Futurama: speciál o nejlepším animovaném sci-fi seriálu

Futurama: speciál o nejlepším animovaném sci-fi seriálu

Vítězný počin dle druhé ankety o nejoblíbenější sci-fi seriál vyhrál s nadpolovičním počtem vašich hlasů. Kde tkví kořeny tohoto úspěchu? A máte Futuramu ještě radši než Simpsonovi?

Kapitoly článku:


Kombinace popkulturních odkazů a parafrází na život ve 20. a 21. století, jež zasazením do budoucnosti získávají ještě absurdnější rozměr, spojená s bláznivými představami o tisíc let vzdálené budoucnosti, vytváří neopakovatelný koktejl zábavy, který se hned tak neokouká. Podíváme se nejen na vznik seriálu a hlavní postavy, ale také současnost skrz vesmír budoucnosti, v další kapitole vás nemine srovnání Simpsonovi vs. Futurama a nakonec máme nejlepší hlášky (a ty další, vaše oblíbené, pak můžete přidat do komentářů). Vše je prokládáno videoukázkami ze seriálu.

Intergalaktický poslíček

Americký animovaný seriál stvořili Matt Groening a David X. Cohen. Autoři oblíbených a nejdéle z animovaných seriálů vysílaných Simpsonových. Název pochází ze slavné expozice General Motors, kterou na Světové výstavě v New Yorku roku 1939 představil americký designér Norman Bel Geddes. Znázorňovala, jak bude dle něj vypadat svět za dvacet let. Ale za tisíc let?

Oproti současnému Spriengfieldu se Futurama odehrává po roce 3000 v Novém New Yorku a přilehlém vesmíru. Průvodcem diváka po 31. století se stává poslíček s pizzou Philip J. Fry, který na Silvestra roku 1999 spadl do mrazáku v kryogenické laboratoři. Smolařský zoufalec a zmatkař s nepříliš vyvinutou inteligencí je po 1000 letech rozmrazen a nestačí se divit. Počítačem je mu vybrána stejná práce, kterou nenáviděl i v našem století. Poslíček. Philip se vzepře a odmítne čipové pracovní zařazení. Ale jen dočasně.

 

V adaptaci na nové poměry mu pomůže jeho jediný vzdálený příbuzný, praprapra… synovec, postarší a poněkud senilní profesor Hubert J. Farnsworth. Majitel zásilkové společnosti Planet Express, zabývající se doručováním zásilek po celém vesmíru. Jejím prostřednictvím financuje svou podivnou vědeckou činnost.

Seriálový profesor je pojmenován po vynálezci Philu T. Farnsworthovi, jednom z průkopníků televize, který ukázal premiérově svůj vynález na již zmíněné Světové výstavě spolu s instalací Futuramy.

Jednooká kapitánka

Philipa zaměstná jako intergalaktického poslíčka ve firmě, kde pracuje i zbytek hlavních postav. Tedy rozmazlená milionářská dcera a čínská stážistka Amy Wongová, jež se na univerzitu se dostala díky protekci svých rodičů, kterým patří celá západní polokoule Marsu. Jamajský účetní s byrokratickými sklony Hermes Conrad, který býval vrcholovým sportovcem v disciplíně podlézání.

 

Vedle zástupců lidské rasy působí coby společníci ve firmě i mimozemští tvorové. Obhroublý a bezcitný robot s kleptomanskými, gamblerskými a násilnickými sklony Bender, který postrádá jakýkoliv smysl pro čest. Kouří, pije alkohol, kouká na porno a vyhledává lehké robotické děvy. Jasná volba pro nejoblíbenější postavu seriálu. Jeho jméno je odvozeno od rebelské postavy Johna Bendera ze slavné středoškolské komedie Snídaňový klub. Pak pozoruhodný míšenec humanoida a korýše doktor Zoidberg, který zde působí jako lékař s velmi chabými znalostmi anatomie. Chuďas a outsider.

A zbývá pohledná jednooká kapitánka Turanga Leela, jež vyrůstala v sirotčináriu. Až do setkání s rodiči se domnívala, že je mimozemského původu. Je ale mutantem. Nosí příznačné služební označení 1-OK a na rozdíl od Bendera oplývá smyslem pro zodpovědnost. Má talent na bojové umění a své kolegy často tahá z malérů. Zvláště Philipa, který neoplývá zrovna smyslem pro pořádek ani disciplínou. Svou lehkomyslností často komplikuje život svému okolí, ale jak se ukáže, jeho postava je klíčová pro osud celého vesmíru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud