Lesk a bída SMART TV prostředí

Lesk a bída SMART TV prostředí

Smart TV - tedy chytrý televizor. Kdo nemá chytrý televizor, jako by nebyl. Najdete ho i u "neznačkových" výrobců. Letos ale čekejme změny.

Smart TV. Stále se opakující téma v internetových diskuzích. Jedni po prostředí implementovaném do moderních anorektických televizorů touží, druzí ho z různých důvodů odmítají. V rychlosti se zkusme podívat na klady a zápory „chytrých“ aplikací.

Takříkajíc v „předvečeru“ změn, které má přinést letošní rok v osazení televizorů různorodými operačními systémy, si můžeme, stále ještě aktuálně, popovídat na zmíněné téma. Nedá se předpokládat, že všechny vyšší modely od všech nejznámějších výrobců televizorů, budou rázem vybaveny novým operačním systémem, který posune aplikace do jiné, vyšší a uživatelsky přívětivější podoby.

Redakce AVmania.cz přinesla nedávno informaci o rozdělení, které si výrobci televizorů zvolili. Škoda, že neexistuje konsensus, jenž by vytvořil jednorodou platformu s nejvyšší možnou kompatibilitou. Lidsky řečeno – „každý hrabe na svém písečku“.

„Nedohoda“

Díky neochotě se vzájemně dohodnout, tak v budoucnu může přijít čas konců, některých platforem, což část majitelů chytrých mašin jistě potěšit nemusí. Ne, nechceme být za vědmy a přát někomu „smrt“, hned v počátku pokusů.

Upřímně si ale přiznejme – minulost, nejen v TV technice, již podobné stavy přinesla. A tak jen zopakujme, že LG volí WebOS, Panasonic Firefox, Samsung přinese operační systém Tizen. Nejznámější výbavu pak okusí uživatelé u Philipsu, Sharpu a Sony, totiž Android. Ano, část výrobců již v minulém roce přinesla televizory vybavené naznačeným systémem.

Uživatel v očekávání - aneb SMART

Ale vraťme se k tématu krátkého článku, či spíše napišme – bleskové úvahy.

Co vlastně má uživatel u tzv. smart prostředí očekávat? Jednoduše řečeno funkce a aplikace, které běžně k televizoru vlastně ani nepatří, jsou spíše součástí počítačové techniky - její softwarové výbavy. Malá zajímavost. Věděli jste, že SMART TV si část lidí nakonec nepřipojí k počítačové síti jen protože se jim na dálkovém ovladači nechce vyťukávat heslo k Wi-Fi?

Mnoho lidí při nákupu televizoru oznámí – ne, nechci chytrý televizor. Když pomineme fakt, že většina lepších modelů již nějaké „chytré“ prostředí má, takže ho uživatel tak jako tak nakoupí, byla by škoda ho nevyužít, nevyzkoušet. Jak sám dobře vím, řada lidí má ze aplikací v televizoru skoro alergickou reakci a vstup do této části považuje za překročení „bludného kamene“.

Aplikace.JPG

Využít ano, ale proč jen na malém monitoru u počítače?

A teď ten paradox… přičemž se ale mnohdy jedná o jedince, kteří na počítači běžně pouštějí multimédia z YouTube, využívají platforem podobných iVysílání ČT, PrimaPlay,Voyo.cz, Deezer, Spotify a mnohé další. Čtou si o HbbTV a rádi by ho využili. Jenže – jenže vše podobné je právě součástí „Smart prostředí“.

Skutečně si nechcete dopřát přehrávání na velké placce, byť někdy v horší kvalitě? Jak jistě sami cítíte, uvedená skupina aplikací patří do těch, jež uživatelstvo skutečně (pokud budeme počítat s korektním chodem aplikace v prostředí televizoru) může pozitivně ke své spokojenosti využít. Zde tedy bude škoda říci – „nechci SMART“.

Do upotřebitelných jistě spadají i kecálci jako Skype, komunitní nástroje Facebook, Twitter a další. Ano, v tomto případě lépe doplněni o bezdrátovou klávesnici, nebo alespoň ovladač s plnohodnotnou klávesnicí. Jinak se skutečně uťukáte. Skype pak – jestliže máme model s webkamerou – posunete dál, do podoby audiovizuálního komunikačního nástroje.

Jestliže prostředí televizoru patří k těm rychlejším a utilita k odladěným s rychlou aktualizací, dá se jistě použít třebas předpověď počasí. U některých dokonce s průnikem do hlavní obrazovky, kde standardně poskytuje aktuální informace.

Smart Hub - Aplikace.JPG

Obrácená strana mince

Obrácená strana mince, ale přináší další, méně potřebné, chybně zpracované, takřka nevyužitelné blbůstky. Spustíte drobnou hru a zjistíte, že se prostě nedá ovládat. Spustíte aplikaci pro volně dostupná zahraniční videa a ony nejedou. Zapnete relaxační pozadí a zjistíte, že jeho rozlišení je na hony vzdálené vysokému rozlišení a neatakuje ani „lepší“ SD. Prostě k zlosti. Samostatnou kapitolou bývá integrovaný webový prohlížeč. Povětšinou líně se pohybující - slušnějí řečeno - s vyšší odezvou na podnět. Obsluze tak nezbude, než si vytvořit seznam oblíbených záložek a ty k brouzdání na televizoru využít.

I takto vypadá „chytrá“ část moderních strojů. Neboť se odladěnost skupiny aplikací liší výrobce od výrobce, protože má každý jinou zásobu, kterou si obsluha do televizoru může nainstalovat, musí si případný zájemce (možná i NEzájemce), předem dobře vybrat. Většina „chytroušů“ ale naštěstí nabízí alespoň základ v podobě HbbTV, potažmo iVysílání ČT se vstupem do archivu a YouTube aplikaci, předpověď počasí a něco z komunikačních nástrojů. To by stačilo většině. Stačilo ve chvíli plné a korektní funkčnosti, která také není pravidlem. Buďme však pozitivní a věřme!

Zkusme ho na vlastní kůži

No, a když už ten inteligentní a fungující televizor doma mám, není přeci důvod nevstoupit i do této části menu a vybrat některou z aplikací pro odzkoušení, pro osobní zkušenost. Škoda nevyužít toho, co jsem mnohdy draze zaplatil. Ne vždy asi přijde spokojenost, ne vždy přijde radost. Minimálně ale budu obohacen o zkušenost, jak případně vybírat příště.

Samozřejmě nesmíme nikdy zapomenout na primární věc. Základem dobrého televizoru, by měl být především výborný obraz a slušný zvuk. A přiznejme si, že ne vždy se nám ho dostává v dostatečné jakosti. Ale o obrazu a o zvuku raději mluvit ani nebudu. To je ale téma na jiný článek, jinou diskuzi.

Sami jistě cítíte, že nové operační systémy by mohly přinést jistou formu pokročilosti a většího množství drobných prográmků, které využije větší procento kupujících. Zda se tak stane, nebo zůstane pouze u přívažku – mediálního taháku, který navyšuje cenu, si budeme muset počkat.

Smart menu - Aplikace.JPG

Váš názor?

A co vy? Používáte aplikace v chytrých televizorech? Jakou máte osobní zkušenost. Jsou takové, na které rádi/neradi upozorníte ostatní? Čekáme na vaše případné názory v diskuzi pod článkem.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud