18
Fotogalerie

LG FX166: Blu-ray a stream za babku (test)

Vybavený BD/DVD mikrosystém, u kterého není třeba pátrat, co přehraje a co zase neumí, nemusí stát mnoho. LG ukazuje, že lze i v elegatním kabátu nabídnout opravdu hodně.

Kapitoly článku:


Mikrosystém, který v sobě integruje CD/DVD přehrávač, tuner a možnost přehrávání hudby či filmů po síti není v současné době nic zcela výjimečného. LG k těmto funkcionalitám přidává přehrávání 3D Blu-ray disků a HD filmů, netradičně konstruované reproduktory, on-line obsah, internetové rádio a videa, zachovává přitom nízkou cenu.

DSC01141.JPG 

Hned na první pohled vám bude jasné, že vývojáři v LG se snaží zaujmout zákazníka nejen funkcemi, ale také celkovým vzhledem systému. Ten je vyveden v černé barvě a trendy povrchové úpravě v podobě černého laku s vysokým leskem. To s sebou samozřejmě nese všechny tradiční neduhy, jako je viditelnost sebemenšího smítka prachu a otisků prstů při doteku.

 DSC01150.JPG
 

Co víc, systém se ovládá, pomineme-li dálkové ovládání, výhradně dotykově, čemuž je uzpůsobena čelní strana hlavní jednotky. To má lesklý kryt s podsvícenými ikonami pro ovládání. Čelní stěna je navíc zkosená směrem dozadu, stejně tak mají čelní stěnu zkosenu i reproduktory. Ačkoliv vše při přitisknutí reproduktorů k jednotce vypadá jako jeden celek, lehký náklon reproduktorů sebou nese jistý problém.

DSC01149.JPG

Při umístění do větší výšky budou reproduktory směrovat zvuk nahoru, nad vaši hlavu. Doporučená maximální výška pro jejich umístění je tedy cca 130 cm, při této výšce bude zvuk směřovat jakž takž přímo k vám, pokud ovšem sedíte na gauči, pak je lepší výšku snížit. Zjevně výrobce počítá s tím, že reproduktory budou umístěny spíše níže vedle televizoru, neboť celý systém bude sloužit nejen jako zdroj zvuku, ale také jako zdroj obrazu pro televizor.

Přehrávání na výbornou

Podle specifikace výrobce zvládne systém přehrát Blu-ray a 3D Blu-ray disky, DVD-ROM, DVD-R,DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, CD-R/RW a to jak ve velikosti 8 cm, tak i 12 cm. Po stránce formátů si poradí prakticky se všemi nejrozšířenějšími videoformáty (včetně náročných videí 1080p ve formátuMKV. Veškerou hudbu i video zvládá systém přehrávat bez problémů, stejně tak jej nezaskočí ani titulky v samostatném souboru – požaduje pouze shodný název s názvem filmu, čeština je zcela bez problémů, přehrávač podporuje titulky v kódování CP 1250.

screen_01.jpg 

Obrázky pak umí LG ve formátu jpg, jpeg a png.), v případě hudby jej musíte krmit pouze nahrávkami typu MP3, WMA, WAV či m4a s bitratem 32–192 kb/s (WMA), respektive 32–320 kb/s (MP3).

DSC01148.JPG

Disky se do hlavní jednotky vkládají netradičně shora, kde najdete štěrbinovou mechaniku, vysunutí je možné opět přes dotykové tlačítko nebo s pomocí dálkového ovládání. Na horní straně vepředu je také ukryta dokovací kolébka pro iPhone/iPod. Dokovací kolébka pro iPhone je praktickým doplňkem – systém umí přehrávat hudbu ze zařízení a také jej nabíjet.

DSC01143.JPG 

V horních rozích je tlačítko pro vypnutí zapnutí a pro vysunutí disku. Pod displejem najdete základní čtveřici ovládacích tlačítek, která jsou doplněna nastavením hlasitosti.

DSC01154.JPG 

Ještě o kousek níže je přepínání zdroje zvuku/obrazu a vedle něj pak tlačítko přímého nahrávání na USB. Zcela dole jsou ukryta dvířka, která nejsou na první pohled vidět. Za nimi najdete další čtveřici klasických tlačítek, kterým sekunduje USB vstup (pevný disk připojený přes USB fungoval bez problémů), vstup mikrofonu, výstup na sluchátka a vstup např. pro přenosný mp3 přehrávač.

DSC01156.JPG 

Ke komunikaci s okolím slouží konektory na zadní straně v následujícím složení: optický vstup, HDMI výstup, LAN vstup RJ45, anténní vstup AM a FM, komponentní video. Pro připojení reproduktorů je připravena čtveřice klasických pérových reprosvorek. Napájecí kabel je napevno přidělaný. V horní části zadní stěny je výdech ventilátoru. Zde se platí daň za malé rozměry systému a jeho uzavřený design – ventilátor je bohužel v tichu slyšet. Vertikální slot-in mechanika v horní části vydává po zasunutí disku slyšitelné zvuky, disk s vibracemi se roztočí, aby se při přehrávání v zápětí zklidnil.

Vzdálené ovládání

K přístroji dostanete poměrně velké dálkové ovládání, které je přehledně členěno do několika oddílů, obsahujících tlačítka s jednou konkrétní funkcí. Tlačítka by možná mohla být menší a stejně tak i dálkové ovládání, kvituji však to, že zde nejsou tlačítka se zdvojenou funkcí. Orientace na ovladači je pohodlná a intuitivní, vzhledem k tomu, že k většině funkcí se dostanete pouze s jeho pomocí, jsou to plusové body pro výrobce.

DSC01165.JPG 

Majitelé rozsáhlých audioték a příznivci internetových rádií jistě ocení možnost připojení systému k internetu. V nastavení přístroje najdete jednoduchého průvodce připojením k síti, který v několika korcích nastaví připojení a poté jej otestuje. Ve většině případů je systém připojen do domácí sítě s automaticky přidělenou IP adresou, takže s připojením není problém. Pokud máte definovány IP adresy, které se mohou do sítě připojovat, můžete nastavení konfigurovat ručně. Multimediální obsah je možné konzumovat dvěma způsoby.

Přehrávání z lokální sítě a internetu

Přehrávat můžete hudbu a filmy sdílené ve vlastní síti, a to díky podpoře normy DLNA pro propojení jednotlivých zařízení v domácí síti. Bez problémů se zobrazovaly se složky s hudbou a filmy, které mám v rámci domácí sítě sdílené za pomoci Windows Media Playeru.

 

Druhou možností je podle návodu výrobce dodávaný program Nero MediaHome 4 Essentials, který spustí virtuální server, s jehož pomocí nasídlíte konkrétní složky v počítači. To se nám při testu nepodařilo zprovoznit. V každém případě přehrávání běžných sdílených souborů fungovalo bez problémů a nebylo potřeba ani instalovat jakýmkoliv software.

screen_09.jpgscreen_10.jpg

 Dalším způsobem konzumace multimediálního obsahu je využití služby NetCast, která v sobě integruje jak přístup k on-line videoobsahu, tak přístup k internetovým rádiím a dalším službám, jako je například předpověď počasí. K dispozici je YouTube, zpravodajství ČTK, O2 videokanál, fotogalerie Picasa, vTuner, Stream.cz, funspot, Aupeo, AccuWeather a Dailymotion.

screen_12.jpg screen_13.jpg

Práce se všemi jmenovanými službami je snadná a rychlá, na spodním řádku je neustále zobrazena nápověda pro navigaci, takže tu zvládne každý. Velmi praktický je systém tvorby např. seznamu oblíbených internetových rádií, v průběhu procházení stačí stisknout k tomu vyhrazené tlačítko, ze čtveřice barevných tlačítek na ovladači a stanice se uloží. Funkce barevných tlačítek se v závislosti na přehrávaném programu či jeho procházení mění, nicméně vždy je nemalým zrychlením a zjednodušením ovládání zároveň. Dokážu si představit i vestavěný webový prohlížeč, se kterým by byl systém ještě o kousek atraktivnější – klávesnice by mohla být bez problémů připojena bezdrátově a hurá na internet, takto je uživatel odkázán pouze na výběr deseti webových služeb.

screen_16.jpg 

Jako nedostatek hodnotím základní práci se systémem např. při přehrávání MP3. Zde se projevuje, že výrobce předpokládá výběr skladeb na připojené televizní obrazovce, neboť na displeji se zobrazuje pouze minimum informací v jednom řádku, takže i o základním procházení strukturou disku si můžete bez televizoru nechat zdát. Pokud TV nepřipojíte, zřejmě se vám nepodaří ani spustit MP3 hudbu z vloženého disku (CD samozřejmě ano). Tento problém mají snad všechny mikrosystémy s běžným displejem, takže se nejedná o něco nezvyklého, jen je škoda, že se výrobci tak moc spoléhají na propojení s televizorem.

Speciál o 3D

Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.

Určitě si přečtěte

Články odjinud