35
Fotogalerie

LG 47LM860V: tenký pasivní 3D LED televizor pro náročné [test]

Kapitoly článku:


Ladění

Ladící část fungovala rychle. Satelitní tuner taktéž naladíte ve svěžím tempu. Primární nastavení před počátkem ladění bych popsal slovem – rozsáhlá. Blíží se již běžnému externímu DVB-S2 receiveru. Důležitou informací, která má jistě zaznít, je fakt, že před laděním možno nastavit filtraci, co se kde ladit má. Nebudete tedy do televizoru přidávat nechtěné (často i nepoužitelné-kódované) programy. Programy následně přiladíte za pomoci ručního ladění.

Majitelé motoricky natáčených parabol nepřijdou zkrátka – LM860V obsahuje ovládání typu DiSEqC 1.2, včetně jejich nastavení dle USALS. Zde bych tedy jednoznačně chválil.

Automaticke ladeni.JPG Nastaveni satelitu.JPG

Po naladění se konkrétně nám stanice seřadily vhodným způsobem, tedy lokálně používané (Skylink) napřed. Následně nutno provést přeřazení, popřípadě programy nasázet do čtyř favoritních skupin. Ano, čtyři je málo. Naštěstí uložení do favoritních seznamů lze učinit hromadně. Bohužel se nám nepodařilo tyto v rámci jednotlivých favoritních skupin přehazovat.

Abecední pořadí má také své mouchy. Bude dostupné jen v režimu úpravy stanic na předvolbách, bez funkce výmazu. LG ukládá stanice, aniž se zajímá o zdroj signálu u nich (satelitní+pozemní). Zde část konkurence zaostává.

Programovy list.JPG

Editace stanic stále postrádá pokročilost, respektive přiblížení se uživateli. Oficiálně podporovaná záloha programové nabídky přenesená na externí médium chybí. Na našem fóru naleznete postup, jak se vyvolávala skrytá nabídka umožňující zálohovat u jiných řad TV LG. Ne vždy však musí fungovat. Je ale vidět - řešení existovat může. Externí přijímače stále předloží uživatelsky přívětivější editační schopnosti.

Počet tunerů rozšiřuje budoucností provoněný DVB-T2. Ten ale zatím vůbec nevyužijete, nicméně někteří určitě budou jásat.

Obraz

Panel poskytuje dostatečně ostrý, barevně korektní přednes s nekompromisním pozorovacím úhlem ze všech stran. Místně spatříme flíčky náležící pod souhrné anglické pojmenování - clouding.

Při hodnocení „na oči“ zaznamenáváme u SD mírně horší pohybovou ostrost s místním přeostřováním u dramatičtějších pohybů. Barevný šum a občasné zakostečkování bude zaznamenatelné. Starší pořady jsou prezentovány s dávkou syrovosti. Základní barevnost nesla příchuť šťavnatosti a (hlavně) červená nerespektovala hranovou přesnost.

HD v základu nepostrádá barevnou soudnost. Možná v některých režimech má pleťová trochu více „tepla“. Pohybová neostrost spatřena být může. Následuje aplikace Tru-Motion – její úspěšnost nechť posoudí každý sám tzv. na vlastní oči.

Černá zůstává věrna svému názvu, jestliže obsluhující nepřežene rozsah jasu. Při nerespektování počítejte se změnou černé v tmavě šedivou. Zde je třeba zmínit, že efekt potvrdilo i při měření - pokud nastavíte režim Jasný, černá měla hodnotu 0,24 cd/m2, což je hodnota nezvykle vysoká; pro zajímavost maximální jas televizoru v tomto režimu byl 280 cd/m2; což potvrzuje všeobecný trend snižování maximálního jasu.

Na druhou stranu při nastavení režimu Kino poklesne celkový jas na 95 cd/m2, což je ideální pro večerní sledování filmu, černá se také vylepší, naměřili jsme hodnotu 0,10 cd/m2; čili není dokonalá, ale spíše velmi dobrá.

kino, gama.jpg kino, gamut.jpg kino, RGB.jpg
kino, šedá.jpg kino, teplota.jpg 
Dobré tovární nastavení režimu Kino znamená,
že se laik nemusí pouštět do vylaďování obrazu
 

Když už jsme u měření, tak tovární nastavení je velmi dobré, režim Kino je velmi blízko tomu, jak mají být obraz správně nastaven. Škála šedé, barvy, i barevná teplota, gama jsou v pořádku, trochu posunutý je pak barevný prostor, ale žít se s tím určitě dá. Pokud vás zajímá kontrast, tak statický je 998:1 a dynamický 4 323 163:1, jde spíše o standardní hodnoty, konkurence umí i více.

Prostor v HD zachází hluboko. Obraz byl celkově klidný, jen místy u čárově náročnějších částí (drobnokresba – jemně kostkovaná košile) umožní u SD vstup nechtěného moaré. HD proti jeho vzniku bojuje. Kompletně deaktivovaná automatika ovšem nemusí znamenat stav, kdy elektronické obvody nevstoupí znovu samovolně do hry. Při rozsáhlejších jasových skocích v jednolitějších plochách, jsme si povšimli náznaku „prodechnutí“ obrazu.

Vlivem obrovského rozsahu videokorekcí nalezne (snad) každý majitel zkoumaného díla klid a radost. Přes uvedené nedostatky, musím hlavně kriticky smýšlející čtenáře, kteří tento přístroj neměli možnost vidět upozornit, že jeho obraz nese znaky vysoké kvality v příslušné třídě. Řada lidí jmenované nedostatky (přes informaci co hledat) nezaznamená. Toto jsme si ověřili i na skupince „kolemjdoucích“. Zvláště mladší a středně mladá generace obraz „hltala“, zkrátka velmi se líbil.

Velikost a poměr stran regulujeme v osmi krocích - 16:9, Pouze skenování, Originální, Celá šířka, 4:3, 14:9, Zvětšený, Cinema Zoom.

FormatObr.JPG

Obraz 3D

Pasivní 3D dává obrazu klid - nikde nic nebliká. Vychutnáte si ho v poloze sedíc, stojíc, nebo třeba vleže. Jen při náklonu hlavy jsme zaznamenali barevný posun. Nezapomínejte, že nastavitelná prostorová informace viditelně změní/vylepší vjem. Při nespokojenosti vstupte do nastavení.

Konkrétně já – uživatel s citlivým zrakem, spatřuji i u pasivní stereoskopie náročnost, která mi nedovoluje sledovat prostorové hrátky delší čas. Přesto pro mé oči bude lepší variantou, nežli aktivní konkurence.

Obraz nese trochu více hrubosti, ke které přispívá půl řádků pro pravé a půl pro levé oko (sudé/liché zobrazované zároveň). Rychlé pohybové děje jsou lehce máznuté. Zdvojení linií přichází hlavně u nadhledu, podhledu. Hranová přesnost/ostrost zaostává.

Nastaveni 3D.JPG

U 3D vytvořeného z 2D obrazu chybí plynulost přechodu v předozadním gardu. Jinak řečeno – jedná se o zónovou prostorovost, kdy něco je vpředu, něco vzadu – bez vyplnění přechodu.

LG oslovuje taktéž hráče. DualPlay, aneb jak hrát na celé obrazovce hru ve dvou. Využití dvojice brýlí s rozdílnou polarizací stojí za představeným kouzlem. Opět doporučíme – vyzkoušejte.

Zvuk

Zvuk svoji prezentací zaostává za kvalitou obrazové části. Přesto se dá vložit do kategorie – lehce nadstandardní. Mluvené slovo s dostatečnou srozumitelností sem-tam klouže k výškové agresivitě. Naše uši hledaly ekvalizér, který pomohl. Hluboké tóny chybí. I nevyumělkovaný zvuk (při nevyužití jeho virtualizace) nepostrádal prostor. Někdy až s překvapivým rozsahem.

Pro běžné koukání na film postačí integrované repro, které ozvučí i větší místnost. Samozřejmě. S nárůstem hlasitosti roste nepřiměřenost zvukového spektra. Korekce ekvalizérem svoji práci přestávají (u vysoké hlasitosti) zvládat. Kdo chce víc, zakoupí externí ozvučení.

Rezim zvuku.JPG Zvuk-ekvalizer.JPG

Připojená sluchátka poskytnou jiný zážitek. Bohužel systém neumožní nezávislou regulaci hlasitosti, což je třeba hodnotit jako mínus. Z druhé strany předloží automatickou regulaci skokového růstu hlasitosti, nebo změnu zřetelnosti mluveného slova.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud