Hudba i filmy, AV a Hi-Fi v roce 2015

Hudba i filmy, AV a Hi-Fi v roce 2015

Dělení techniky na AV, Hi-FI, mobilní, domácí, černou, bílou se mění. S novým rokem bude dále pokračovat sbližování všech kategorií. Jak nás to ovlivňuje?

Máme tu nový rok a obvykle píšu ohlédnutí za rokem minulým, případně technologický výhled do roku nového. Články na podobné téma jsem psal však nedávno, včetně ohlédnutí, kam Hi-Fi a AV technika dospěla za uplynulých 25 lety od revoluce. Dnes bude tedy něco jiného.

philosophy-main-banner.jpg

V posledních letech mizí hranice mezi AV, HiFi, mobilními zařízeními, černou a bílou technikou. Když jsem v roce 2007 startoval AVmánii, bylo zde jen fórum a tento web neexistoval. Tablety nebyly, chytré televizory neexistovaly, mobily se používaly prakticky jen pro telefonování. CDčka se sice prodávala čím dál méně, ale legální zdroj MP3 hudby neexistoval, DVD ještě vládlo a Blu-ray a HD DVD bylo v plenkách, pojem „Full HD“ se začal teprve používat. Kam jsme ale došli?

Filmy a hudba, hurá na ně…

Integrace všech zařízení je pro mnoho lidí příjemná. Spousta z nás si zvykla „chytrý telefon“ používat nejen na volání, ale slouží pro získávání informací z internetu, vyřizování e-mailů, poslech hudby, sledování filmů a seriálů, zkrátka nahrazuje MP3 přehrávač, televizor, DVD přehrávač, počítač, telefon. Na rozdíl od doby před deseti lety máme „zdarma“ filmy v původním znění, mraky hudby. Stačí je stáhnout a vybrat si. Hi-Fi, televizory, ale i bílá technika, vše se zlevnilo, takže nic nám nebrání v případně nespokojenosti cokoliv vyměnit. Snadné, že?

Spotřební život, neopravovat – vyhodit

S ekologickým odstraněním olova z tištěných spojů elektroniky se ale stále častěji setkáváme s tím, že spousta zařízení po pár letech provozu začíná kolabovat. Křehčí plošné spoje zkrátka nejsou tak odolné. Když sečteme nižší „trvanlivost“ s rychlým morálním zastaráváním produktů, tak se dostáváme k faktu, že zatím co dříve se vše kupovalo na dlouhou dobu, nyní už předem počítáme, že to stejně za pár let vyměníme.

Je úsměvným faktem, že zastaralé CRT televizory mají udávanou životnost 25 000 hodin, ale v mnoha domácnostech je najdeme a stále funkční; naproti tomu první LCD televizory s udávanou životností 60 000 hodin už doma nemá asi nikdo. Zkrátka moderním trendem je neopravovat, vyhodit a nahradit.

Lifestyle04_MDR-RF4000K.jpg

Ruku na srdce, neovlivňuje nám ale tento přístup stále více i naše životy a vztahy? Nerozpadají se nám kvůli tomu vztahy a manželství, protože se nám nechce už nic opravovat? Snažit se udržet něco funkční totiž vyžaduje péči, práci, toleranci. A proč to dělat, když někde je něco na první pohled nového, lákavějšího?

Technika život ulehčuje/komplikuje

Jsme obklopeni spoustou techniky, která nám má usnadnit život. V reklamách vídáme rozesmáté lidi obklopené svými blízkými. Není tomu ale tak, že díky ní se požadují po nás jen stále vyšší a vyšší výkony? Díky e-mailové komunikaci během pracovní doby se nezkrátilo vyřízení papírové korespondence, ale místo vyřízení jednoho/dvou dopisů dostanete mraky pošty, kterou musíte vyřídit, dostanete nové úkoly, které se musí neprodleně udělat.

Schůzka se dříve dojednala telefonicky pevnou linkou a platila, protože už vás nikdo jinde nesehnal. Cestou domů jste koukali z okna tramvaje, nebo si četli knihu. Nyní musí být člověk každou chvilku během dne připraven přijmout telefonní hovor, odpovědět na SMS, vyřídit e-mail. Do toho se poslouchá hudba, čte facebook, sleduje internet. Místo normální komunikace koukáme do mobilu. A jsme u problému dnešní doby. Moc informací.

Více informací, více manipulace

Dříve se za informace platilo a draze. Dnes se potýkáme s takovou záplavou informací, že se jim spíše vyhýbáme. Problémem je také vnímání psaného textu naším mozkem. Ten má tendence vnímat psaný text jako fakt. Navíc - v danou chvíli o konkrétní informaci víte, že není správná, nebo je to reklama, ale mozek po čase tento rozdíl stírá. Řekne si – to jsem někde četl, tak to asi bude.

Docela mne překvapilo, že stále více lidí nepřemýšlí nad pravdivostí, či správností informace, ale nad tím, kdo jim „to“ řekl, či napsal. Že si zkrátka jen vyberou někoho, komu budou věřit. Někoho, kdo za ně ta kvanta informací proseje a dá jim ty „správné“. A jsme krůček od manipulace.

Směle do roku 2015

Proto jsem velmi rád, když nás čtenáři na něco upozorní. Vždy jsme se snažili o maximální objektivitu, ale chyby děláme všichni. Nikdo není dokonalý. Proto jsem vždy vděčný za konstruktivní a věcné poznámky, postřehy. Proto vítám vaše zkušenosti, proto jsme rádi, když se rozumným způsobem s ostatními podělíte zde na stránkách webu, nebo na našem AVfóru.

Hodně štěstí do roku 2015 vám přeji.

Určitě si přečtěte

Články odjinud