44
Fotogalerie

LG 55EG910V: nejlevnější OLED TV v akci [test]

OLED televizor – modla mnoha fandů filmových zážitků. Záblesk „budoucnosti“, která přichází k vám prostřednictvím tohoto testu.

Kapitoly článku:


Skutečně se jedná o obrazový pokrok takového rozměru, že při jeho sledování zažijete doslova šok? Tedy pozitivní šok? Nebo se spíše dostáváme do víru přání některých uživatelů, jenž nekriticky hodnotí nástup OLED technologie?

1446040757_LG_55EG910V_ambientata-600x335.jpg

Na podzim snížil výrobce cenu Full HD OLED televizoru LG 55EG910V pod magickou hladinu 50 tisíc Kč. V podstatě se jedná "jen" o výborně vybavený zahnutý Full HD televizor. Ovšem jako první v této cenové relaci nabídne ale OLED obrazovku. Rozdíl proti LCD technologii je zásadní v tom, že obrazovka nepotřebuje podsvícení, ale každý bod je samostatným zdrojem světla. Nabídne tedy zejména výbornou homogenitu jasu a absolutní černou a vynikající kontrast.  

DSC01306.JPG

Základní výbava zahrnuje „single“ tunery (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2), dvojici 3D pasivních brýlí a námi oblíbený a prověřený „Magický ovladač“. „Reklamština“ hlásá využití zakřiveného panelu (Curved Screen), dokonalé černé (Perfect Black), Pixel Dimming (řízení podsvícení), Perfect ColorClear Motion (čistý pohyb), Self-lighting Pixel (světlo emitující pixely – plyne z využití OLED technologie), Ultra-surround zvuk a Art Slim (velmi tenký design, bez kompromisů). V žilách koluje opět operační systém WebOS ve verzi 2.0 s nastavitelnou velikostí kurzoru a ptákem Fazolákem.

Design, základní popis

Design tvoří prohnutý, lesklý a mimořádně tenký panel, který je obklopen stříbrnou tenkou lesklou linkou a stříbrný – matný podstavec. K plastovému podstavci si dovolím poznámku. Nepodtrhuje, v tomto případě, jinakost/odlišnost televizoru.

DSC01310.JPG DSC01308.JPG

Nestačí jen „něco“ podstrčit pod panel a napsat na to OLED. Výraz by měl být ucelenější. Za mě to šlo udělat jinak a lépe. Ne, nechci se dotknout designu, ale toto není „obyčejný“ televizor, tak proč ho nepodpořit designově odlišnou krásou i u momentálně trochu levně vypadajícího stojanu? Záda jsou celá bílá, s čímž nemám absolutně problém.

DSC01314.JPG

Prostřední spodní část byla lehce vyboulena s prostorem pro nápis „LG“, za kterým se skrývá stavová dioda. Kdo sáhne pod tuto „bublinu“, nahmatá joystick pro základní řízení EG910V.

Konektorová výbava

Konektorové shluky máme dva – jeden míří přímo dolů, druhý směrem doleva (čelní pohled). Do prvního shluku osadil hardwarový inženýr anténní a satelitní konektor, připojení na počítačovou síť (LAN), digitální optický výstup a servisní konektor.

DSC01324.JPGDSC01326.JPG DSC01331.JPG

Zbylé jsou většinou zastoupený výstupem pro přiložené redukce - kompozitní/komponentní AV vstup, SCART. Jack na sluchátka přítomen není ani zde, ani v další konektorové sestavě, kterou bočně zahajuje výborně přístupný CI+ slot pro modul placené televize s kartou. Kontinuálně navazují tři USB porty a trojice HDMI, vždy s ARC (zpětným audio kanálem).    

Dálkový ovladač

Mimořádně dobře do ruky padnoucí dálkový ovladač s radiovým rozhraním a funkcí ukazovátka. On nejen dobře padne, dobře vypadá, ale také výborně navazuje na funkce v televizoru v rámci WebOS 2.0. Na jeho matné horní části naleznete 39 tlačítek, včetně stlačitelného ovládacího kolečka, směrového kříže, a navíc mikrofon pro hlasové vyhledávání. Okolí zmatněné podsady tlačítek je lesklé, stejně, jakožto celá spodní část.

DSC01301.JPG

Sada tlačítek mající hmatovou odezvu s tvarovým odlišením, jest vhodně rozmístěna. Nejedná se o nic nového. Stejný ovladač jsme v minulosti již popisovali. Stroj ovládnete za pomoci připojeného tabletu, nebo chytrého mobilního telefonu. Stačí nainstalovat příslušnou aplikaci.

Počáteční nastavení, menu a ladění

Vzhledem k obdobě počátečního nastavení, včetně ladění, které jsme v nedávné minulosti opakovaně podrobně popisovali, tento krok přeskočíme. Zájemci se mohou přenést do dalšího článku, kde v příslušné kapitole popis stavu skoro zcela odpovídá, zde viděnému. Využijte odkaz.

Pás karet.JPG Kanály.JPG Kanály - boční pruh.JPG

Typická ukázka WebOS 2.0 - pás karet s aplikacemi. Naladěné kanály kopírujeme z/do televizoru. Stačí „fleška“.

Zmíníme hlavní, v rychlosti nalezené, odlišnosti. Interní satelitní tuner je trochu více intolerantní k zasunutému modulu. Ne, že by nespolupracoval, ale přepnutí mu trvá maličko déle, byť je využit CI modul, nikoliv CI+ modul. U CI+ modulu byl trochu zpočátku problém při synchronizaci s kartou. Proces neproběhl korektně a tak na panelu svítila hláška o zakódovaném programu. Nakonec pomohlo jednoduché řešení – vydělat zástrčku ze zásuvky, znovu zasunout za pár minut a vše již zafungovalo. Využity byly moduly SMIT.

Správce kanálů - Nelze přesunout.JPG Správce kanálů - Oblíbené.JPG

První fotografie ukazuje hlášku o nemožnosti přesunout část kanálů na jinou pozici. Řešení jsme dříve popsali. Jednou z možností bude přehození nejvíce žádaných do jedné ze čtyř favoritních nabídek.

Dříve LG spolupracovalo velmi dobře taktéž s NEOTION, který byl doporučován i některými techniky. Ideální stav je, vše si odzkoušet. Z anomálie viním „drobnost“ v softwaru, což naznačuje pomalejší chod operačního systému. Pomalejší, oproti dříve testovaným modelům s OS WebOS 2.0. Piktogram načítání zde zůstává viset o poznání delší čas, než domu bylo dřív.

Obecné - O této TV - Aktualizace.JPG Obecné - Obnovit původní nastavení.JPG Obecné - Jazyk - zvuková stopa_fixace.JPG

Tři mimořádně důležité fotky prostředí - aktualizace softwaru, obnova do továrního nastavení a fixace zvukových stop na požadované, tak aby nedocházelo k samovolnému přepínání.

Množství položek, jejich rozmístění a značení, opět poznáváme. Není tu nic neobvyklého. Valná většina odpovídá menu s WebOS 2.0, které byly v minulosti popisovány v námi zveřejněných rozsáhlých testech. Pohyb v „settingu“ není bleskový, přepnutí jednotlivých submenu chvilku trvá. Nejedná se o radikální čas, ale přesun neproběhne okamžitě. Jsou tu drobnější odlišnosti v úpravách a korekcích obrazu. Běžných základních profilů pro barevný posun máme střídmější počet – čtyři (dříve pět). Nabízí se tak otázka – bude třeba vůbec kalibrovat? Nebo stačí pouhé doladění pro své oko? Na otázku nejlépe odpoví záznam z měření sondou.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud