Kupujeme set-top-box pro pozemní digitální vysílání

Kupujeme set-top-box pro pozemní digitální vysílání

Bude vám stačit levný a jednoduchý? Připojíte ho zrovna ke svému televizoru? Na co nesmíte při výběru zapomenout?

Při rozhodování o nákupu přijímače pro digitální vysílání je potřeba se správně rozhodnout, který přístroj bude splňovat vaše nároky a potřeby. Níže uvedené rady vám pomohou při správném výběru.

1. Ověřte si dostupnost signálu digitálního vysílání

Než začnete vybírat set-top box nebo jiný přístroj vhodný pro příjem pozemního digitálního vysílání, měli byste se ujistit, že je ve vaší lokalitě dostupný digitální signál. Na internetových informačních serverech, jako je například www.digitalnitelevize.cz nebo www.digizone.cz, naleznete kalkulované mapy pokrytí a na jejich diskusních fórech pak zkušenosti diváků s příjmem v různých částech republiky. S odpovědí na otázku pokrytí signálem by vám mohli pomoci také ve specializované prodejně s televizní a satelitní technikou.

2. Set-top-box zvolte podle typu televizního přijímače

Set-top-box je přístroj, který zapojíte mezi svou televizní anténu a televizor. Přijímá digitální signál a převádí jej na formu, kterou dokáže váš televizor zobrazit. Pro volbu správného set-top-boxu je nutné znát konektorovou výbavu televizoru – bude závislá hlavně na jeho stáří. Starší televizory nejsou vybaveny konektorem SCART, nejnovější televizní přijímače již mívají digitální vstupy HDMI nebo DVI.

  zadek1.jpg
U jednoduchých základních set-top-boxů naleznete základní, ale dostatečné vybavení. Televizor připojíte přes SCART, pro video zbývá klasický CINCH.

SCART

Většina set-top-boxů nabízí dva konektory SCART. Jeden slouží k připojení televizního přijímače, druhý k připojení videorekordéru nebo DVD přehrávače či rekordéru. Set-top-boxy s jediným konektorem SCART jsou spíše výjimkou.

RF modulátor

Modulátor je obvod, který zaručí spolupráci set-top-boxu se staršími televizory, které nemají konektor SCART. Majitelé digitálního přijímače s RF modulátorem jej mohou připojit k televizoru pomocí standardního anténního kabelu. Potom na televizním přijímači naladí digitální stanice stejným způsobem jako analogové.

HDMI, DVI konektory

Pokud plánujete připojit přijímač k modernímu LCD televizoru nebo jinému zobrazovacímu zařízení podporujícímu digitální přenos signálu, je DVI nebo HDMI výstup výhodou. DVI je konektor, který se již dlouho používá pro digitální připojení LCD panelů k počítači. Stejný digitální signál dnes využívá i rozhraní HDMI, které na rozdíl od DVI přenáší také zvuk.

V obou případech je možné přenášet video ve vysokém rozlišení (HDTV). S HDTV se bohužel v současném pozemním digitálním vysílání nesetkáte a není reálné ani v několika nejbližších letech. Konektor HDMI je navržen jako digitální obdoba SCARTu.

ZADEK2.jpg
U dražších přístrojů (v tomto případě dokonce kombinace se satelitem) je možností více. Mimo druhý konektor SCART naleznete většinou i digitální výstup zvuku.

3. Jak se zvukem?

Pokud se spokojíte s reprodukcí zvuku prostřednictvím televizoru, postačí standardní zapojení přes SCART nebo RF modulátor. Na domácí audiosestavu lze dostat zvuk například prostřednictvím výstupních audio cinchů. Některé pořady budou v budoucnu vysílány s další zvukovou stopou s prostorovým zvukem AC-3 (Dolby Digital). V takovém případě pak pro plný zážitek z prostorového zvuku přijde vhod digitální propojení s domácím kinem. Výstup S/PDIF může být elektrický (RCA) nebo optický (Toslink).

4. Umí set-top-box dobře česky?

Téměř všechny set-top-boxy nabízené na trhu obsahují ovládací menu v češtině. Ne všechny však zobrazují českou diakritiku především v elektronickém programovém průvodci (EPG), který přináší televizní program na několik dní dopředu, bez chyb. Souvisí to s rozdílným kódováním doprovodných textových informací u některých televizních programů. Přístroj, který si dokáže s tímto problémem poradit, musí znát znakové sady ISO 6937 a ISO 8859-2. 

5. Mezi ovládání přístrojů bývají rozdíly

Pro celkovou užitnou hodnotu přístroje je důležitá přívětivost ovládání (např. účelně uspořádané menu nebo pohodlná volba často opakovaných příkazů). O tom, zda bude obsluha přijímače příjemná, může rozhodnout i taková zdánlivá maličkost, jako je například rychlost přepínání programů. Zde se jednotlivé přijímače liší, prodleva při přepnutí může být kratší než půl sekundy, ale v nejhorším případě může přepnutí programu trvat až sekundy dvě.

6. Důležitá je možnost aktualizace firmwaru

Technické vlastnosti tunerů obsažených v jednotlivých set-top-boxech se liší relativně málo, ovládací software (firmware) přístrojů se však liší výrazně. Výrobci na firmwaru neustále pracují, odstraňují skryté chyby a přidávají nové funkce. V současné době se aktualizace firmwaru provádí většinou přes rozhraní RS-232, v budoucnu bude u některých přijímačů možná aktualizace také přímo z vysílání. Určitě není na škodu podívat se na webové stránky výrobce, zda poskytuje nové verze firmwaru, nebo se na tuto službu informovat u prodejce.

7. Možnost záznamu přijde vhod

Ve vyšší cenové hladině se pohybují set-top-boxy umožňující záznam televizního programu na pevný disk (označované také jako PVR – Personal Video Recorder), případně jeho pozdější vypálení (set-top-box v kombinaci s DVD rekordérem). V pozemním digitálním vysílání zatím chybí podpora kódu VPS pro nahrávku pořadu v přesný čas jeho vysílání, ale přístroje umožňují záznam stříhat a zbavit jej například reklam. Časování záznamu bývá jednoduché a většinou je navázáno na elektronického programového průvodce.

8. Nahrávejte a sledujte jiný program

Pro nahrávání televizního programu a souběžné sledování jiného je nutný set-top-box se dvěma tunery, neboli tzv. dvojče. S tímto přijímačem pak lze také například nahrávat na dvě videa dva různé programy, nebo sledovat dva různé programy na dvou televizorech.

9. Lákají vás kódované programy?

Přestože pozemní vysílání naráží na problém nedostatku volných frekvencí pozemních vysílačů, a není tudíž žádný prostor pro placený (kódovaný) obsah, dražší modely bývají vybaveny CI slotem, který po vložení příslušného dekódovacího modulu a předplacené karty umožňuje sledování takto blokovaných programů.

CI slot může být využit také k upgradu set-top-boxu na novější kompresní standard, například MPEG-4. Než varianta přechodu na nový kompresní systém MPEG-4 za několik let nastane, zpočátku jen u placených programů, jistě budete mít již modernější set-top-box, který bude umět všechny kompresní standardy.

10. Pokojová anténa většinou stačí

Pokud bydlíte v domě se společnou anténou (STA), kterou pro příjem DVB-T nelze v některých případech bez úpravy použít, ale pokrytí pozemním digitálním signálem máte dobré, kupte si k set-top-boxu jednoduchou pokojovou anténu. S velkou pravděpodobností bude stačit.

11. Hry a menší aplikace

Některé přístroje jsou vybaveny menšími aplikacemi typu jednoduchých her, kalendářů, budíků či kalkulaček. Tato výbava nesouvisí s hlavní funkcí přijímače, ale může být příjemná zejména pro děti (ale nejen pro ně).

12. Rodičovský zámek

Rodičovský zámek umožňuje zablokovat sledování vybraných programů, které nejsou vhodné pro děti. Zablokovaný program lze sledovat pouze po zadání číselného kódu, který je též nastavitelný. Prostřednictvím kódu jdou zablokovat i některé funkce menu.

13. MHP aplikace

Některé set-top-boxy podporují multimediální platformu MHP. Služby MHP jsou aplikacemi, které se vysílají v datovém toku (multiplexu) spolu se standardními televizními a rozhlasovými programy. Některé aplikace jsou provázány s TV programem (dodatečné informace k vysílání, hlasování a další.), jiné jsou zcela samostatné (např. TV banking nebo superteletext). Aplikace se obsluhují pomocí dálkového ovládání. V současné době je u nás vysílána jediná MHP aplikace, a to podrobná předpověď počasí v multiplexu A.

14. Výhody a nevýhody set-top-boxu

Set-top-box představuje nejlevnější možnost přechodu na pozemní digitální vysílání. V současné době se dá vyhovující přijímač pořídit již za patnáct set korun. Nevýhodou je další nezastupitelné dálkové ovládání, kabely a nový elektrický spotřebič v domácnosti. Výhodou pak nízké náklady na modernizaci. Pokud se v budoucnu rozhodnete využívat například multimediální aplikace MHP nebo příjem kódovaný programů, koupě nového set-top-boxu nebude tak finančně náročná jako zakoupení nového LCD nebo plazmového digitálního televizního přijímače (IDTV). Nehledě na to, že existují také kombinované set-top boxy pro příjem pozemního a satelitního vysílání, nebo kombinované přijímače pro pozemní vysílání a IPTV.

Již zmíněnou alternativou k set-top-boxu je integrovaná digitální televize (tzv. IDTV), která má zabudovaný DVB-T tuner. IDTV jsou na našem trhu dostupné již od deseti tisíc korun, záleží samozřejmě na provedení a úhlopříčce. Pro digitální příjem na počítači jsou vhodné USB moduly nebo PCI karty, k notebooku se dají pořídit přijímače ve formě zásuvné PCMCIA karty.

Určitě si přečtěte

Články odjinud