[TEST] Flare Audio R2A

Stereo a vícekanálová sluchátka

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Bína 13. 2. 2016 21:57

Flare audio je malý britský výrobce, který dle svých slov přinesl malou revoluci mezi reproduktory. Loni se rozhodl stejným způsobem přispět i sluchátkovému světu a kde jinde začít, než na Kickstateru.

https://www.kickstarter.com/projects/58 ... escription

Zatímco někteří výrobci crowdfunding strašně zneužívají a na jejich výrobky čeká "investor" i pár let (LH Labs), Flare zvolilo rozumný přístup, kdy přišlo již s kompletním produktem a Kickstater posloužil pouze jako předobjednávkový a marketingový nástroj. Sluchátka se na trh chystala stůj co stůj, ale samotná kampaň málem selhala. Teprve přibližně týden před koncem vyšlo několik extrémně hypujících recenzí, kde R2A překonávaly i JH16 a IE800. A najednou přiskočilo 150 000 GBP.

Pojďme se na sluchátka podívat a říct si, jak moc se ty prvotní recenze držely skutečnosti.

Mimochodem už rozesílání vzorků na testy ukázalo na nezkušenost Flare Audia se sluchátkovým světem. Sluchátka se dostaly jen k pár zavedeným audio webům, ale přitom je měla kupa náhodných blogerů a vlogerů :)

Dostupné varianty

Dostupné jsou aktuálně 3 modely v dost odlišných cenách. Všechny ale používají stejný měnič, kabel a i tvarově jsou identické. Liší se pouze použitým materiálem. Nejlevnější model R2A je z hliníku a stojí 175 GBP, R2S z ocele při ceně 300 GBP a R2 Pro z titanu vyjde na 400 GBP. Tedy od 6 000 do 14 000 Kč.

Má materiál vliv na zvuk? Určitě ano. Ale stojí za ten výrazný cenový rozdíl? Opravdu hrají v oceli/titanu “lépe” než v hliníku? Zkušenosti z fór se v tomhle trochu liší, já se držel skeptičtějšího přístupu a zvolil jsem nejlevnější hliníkovou verzi.

Obrázek

Příslušenství

Upřímně, o moc mizernější příslušenství výrobce nabídnou už nemůže. Sluchátka dojdou v obyčejné bíle krabičce, uvnitř je látkový pytlík na přenášení, sluchátka a jeden pár nástavců Comply Tips TX200. A to je vše.

Pokud si je tedy koupí nějaký začátečník, po měsíci ho buď čeká nákup hromady Comply nebo shánění silikonových nástavců.

Konstrukce

Tělo sluchátek má velmi jednoduchý design a opravdu miniaturní rozměry. Nenapadají mě žádná menší sluchátka. Výhodou je i velmi nízká váha sluchátek.

Použitý hliník je opracován dobře bez jakýchkoliv vad, ale sluchátka i přesto nepůsobí nijak hodnotně ani super odolně.

Flare se rozumně rozhodlo pro výměnný kabel, ale přistoupilo k tomu hodně netradičním způsobem. Nemění se totiž jen kabel, ale rovnou i samotný měnič. Sluchátka mají na konci šroubovací uzávěr, po jehož sundání je možné ze sluchátek měnič vytáhnout. Díky tomuto přístupu nemusí řešit žádný konektor, který by neodvratně zvětšil tělo sluchátek, jako tomu bylo u nových Q-Jays.
Bohužel, šroubovací uzávěr na kabel tlačí ostrou hranou a už jsem viděl pár případů, kdy byl kabel v těle sluchátek zničen. Tedy člověk musí být extrémně opatrný při výměnně kabelu a sluchátka ideálně nikdy jindy neotvírat.

Obrázek

Kabel je k měniči připájen, normální uživatel tedy nemá možnost zvolit žádný jiný a to je dost škoda. Výrobcem zvolený kabel totiž nestojí za moc, kvalitou odpovídá těm nejlevnějším in-earům a u sluchátek za 6 až 14 tisíc nemá vůbec co dělat.

Hodně směšně poté působí přístup výrobce k rozlišení stran sluchátek. Protože samotná těla sluchátek jsou identická, umístil výrobce popisek stran na Y-split. Ale tento Y-split je mohutný hliníkový blok, který váží tak 5x víc než samotná sluchátka!

Na sluchátkách jsem ho snesl asi 5 minut, poté přišel na řadu šroubovák a kladivo a Y-Split šel dolů! V současnosti už je výrobce asi moudřejší a vím, že nabízí náhradní kabely i ve verzi bez tohoto nesmyslu. Nejsem si ale jistý, jak jsou na tom aktuálně prodávaná sluchátka.

Mimochodem, po odstranění Y-Splitu budete muset přijít s jiným způsobem na označení stran. Dobře fungují odlišné barvy pěnových nástavců či malá samolepka.

Obrázek

Pohodlí

Malinká a lehoučká sluchátka, kabel vycházející v 90˚ úhlu pro dobré vedení dolů i přes ucho, prostě pohodlí špičkové.

Izolace

Uzavřený design, hlubší usazení a vetšinou použití s pěnovými nástavci a výsledkem jsou skvěle izolující sluchátka. Takových vyšších 8/10.

Zvuk

Tady to bude trochu složitější.

První otázkou jsou nástavce, které mají u R2A nebývale velký dopad. Dodávaná jsou sluchátka s Comply TX200, které zvuk kromě pěny ovlivňují i přidanou mřížkou proti ušnímu mazu. V samotných sluchátkách totiž není žádný akustický filtr a jeho funkci plní právě mřížka v nástavcích. Výsledkem je velmi přirozený zvuk, bez jakékoliv ostrosti, ale s lehkým zastřením. Výrobcem zamýšlený zvuk, který si najde spoustu fanoušků, ale zároveň se stane člověk závislý na pravidelné dodávce dosti drahých nástavců.

Pokud nasadíme silikony, sluchátka se trochu projasní, ale ve vyšších středech se objeví dost nepříjemné zvýraznění. Existuje ale jednoduchý mod, kdy se pod nástavec přidá ústřižek z čajového pytlíku zastávající stejnou funkci jako mřížka v TX200 nástavcích. Myslím si, že toto bude nejideálnější volba pro většinu uživatelů.

Obrázek

Za dalším problémem stojí uzávěr sluchátek a jeho utažení, které ovlivní množství vzduchu za měničem a tím i samotný zvuk. Pozná se to především na množství basu, je tedy rozumné sluchátka ozkoušet generátorem tónů a zjistit, zda obě strany hrají stejně nahlas hlubší tóny.
Pokud žádný problém neuslyšíte, raději sluchátka vůbec neotvírejte.

Sluchátka jsou na vybuzení ještě náročnější než jiné s mikroměniči a některé slabší přehrávače a mobily tak můžou mít problém vůbec s dosažením použitelné hlasitosti.

Celkové podání je sušší, nudnější, se zvýrazněným sub basem a hladkými a lehce potlačenými výškami bez nepříjemných zvýraznění. Tedy v poslední době populárnější "přirozené" podání, které je velmi příjemné i při delším poslechu a větším rozpětí kvality nahrávek.

Bas vyniká skvělou rychlostí přesností, v čemž poráží naprostou většinu klasických dynamických měničů i většinu tlakových. Špičkový je i rozsah a prokreslenost basu. Co se množství týče, zvýraznění je znatelné v nižším basu, středobas není nijak přehnaný. Jediným problémem je trochu slabší dynamika a údernost, kterou mikroměnič jednoduše nezvládá. Jinak se jedná o naprosto špičkový bas a poráží ho po technické stránce až ty lepší tlakové in-eary.

Středy jsou podány s ideální hutností, takže nepůsobí nedostatečně tence ani přehnaně hutně. Přišly mi trochu sušší, nic si nevymýšlející. Skvělé je rozlišení a textura nástrojů. Výšky jsou mírně potlačené, ale zachovávají si velmi dobrý rozsah a prokreslenost. Pouze ve srovnání se světlejšími sluchátky(Echobox X1, Noble 4) vyjde najevo mírně zastřený projev Flare.

Prostor je pouze průměrný co se týče velikostí, ale na druhou stranu nabízí skvělou lokalizaci nástrojů a iluzi hloubky.

Osobně jsem měl ale trochu problém s nudností projevu, sluchátka byla ideální při dlouhém letu či při práci, ale tím to bohužel končilo. Pokud jsem si chtěl hudbu užívat nebo jí rozebírat, vždy jsem sáhl po jiných sluchátkách. A proto taky sluchátka nakonec šla z domu.

Porovnání

Měl jsme možnost přímého porovnání Flare R2A s Aurisonics Rockets, což je konkurent v použité technologii, ceně a i ve zvukovém podání. Za prvé, Rockets jsou asi 100x lepší po stránce konstrukční. Za druhé, Flare je jasně převyšují po stránce zvukové, hrají čistěji, přesněji a s mnohem lepším rozlišením.


Shrnutí

Flare R2A nabízejí opravdu špičkové pohodlí a izolaci a jejich zvuk patří k tomu lepšími na trhu, bez ohledu na cenu. Ale určitá nekonzistentnost ve zvuku, mizerný kabel, nedomyšlená konstrukce a neexistující příslušenství jim dost ubírá.

Bohužel je znát, že výrobce dělal své první in-eary a bohužel se ani nikoho zkušenějšího nezeptal. Skvělou ukázkou opačného přístupu je Echobox audio, které využilo zkušenosti svých členů na maximum a výsledkem jsou extrémně promyšlené špunty již na první pokus.

Pokud ale hledáte přirozený “smooth” zvuk, máte doma sbírku nástavců, máte ochotu si s nimi trochu pohrát a risknete kabel, nic lepšího mě v cenách pod 1000$ nenapadá.


http://www.flareaudio.com/
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr. Datel 15. 2. 2016 20:26

Pane Bíno, hrozně rád si pročtu každou recenzi sluchátek. Ale toto jsem úplně nepochopil.
Očekával bych resumé ve stylu "Tady hoši zbastlili prototyp sluchátek. Mají slušně nakročeno ale určitě bych počkal, než bych do tohoto meziproduktu investoval nemalé peníze." Mimochodem - jestli je měnič a kabel náhradní díl, tak si ty válečky můžete nechat stočit z mosazi ;o)
Mr. Datel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Bína 15. 2. 2016 20:39

Ale takové resumé tam přeci jen je. Ale jednoduše hrají tak super, že těm pár odvážlivcům se za tu cenu opravdu odmění.
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mr. Datel 15. 2. 2016 20:46

Dobrý večer, pane Bíno... Ale vždyť jo. Akorát už jsem se z vašich článků poučil, že vsadit na to, že to zrovna mým uším, mému zdroji signálu, a výběru hudby budou nějaké in-eary sedět, je celkem risk... Nejsem ten případ pro vyzkoušení rady "nic lepšího mě v cenách pod 1000$ nenapadá" . Ale jak jsem se uvedl - rád si o tom něco přečtu. A zkusím aplikovat ten pytlík od čaje na svoje loukosty, kdo ví čeho docílím ;o)
Mr. Datel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod perpeťák 16. 2. 2016 22:42

To je pěkně drahý prototyp pro vylepšování. Měniče jako výměnný materiál s káblem? Jaká je jejich výrobní cena a kvalita....
Věděl bych o daleko levnějších sluchátkách pro vylepšování, která by to asi tak mohla být... :lol: :lol: :lol:
perpeťák
Junior

Odeslat příspěvekod Bína 7. 6. 2017 19:13

Flare dnes uvedlo svůj nový model, Flares Pro.

https://www.flareaudio.com/products/flares


Obrázek


Opět tu máme mikrodynamický měnič o průměru 5,5 mm s jejich speciální technologií. Konstrukce je tentokrát pouze v titanové verzi.

Částečně výměnný kabel - od sluchátek vede kabel končící v Y-splitu dvojicí MMCX konektorů. Ty můžete připojit do obyčejného kabelu nebo do bluetooth adaptéru, který výrobce dokonce dodává už v balení se sluchátky.

Sluchátka mají i zajímavý krček a nástavce, využívající "hornový" design, podobně jako FitEar 111.

Už na první pohled si s tímto modelem dali výrazně více práce, od působivého bablení, přes bohaté příslušenství až po promyšlenější konstrukci sluchátek. Pokud hrají alespoň stejně dobře jako originál, můžou být opravdu zajímavé.

Cena 350 GBP
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bananiq 7. 6. 2018 13:07

mam Flare R2A a FlaresPro a pocul som R2Pro. A musim povedat ze Flare Audio mi efektivne stoplo hladanie po (naj)lepsich IEM na internete. Je to asi najlepsia investicia do audia aku som spravil...ta prirodzenost zvuku a priestor je neskutocny. Je ale velmi dolezite pouzit vhodne tips. Mne Comply nevyhovuju a tie vysky tlmia nadmerne. Najlepsie sa mi osvedcuju Sony Hybrids silicone tips a Symbio W/N. Stock tips s FlaresPro su tiez dobre.

Inak chvalim super napisanu recenziu :)
Bananiq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod my.dre 10. 6. 2018 17:12

Mohl bys zvuk těch FlaresPro s něčím porovnat? Nebo alespoň napiš jak znějí. Děkuju
DAP: FiiO X7 (AM1, AM2, AM3a), Qngee X2
IEM: Flare Pro 2HD, ZhiYin Z5000, KZ ZS3, Whizzer HE01, Kb ear Believe, Tinhifi P1, Brainwavz B400
my.dre
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků