složek, nikoliv podle id3 tagu. Časem se mnoho nešvarů spraví. Sluchátkový výstup 3,5mm jack už začíná být běžnou záležitostí, miniUSB konektor mnohde naleznete také (případně microUSB). FLAC už podporují aplikace chytrých telefonů a snad i pár Sony Ericssonů (iPhone ALAC), kvalita čipů by se (snad) měla také zvedat.

wolfson.jpg
Čip Wolfson v Google Nexus S

Verdikt souboje dedikovaných přehrávačů a mobilních telefonů v oblasti přehrávání hudby a filmů na cestách nemůže být nijak radikální. Pro drtivou většinu posluchačů je poslech na dodávaných sluchátkách k telefonu dostačující. A bohužel je to skupina, co táhne prodeje díky marketingovým prohlášením a klamům. Nejen pro dnešní školáky je nejdůležitější dotekový displej, fotoaparát, video, podpora internetu a sociálních sítí. Že „to“ přehraje MP3 je již zcela samozřejmé, kvalitu „běžný uživatel“ neřeší ani u MP3 souborů, natož u sluchátkového výstupu. Takže očekávejme drtivou výhru chytrých a levných mobilů.

iriver.jpg
iRiver T60

A pro ty, kteří mají rádi kvalitní poslech, z toho plyne jedna příjemná věc. Uživatelé se budou zbavovat mnohdy velice zajímavých historických exemplářů, které však nemají dodnes náhrady. Pořídil bych si iRiver T60 nebo Cowon X5, co vy?

Určitě si přečtěte

Články odjinud