12
Fotogalerie

Lamax Beat Prime P-1: bezdrátové kovové stylovky [test]

Kovové provedení bluetooth sluchátek zatím není až tak časté, i když značně přidává na trvanlivosti a odolnosti ve srovnání s běžně používaným plastem. Lamax P-1 mají navíc i zajímavý minimalistický design.

Valná většina bezdrátových sluchátek sází na velmi podobné provedení – především po stránce designu se občas můžete setkat s modely, které jsou si podobné jako vejce vejci. O funkčnosti nemluvě, ta je v podstatě daná už tím, k čemu jsou sluchátka určena a jaké je jejich předpokládané využití.

Designovka na první pohled

Lamax svým modelem P-1 sází na kvalitní provedení a minimalistický design – těla sluchátek jsou z přesně opracovaného hliníku a spojuje je kabel s textilním opletením, na němž najdete také malé dálkové ovládání s klasickou trojicí tlačítek. Jeho vzdálenost je vzhledem k pravému sluchátku opět velmi krátká, takže při prudším pohybu vytahuje sluchátko z ucha.

lamax_02.jpg

Kabel je kulatý a má značnou tendenci se kroutit v okamžiku, kdy vytáhnete sluchátka z transportního pouzdra. Dálkové ovládání pak nabídne tlačítka pro změnu hlasitosti/posun mezi skladbami a multifunkční tlačítko pro příjem hovoru a pozastavení přehrávání. Bohužel právě ovládání nejvíce kazí celkový dojem, protože je vyrobeno z tvrdého plastu nehezkého vzezření. Na jeho boční straně je microUSB zásuvka pro nabíjení vestavěné baterie – zásuvka bohužel nemá žádnou krytku proti vniknutí nečistot nebo vlhkosti.

Pro dokonalé utěsnění od okolních ruchů najdete v balení tři velikosti gumových špuntů, padání z uší při pohybu by pak měly zabránit volitelně připojitelné držáky sluchátek za ušní boltec, ovšem jejich konstrukce a materiál nepůsobí příliš přesvědčivě. Při vhodně zvolených špuntech a běžném používání (ne při sportu) však sluchátka drží sama o sobě v uších poměrně dobře.

Magnety na ozdobu

Sluchátka jsou uzavřené špuntové konstrukce se zajímavým detailem v podobě zahnutého krčku, při usazení do uší tedy netrčí do boku a směřují mírně dopředu. Toto provedení však má jednu malou nevýhodu, pokud nebudete mít sluchátka přesně usazena ve zvukovodu, změní se jejich celkový zvukový projev a nedrží tak dobře v uchu.

Vnější část sluchátek ukrývá magnety, s jejichž pomocí sluchátka sepnete k sobě na krku v okamžiku, kdy je nepoužíváte. Jinou funkci bohužel magnety nemají – například uspání nebo přechod do pohotovostního režimu – a nejsou ani příliš silné, takže se sluchátka při odložení na krk často rozpojí. V důsledku toho také dochází k poměrně častému pohybu, i když jsou sluchátka spojena, což má za následek otírání laku na styčných plochách.

Univerzální zvuk

Zvukový projev sluchátek je překvapivě dobrý, mají dostatečně zastoupena všechny pásma a při poslechu si užijete i prostoru. Basy jsou pevné a hutné, neokupují však celé zvukové spektrum, velmi dobře je naladěna středová složka a poměrně dobře jsou zastoupeny nižší středy. Výšky mírně ztrácejí, chybí jim cinkavost a vzdušnost, jako by sluchátka hrála pod tenkou dekou. 

Celkově má líbivější charakter, nechá ovšem vyniknout i složitějším kompozicím, nejlépe si sluchátka poradí s elektronikou a rozhodně neudělají ostudu ani při poslechu rockových a popových skladeb. U metalu můžete místy postrádat právě ostřejší výšky, u hip hopu pak může docházet k mírnému zkreslení v oblasti basů při vyšší hlasitosti.

Párování je rychlé a spolehlivé, signál za celou dobu textu nevypadl, výrobce udává dobu přehrávání pět hodin, což je reálná hodnota, které bez problémů dosáhnete, počítejte však s tím, že se doba přehrávání zkrátí při vyšší hlasitosti sluchátek. Nabíjení je také poměrně rychlé.

Verdikt

Malým mínusem může pro někoho být jednobarevná LED dioda, která indikuje zapnutí a připojení sluchátek, dále jejich nabíjení a režim párování. Dioda svítí příjemnou zelenou barvou, a aktuální stav je znázorněn pouze různým intervalem blikání, což může být matoucí především při párování. Při práci s ovládacím panelem na vás sluchátka nemluví a pouze oznamují stisk nebo dosažení maximální/minimální hlasitosti zvukovým signálem.

Naopak plusem je fakt, že se jedná o český produkt – pod značkou Lamax Electronics společnost vyráběla především sportovní kamery a kamery do auta. Po expanzi na zahraniční trhy založila v roce 2016 značku Lamax Beat, která stojí za uceleným portfoliem bezdrátových sluchátek a reproduktorů. A testované BT špunty jdou ve stopách bezdrátových přenosných reproduktorů, či již testovaných sluchátek Beat Blaze B-1 - jde o odolný, poctivý produkt s dobrým, líbivým zvukem.

plusy

  • kovové provedení
  • odolný opletený kabel
  • zvukový projev
  • skořepinové pouzdro
  • možnost multipoint spárování se dvěma zařízeními

mínusy

  • nekrytý USB konektor
  • krátký kabel mezi sluchátkem a ovladačem
  • slabší podání výšek

Lamax Beat Prime P-1

  • cena: od 1 206 Kč
  • bluetooth: 4.1
  • průměr měniče: 10 mm
  • hmotnost: 15 g
  • výdrž baterie: 5 h
  • podporované profily: HFP v1.6, A2DP v1.2, AVRCP v1.4
  • balení: návod, tři páry špuntů, háčky na ušní boltec, skořepinové pouzdro, micro USB kabel pro nabíjení 

Určitě si přečtěte

Články odjinud