12
Fotogalerie

Jak dobře vybrat plochý televizor

Kapitoly článku:


4. LED televizory a 3D: hit letošního roku?

Poslední dobou jste se setkali s tzv. LED televizory. Jedná se o klasický LCD televizor s modernějším podsvícením, u kterého není použito standardních studených katodových zářivek CCFL – místo nich jsou nasazeny svíticí diody LED. Nevěřte tedy prodavačům nebo reklamě, že jde o novou, revoluční technologii. Je to skutečně jen LCD televizor.

ilustrák2.jpg

LCD televizory díky LED podsvícení mohou (ale nemusí) být velmi tenké, což je to, čím se na první pohled odlišují od klasického podsvětlení pomocí CCFL. Jejich obraz dokonce ani nemusí být lepší. Výhodou LED podsvícení je ale nižší spotřeba a o něco lepší řízení jasu. Nejdražší LED televizory pak dokážou cíleně některé diody vypnout, a tak vylepšit podání černé. Více v článku „Jak se liší LED televizory“.

Při výběru a nákupu mějte vždy na paměti, že parametry nejsou vše a televizor se musí líbit vám. Nenechte se udolat od prodavačů, kteří vám budou vyzdvihovat „úžasné“ parametry a výbavu, jelikož rozdíly jsou ve skutečnosti minimální. Všichni výrobci mají několik řad: levnější i vybavenější. Pokud se vám nějaký televizor nelíbí, byť ho někdo doporučuje, poohlédněte se jinde. Výběr je obrovský a nejdůležitější je vaše spokojenost.


Jaký tuner potřebujete?

Každá zkratka televizního tuneru znamená něco jiného a každý tuner je určen pouze na příjem jiného druhu signálu. Zde platí: čím více, tím lépe. Letos je většina televizorů již vybavena i MPEG-4 tunerem pro příjem vysílání ve vysokém rozlišení. Proto zvláště kupujete-li Full HD televizor, sáhněte již po modelu s MPEG-4 dekodérem.

Analogový tuner: Slouží k příjmu pozemního analogového vysílání a analogových programů šířených po kabelu. Pozemní analogové vysílání se bude vypínat nejpozději v roce 2012. Ukončení vysílání analogových kabelových programů záleží pouze na firmách poskytujících tyto služby.

DVB-T: Tuner pro pozemní digitální vysílání v kódování MPEG-2 (tj. standardní rozlišení). V některých oblastech se sice stále nevyskytuje, do konce roku 2012 by jím ale bude pokryta prakticky celá Česká republika. V současnoti nekoupíte (nový) televizor bez tohoto tuneru.

DVB-S2: Tuner pro satelitní digitální vysílání v HD rozlišení. Pokud bydlíte mimo dosah pozemního digitálního vysílání, představuje často jedinou možnost, jak získat kvalitní obraz. Televizory vybavené tímto tunerem se vyskytují stále častěji i v levnějších modelech. Upozornění: Parabola (anténa) pro příjem satelitního signálu je nutná.

DVB-C: Tuner pro kabelové digitální vysílání. V televizorech se již objevuje, pro jeho využití je však nutná spolupráce kabelového operátora. Pokud tedy chcete koupit televizor s kabelovým tunerem, nejdřív si ověřte, že váš kabelový operátor využití vestavěného tuneru povoluje. Například UPC od listopadu 2008 tuto možnost již podporuje – stačí k televizoru s DVB-C tunerem dokoupit dekódovací kartu, kterou umístíte do CI slotu.

HDTV (MPEG-4): Obvykle slouží k příjmu pozemního a kabelového vysílání ve vysokém rozlišení využívajícího kódování MPEG-4. Pozemní HD vysílání je u nás zatím dostupné jen málo, zpravidla jen ve velkých městech, ale například kabelové společnosti HD programy již běžně nabízejí. U televizorů se MPEG-4 dekodér umožňující příjem HDTV již běžně objevuje, tudíž jej vyžadujte.


Nejdůležitější technické parametry. Co hlídat?

Ať již vybíráte LCD televizor na internetu, nebo se na jeho vlastnosti vyptáváte v obchodě, dejte pozor na následující hodnoty.

  • Rozlišení: čím vyšší, tím lepší. Základ je dnes 1 366 × 768 bodů, nejvyšší je pak 1 920 × 1080 bodů.
  • Jas: čím vyšší, tím lepší, ale v domácích podmínkách málo kdy využijete hodnoty větší, než 300 cd/m2. Minimum obecně bývá 400 cd/m2, setkat se ale můžete i s 550 cd/m2..
  • Kontrastní poměr statický a dynamický: čím vyšší, tím lepší. Minimální hodnota statického poměru je 800:1. Hodnota dynamického kontrastu není příliš směrodatná – poměr 1 000 000:1 a vyšší mají LCD televizory s LED podsvícením a plazmy. V současné době jde už spíše o marketinkgovou hodnotu.
  • Časová odezva: čím menší, tím lepší. Dobrá je udávaná hodnota pod 10 ms, standard je 5 ms. Nejlepší mají i 2 ms.
  • Úhel pohledu (H/V): čím vyšší, tím lepší. Typická hodnota by měla být 178 o /178o. Pokud je to méně (170/170), zpozorněte – televizor je možná osazen starším LCD panelem. U malých "počítačových" TV monitorů si hlídejte pohled po osou obrazovky, bývá velmi špatný. 
  • Zvukový výstup (RMS): čím vyšší, tím lepší. Větší televizor by měl mít minimálně 2× 10 W. Menší 26" mohou mít méně.
  • Obrazové režimy: čím více, tím lépe. Obvyklé jsou režimy 16:9, 4:3, 14:9, SMART, ZOOM a WIDE
  • 100 Hz: pokud hodně sledujete sport nebo filmy, hledejte v parametrech televizoru minimálně tuto hodnotu. LCD televizor vybavený touto obnovovací frekvencí obrazu zaručí menší riziko rozmazání obrazu při rychlém pohybu. Nejnověji objevíte i hodnotu 200 Hz, 400 Hz ale i 800 Hz, jež zaručují naprosto obraz i při velmi rychlých změnách, což ale běžný divák už zpravidla nepozná. 600 Hz u plazmy představuje jinou hodnotu, která s běžnou obnovovací frekvencí celého obrazu nemá moc společného, u plazmy rozmazání obrazu nehrozí vůbec, proto je například vhodná pro sportovní fanoušky.
  • 3D: Na trhu jsou aktivní a pasivní 3D televizory, které nejsou vzájemě kompatibilní. Pro sledování 3D filmů potřebujete 3D Blu-ray přehrávač. 3D filmů je zatím málo. 3D TV mají vestavěný přepočet z 2D do 3D, tato funkce je ale vhodná jen pro některé pořady (například sport). Doporučujeme vyzkoušet v některé prodejně.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud