38
Fotogalerie

LG OLED65G6V: prémiový 4K OLED televizor s HDR [test]

Kapitoly článku:


Obraz

LG 4K OLED má samozřejmě plné UHD rozlišení 3840 x 2160, 10bitové zpracování obrazu doplňuje 10bitová obrazovka a plný gamut bez nastaveného omezení pokrývá 90 % barevného prostoru DCI-P3, což znamená přes miliardu barev. Podpora HDR je samozřejmostí.

IMG_9958.JPGIMG_9960.JPG

Paradoxně i když 4K video s HDR vypadá úchvatně, tak své největší klady OLED předvádí u běžného Blu-ray obsahu a paradoxně i u HD a SD vysílání. Přirozený vysoký kontrast obrazovky totiž nabízí takové podání barev i jednotlivých odstínů, které LCD zkrátka ze stejného zdroje „nevyždímá“. Dle nastaveného obrazového režimu barvy působí velmi přirozeně, čistě, televizní signál je přepočítán na 4K velmi kvalitně, výrobce se opravdu snažil. Pohybová neostrost se liší dle nastavené kompenzace pohybu, z mého hlediska působí obraz ostře a plynule, zkrátka bez připomínek.

IMG_9957.JPG IMG_9955.JPG

G6 nabízí v HDR bodový jas 800 cd/m2, černá je absolutní, naměřili jsme nulu (některé zdroje uvádí 0,0005 cd/m2, to je ale pod rozlišovací schopností naší sondy). Právě úchvatná černá je to, co vás udeří do očí, a to kdykoliv při sledování. Ve zhasnuté místnosti zapomeňte na šedý rám celé obrazovky, když máte na obrazovce jednu hvězdu, tak svítí opravdu jen ona hvězda. Co se týká bílé, tak bodový jas dosahuje zmiňovaných 800 cd/m2, ale pokud vysvítíte přes celou obrazovku 100 % bílé, tak jsme naměřili 143 cd/m2 (režim Kino, ICF), u 50 % (šachovnice) je pak hodnota 220 cd/m2, v HDR režimu jsme naměřili 232 cd/m2 v obou případech. OLED zkrátka má excelentní bodový kontrast a detaily v tmavých odstínech barev i černé.

gama kino 10.jpgGamut Kino 10.jpgRGB kino 10.jpgšedá kino 10.jpgteplota Kino 10.jpg
Nastavení režimu Kino

S tím souvisí také chování škály šedé, která se mění dle podílu bílé, LG G6 se chová tedy naprosto stejně, jako plazmy. Jediný 4K OLED, který škálu šedé držel pevně, byl Panasonic s THX certifikací, a to právě na nižší hodnotě. Sluší ze ale zmínit, že LG G6 zmiňovaný Panasonic převyšuje maximální hodnotou bodového jasu, což využijete právě u špičkových HDR videí.

šedá kino 10.jpgšedá kino 100.jpg 
Rozdíl v podání škály šedé při 10 % pokrytí obrazovky a 100 % pokrytí obrazovky

Samotné nastavení obrazu patří k těm velmi dobrým a přesným, režim Kino odpovídá normě HD.709 a barevná odchylka dE byla 2,53. Televizor nabízí také ISF režimy pro přesné kalibrování za pomoci optické sondy, ISF Dark (režim pro večerní sledování filmů) měl u testovaného televizoru barevnou odchylku dE 2,32, což patří k těm velmi dobrým hodnotám. Za pomoci optické sondy a profesionální kalibrace se dostanete k až k nule, domnívám se ale, že drtivá většina i těch náročných diváků bude s továrním nastavením spokojena.

IMG_9971.JPG

Ještě se zmíním o HDR režimu, který si můžete nastavit při sledování 4K videí s HDR. I zde nabízí LG volby, na výběr si můžete ze tří režimů - jasný, jemný, standardní. Rozdíly jsou viditelné, a to tak, že velmi. Upravuje se gama křivka, což se projevuje na podání detailů a na barevném podání. Nejpřirozeněji působí standardní, nejefektněji jasný, například video NASA, které ukazuje vesmírná tělesa, působí naprosto úchvatně, ale v jasném režimu je už příliš vyumělkovaně.

Celkově obraz nelze než chválit, vinětace a tmavnutí krajů letošní modely již neprovází, výrobce zapracoval i na lepším podání nejtmavších odstínů, když pominu pár výše zmíněných drobností, tak lze říct jen – výborně.

Zvuk

O zvuk se u G6 tentokrát postaral Harman Kardon, systém má výkon 60 W a konfiguraci 4.2, nechybí tedy vestavěné dva subwoofery. Když koupíte prémiový televizor, tak LG vám dodává i prémiovou funkci – kalibraci pomocí mikrofonu vestavěného do dálkového ovladače.

IMG_9962.JPG

Sednete si zkrátka tam, odkud budete televizor sledovat, podržíte ovladač, spustíte kalibraci, televizor si za pomocí několik testovacích tónů „osahá“ místnost a vše je hotovo. Nečekejte rozdíl z kategorie nebe/dudy, jde spíše vyrovnání případných útlumů, které se liší dle místnosti, kde TV máte. Zvuk pak působí plně, čistě a přitom více vyrovnaně, než je tomu v základním nastavení.

IMG_9928.JPG IMG_9968.JPG

Díky podstavci, kam je „soundbar“ vestavěný, si výrobce poradil se zvukem na výbornou. Z tak tenkého televizoru zkrátka nečekáte tak plný a úderný zvuk, který G6 nabídne. I zde nezbývá než chválit. Přesto si tak parádní obraz zaslouží plnohodnotné domácí kino – pokud jej ale nemáte, hořekovat rozhodně nebudete.

Verdikt

Po zklamání, které mne potkalo při rychlém otestování loňských 4K OLEDů, musím říct, že letošní prémiový model LG OLED65G6V Signature si označení „špičkový“ plně zaslouží. Televizor je rovný (hurá), design je vynikající, WebOS 3.0 rychlý, intuitivní, bezproblémový.

IMG_9987.JPG

Přidejte k tomu parádní obraz, skvělý zvuk a máme prémiový televizor, za který se nemusí stydět ani LG, ani vy doma. Ano, je drahý. Modely E6 z díly LG jsou také mimořádně povedené, nemají sice některé funkce a design řady Signature, mají o něco nižší maximální jas (650 cd/m2, místo 800 cd/m2), ale cena je téměř o 100 000 nižší, přitom uchvacující podání obrazu díky 4K OLEDu nabídne také.

Proto nezbývá než učinit rozhodnutí. Rozhodně televizor doporučujte, chybu s ním neuděláte. Jestli máte peněz nazbyt, 65“ 4K OLED televizor LG Signature G6V splňuje vše, co špičkový, prémiový televizor má mít. Za mne musím prohlásit – jsem velmi rád, že LG na OLED technologii vsadila. LG nastavuje laťku vysoko a poprvé o LG klidně prohlásím, že nabízí výjimečný televizor, co stojí určitě za pořízení. A luxusní označení Signature si tento televizor plně zaslouží. Pokud tolik peněz nemáte, tak rozhodně vyzkoušejte nižší a levnější řadu 4K OLED televizorů E6.

+ úchvatný obraz
+ výborný zvuk
+ povedený WebOS 3.0
+ vzhled
+ výbava
+ pasivní 3D
+ Dolby Vision

- cena
- levnější E6 nabídne podobně úchvatný obraz
- podání škály šedé je závislé na procentu bílé
- složitější přístup k funkcím pro odborníky

AVmania.cz hodnotí
LG OLED65G6V   10

LG OLED65G6V

Cena: 219 000 Kč

  • Technické parametry: LG
  • Zapůjčil: LG


 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud