John Wick: recenze filmu

John Wick: recenze filmu

Keanu Reeves jako nekompromisní zabiják s přezdívkou Baba Jaga si v akčním filmu roku vyřizuje účty s ruskojazyčným podsvětím. Na to štěně mu fakt sahat neměli.

Herec Keanu Reeves zazářil v Ďáblově advokátu, jako Neo v trilogii Matrix či jako John Constantine ve stejnojmenném filmu. Jeho filmy z posledních pěti, možná deseti let typu lupičské krimikomedie Příležitost dělá zloděje nebo dobrodružné fantasy 47 róninů ale už takovou díru do světa filmu neudělaly. Nebo spíš byly po právu zapomenuty.

V září oslavil libanonský rodák padesátku, k níž si nadělil ten nejlepší možný dárek. Film John Wick. V něm spojil své síly s hercem malých roliček a kaskadérem Chadem Stahelskim. Spolupracoval s ním jak na Constantinovi, tak na Matrixu, kde mu dělal dubléra v náročných bojových scénách (závěrečná bitva v dešti). Vzniklo z toho přátelství, parťáctví, které se teď promítlo i do Stahelskiho režijního debutu.

Kdyby věděli, s kým mají tu čest

Keanu Reeves v něm ztvárňuje málomluvného zabijáka na odpočinku Johna Wicka. Ten svůj dřívější život vyměnil za mnohem poklidnější po boku jeho milované ženy, kvůli níž se vzdal svého řemesla. Vysněný obláček štěstí ale jednoho dne splaskne a jeho drahá polovička podlehne zákeřné nemoci. Aby alespoň něčím zmírnila jeho žal, tak mu ještě před smrtí koupí psa. Roztomilou fenku Daisy, která mu přijde po její smrti jako zásilka a k níž John velmi přilne.

To samozřejmě netuší trojice rusky mluvících gaunerů v čele s Josefem Tarasovem (Alfie Allen), která se jedné noci vloupe do jeho domu. Mladíci Johnovi zdemolují dům, ukradnou mu jeho milované a opečovávané luxusní fáro, zkopou ho do bezvědomí a především ho připraví o poslední radost v jeho životě. Ano, hádáte správně, o ono štěně.

Baba Jaga

To ale neměli dělat, jak se záhy přesvědčí nejen oni, ale i mafiánský boss Viggo Tarasov (Michael Nyqvist), který je otcem onoho chvástavého a zhýčkaného vůdce zlodějíčků. John Wick totiž není žádné ořezávátko a jeho přezdívka Baba Jaga nevznikla v ruskojazyčném podsvětí náhodou.

Vážou se k ní historky o tom, jak elitní hitman zabil pouhou propiskou tři lidi najednou, takže otec Tarasov správně tuší, že tato akce nezůstane bez reakce. A opravdu ne. John opráší svou sbírku zbraní a vydává se na cestu pomsty, na jejímž konci se bude součet ztrát na straně protivníka blížit stovce.

Mocný mafiánský boss se snaží jeho tažení zastavit, vypíše na jeho hlavu tučnou odměnu, ale on, stejně jako ostatní zabijáci tuší, že to tentokrát nebude tak snadné. John pro ně pracoval, takže vědí, s kým mají tu čest.

Mafiánský svět s vymezenými pravidly

Psát více o ději je zbytečné, protože jak správně tušíte, jde o stokrát ohranou písničku, jíž dodává punc výjimečnosti snad jen motiv krvavé pomsty. Smrt nikoliv člověka, ale nebohého zvířete, jehož nevinné oči by k odvetě přiměly i ty, kteří hlásají teze o neodporování zlu násilím.

Zápletka je jednoduchá a předvídatelná, ale scenáristovi Dereku Kolstadovi, který má na svém kontě jen dvojici béčkových až céčkových akčňáků s Dolphem Lundgrenem v hlavní roli (Hra pro jednoho, Zásilka), se ji podařilo rozvést do podoby velmi funkčního a soudržného tvaru, který vás bude bavit a zajímat.

Příběh Johna Wicka je totiž zasazen do světa za hranou zákona, který má ale svá přísně vymezená pravidla. Tak jako si každá společnost stanoví své etické normy, které je třeba dodržovat a jež se postupně stávají těmi vžitými, tak i ta gangsterská. Aby i v ní neplatilo heslo člověk člověku vlkem.

Nájemní zabijáci si mezi sebou stanovili pravidla, jichž se drží a jejichž porušení se tak jako v nezločineckém světě trestá. Jen zde mnohem přísněji. O tom, jak jejich vzájemné spolunažívání vypadá, se nejlépe přesvědčíme v prostředí luxusního hotelu pro nájemné vrahy, který se řídí specifickým ubytovacím řádem, jenž není radno porušovat.

Hotel jako neutrální zóna

Tento zvláštní hotel působí jako neutrální zóna, kde se zabijáci mohou scházet a potkávat se. Ač si jdou třeba po krku, tak zde platí přísný zákaz kohokoliv oddělat. Hitmani si zde naopak prokazují respekt a úctu a jejich chování navozuje pocit, že jde o abiturientský večírek starých známých.

Platí zde vlastní měna a dodržují se zde starosvětské rituály, které jakoby už ani nepatřily do moderního konkurenčního boje různých zločineckých gangů z celého světa. Manažér hotelu Charon (Lance Reddick) zajistí úklidovou četu po krvavé práci, kterou je sem ale zakázáno „nosit“.

Venku za rohem už je vše jinak, ale tady se zločinecký mikrosvět proměňuje v salon vybraného chování lidí, kteří jsou hrdí na svou stavovskou příslušnost k cechu zabijáků. V něm se každý těší jiné vážnosti a jméno Johna Wicka tu funguje jako to, které má otevřené prakticky všechny dveře. Jeho minulost je nám odhalována postupně a s každou další informací chápeme, proč se těší takovému respektu.

Akční hongkongská škola

Prostředí a pravidla hotelu a pohyb jeho návštěvníků v něm jsou na Johnu Wickovi tím nejoriginálnějším. Režisér Chad Stahelski ale neselhává ani v dalších stavebních prvcích svého vyprávění. Zkušenosti kaskadéra z placu se mu podařilo velmi dobře zužitkovat v tom, jaký druh akčních scén nám nabízí.

mcdjowi%20ec007_h.jpg 
 

Nebojí se množství mrtvol, brutálních full contact soubojů a především přestřelek zblízka, po nichž končí zabijáci s prostřelenou hlavou na dlažbě. Je v tom nadsázka, ale i otisk staré dobré hongkongské školy, tak ji definoval svým „krvavým baletem“ John Woo.

Akce má propracovanou choreografii, je mimořádně efektní, dynamická, dobře nastříhaná i sejmutá. To znamená, že se tentokrát nemusíte bát toho, že by působila nepřehledně nebo trhaně. Do toho ji podkresluje stylový soundtrack, za který by se nemusel stydět ani Quentin Tarantino. Jeho působnost vynikne nejvíce ve scéně na diskotéce, kde tempo akce koresponduje s rytmem hudby.

Stylové béčko

Režisér se neuchyluje k nějakým ultrarychlým střihům, ale naopak sází na pomalé, oldschoolové tempo a noirově potemnělou atmosférou. Nejen kvůli těmto znakům vám asi John Wick připomene nedávný akční zásek Denzela Washingtona s filmem Equalizer.

Hlavní hrdinové v obou filmech jsou bývalí zabijáci, kteří už toho chtěli nechat, ale okolnosti je přinutily k návratu na scénu. Oba mají za protivníky ruskou mafii, což nelze brát jako nějaké zastaralé studenoválečnické schéma akčních filmů, ale spíš jako reakci na mocenské či imperiální chování Ruska vůči Ukrajině. Ano, „říše zla“ se opět v žánrových filmech hlásí o slovo a hledá svůj nový rozměr.

Společné oběma snímkům je i to, že dějově jde v podstatě o béčka se všemi klišé, jež si k těmto filmům přiřazujeme. Životní láska, která zemře, psík, který po ní zůstane, déšť na hřbitově, neonové město, hrozivá a zároveň tak trochu směšná hitmanova přezdívka. Režisér ale tyto klišé vsazuje do fungujícího gangsterského polosvěta, který prošpikovává cynickými černohumornými hláškami a všeříkajícími zabijáckými pohledy.

Herec jednoho výrazu

Dialogy i situace jsou dobře vypointovány a to samé platí pro načasování akčních scén. Keanu Reeves v nich zužitkovává tvrdý trénink, který podstoupil během natáčení Matrixu a který si zde zopakoval. Zůstává stále hercem jednoho výrazu, ale tady se to pro roli ultimativního zabijáka, z něhož jde respekt, hodí.

mcdjowi%20ec013_h.jpg

Reeves svým charismatem, na něž fanoušci akčních filmů slyší, táhne film víceméně sám, ale neztrácí se vedle něj ani představitelé dalších rolí. Michaelu Nyqvistovi mohl režisér dopřát velkolepější závěrečné účtování, ale jinak mu role mafiánského bosse dobře sedí. Jeho rozmazlenému synáčkovi bez jakýchkoliv morálních zábran v podání Alfieho Allena (Hra o trůny) budete přát tu nejhorší smrt a Willem Dafoe jako nevyzpytatelný zabijácký guru bývá neselhávající jistotou tohoto druhu filmů a je tomu tak i zde.

Akční film roku

Málokdo to asi čekal, ale John Wick se stává překvapením letošní sezóny akčních filmů, jíž se mu daří tímto opanovat. Že je tomu i proto, že konkurence (s výjimkou indonéského Zátahu 2) není příliš silná, je druhá věc. Debutující kaskadér a kamarád Keanu Reevese Chad Stahelski v choreografii akčních scén nezapře poučenost na hongkongské škole Johna Woo, ale i tom nejlepším z bessonovské produkce (96 hodin).

Podařilo se mu zároveň vytvořit funkční gangsterský polosvět, který se řídí vlastními etickými pravidly a v němž je zakódováno něco starosvětsky poctivého. Jako například úcta k protivníkovi nebo profesi, již vykonává. Pochopitelně, je to béčko, ale podané s takovým nadhledem a vizuální opojností, že si vás hladce podmaní.

 John Wick

  • Žánr: akční
  • Původní název: John Wick
  • www.johnwickthemovie.com/
  • USA 2014
  • Scénář: Derek Kolstad
  • Režie: Chad Stahelski, David Leitch
  • Hrají: Keanu Reeves, Adrianne Palicki, Bridget Regan, Bridget Moynahan, Jason Isaacs, Willem Dafoe, Alfie Allen, Dean Winters, David Patrick Kelly, Michael Nyqvist
  • Distribuce: Bontonfilm CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 23. 10. 2014

 

John Wick
Film   8

Určitě si přečtěte

Články odjinud