20
Fotogalerie

EPSON EMP-TW700: test projektoru

Rychlý pokrok přináší u projektorů stejně rychlý pád cen. Vyplatí se tak investice do původně dost nákladného modelu?

Jestliže sem před časem v recenzi Sony VPL-VW15 upozorňoval na to, jak rychle se videoprojektory zlepšují a zlevňují s každou novou generací, tak Epson EMP-TW700 nám tuhle skutečnost připomene pádně, ale tak trochu opačným způsobem.

Jde o model, který je u nás v prodeji jen zhruba rok a půl, ale vzhledem k tomu, že jeho aktuální cena klesla na polovinu té startovací, stále ještě se stojí na něj blíže podívat. Obstojí ovšem ještě v konkurenci s novějšími kousky konkurence?

Posvícení na menu

Vzhledem k tomu, že mám dlouhodobější zkušenost s Full HD bratříčkem EMP-TW700 Epsonem TW1000, soustředil sem se při testování na obrazové režimy tmavé kino 1 a 2, které jsou u Epsonů jako jediné opravdu použitelné v řádně zatemněném domácím kině. Oproti výhradně na domácí kino optimalizovaným full HD TW1000 a TW2000 je EMP-TW700 v nejasnějších modech dynamický a obývací pokoj použitelný i na prezentaci. Ovšem tam zase budou limitujícím prvkem jeho rozměry. Oproti prvotřídním masivním Full HD projektorům je sice celkem (spolu se svými Full HD příbuznými TW1000 a TW2000) drobek, ale světelně ještě výkonnějším DLP prckům do kapsy skladností rozhodně konkurovat nemůže.

P3.jpg P1.jpg P2.jpg

Ještě než se ale k pustím k hodnocení obrazu, který EMP-TW700 vypouští na plátno, netradičně zmíním jeho ovládání, které obvykle tak trochu opomíjím (přečíst si návod, snad není pro uživatele zas tak náročné). Epson již tradičně a záslužně nabízí velkou škálu možností jak obraz projektoru ovlivnit, bohužel u TW700 se to děje značně nepřehledným a ne zrovna logickým systémem menu a podmenu s občas matoucími popiskami (napadlo by vás například, že v nastavení ořezu obrazu znamená normál ořez na 92 % a velký obraz zcela bez ořezu?).

vrch.jpgdalka.jpg

Samotní technici Epsonu si toho museli být vědomi, protože je v TW1000 a TW2000 značně zpřehlednili a zlogičtili. V každém případě je ale v této cenové skupině nadprůměrem možnost korekce saturace a zabarvení primárních a sekundárních barev. Bohužel nejde ovládat jejich jasovou složku, kterou si změnou saturace a zabarvení primárek i sekundárek můžete ošklivě rozhodit. Pokud chcete ovládat i jejich jas, musíte si pořídit u nás stále značně nákladný projektor Epson TW2000. 

tw700colorspace.jpg

Ale jak vidíte na přiloženém obrázku, kontrola nastavení barev u EMP-TW700 určitě přijde vhod. I když v jeho případě jsou alespoň oproti většině jiných projektorů barvy přesaturované celkem rovnoměrně. 

LCD chyby a sliby

EMP-TW700 používá ještě LCD panely D5 (v TW1000 už je zabudovaná generace D6 a TW2000 D7) a to je na obraze znatelně vidět. Oproti svým Full HD příbuzným není schopen vyprodukovat šedou dostatečně tmavou na to, aby se byť i s určitým u LCD projektorů nutným eufemizmem dala označit za černou. Hodně tmavé filmy na něm tudíž vypadají značně nevzhledně a obávám se, že z víceméně všech projektorů, které sem v poslední době viděl, je EMP-TW700 jediný, ze kterého bez použití šedého plátna (které jinak dnes už považuji ve frontální projekci za překonaný přežitek minulosti) uspokojivý obraz nedostanete. 

U 720p je očekávaně výrazně vidět i typická LCD mřížka, byť ne tolik jak třeba u novější Sony VPL-VW15, ale podstatně znatelněji než u 720p DLP projektorů. V rámci LCD je mřížka EMP-TW700 asi nejméně znatelnou jakou jsem vyjma Panasonicu PT-AX100E (PT-AX200E sem v rukou neměl) s jeho smooth screen technologii viděl. Epson ale za to platí celkově nejméně ostrým obrazem mezi srovnatelnými 720p projektory. 

zadek.jpg
Přípojné konektory projektor nabízí všechny potřebné, HDMI nevyjímaje 

V dlouhých kamerových jízdách ve filmu Trosečník sem si také všiml efektu, na který jsem již málem zapomněl, ale který byl před pár lety velkým problémem LCD projektorů a totiž takzvaného vertical bandingu. Ten se projevuje právě při dlouhých plynulých záběrech jako řada svislých čar. Na EMP-TW700 byl ale naštěstí tento efekt celkem nepatrný zvláště ve srovnání s třeba zmiňovaným Panasonicem PT-AX100E. Na kusu, který jsem před lety viděl, to vypadalo, jako by jste se při jízdách kamery na oblohu dívali skrze mříže vězení. I na Hitachim TX100, který jsem nějakou dobu vlastnil, byl tenhle efekt o něco znatelnější než na EMP-TW700, ale ve srovnání s homogenním obrazem modernějších LCD panelů mě přece jen u jen rok a půl starého projektoru docela nepříjemně překvapil.

Tím se dostáváme k dalšímu moru LCD, shadingu. I s barevnou homogenitou byl totiž exemplář EMP-TW700, který jsem měl k ruce, na štíru. Na bílém testovacím obrazci byla jedna polovina obrazu narůžovělá a druhá bleděmodrá. V promítaném obrazu byl ale naštěstí tento efekt prakticky neznatelný a musím dodat, že shading je problémem u LCD i LCOS projektorů i těch nejnovějších generací a nejvyšších cenových tříd. Epson (který krom Sony zásobuje LCD panely všechny své konkurenty) se dušuje jeho definitivním odstraněním v D8 LCD panelech, ale takových slibů už tu bylo… 

Trocha měření nikoho nezabije

Podívejme se ještě jak použitelná jsou přednastavení EMP-TW700 z výroby v režimech tmavé kino 1 a 2. Kdo může své domácí kino zatemnit opravdu dokonale, měl by dát přednost tmavému kinu 2, v 1 je totiž tzv. černá ještě světleji šedá. Navíc v kombinaci s gamma přednastavením 2.2 nabízí tk2 gamma křivku překvapivě blízkou optimu:

TB1gamma2.2.jpg TB1luminaNCE.jpg 

V režimu tk1 jsou výsledky v kombinaci s gamma 2.2 problematičtější:

TB2gamma2.2.jpg TB2-luminanace-2.2.jpg 

V obou případech sem měřil s aktivovanou adaptivní clonou a funkcí superwhite, která má zabránit přesvícení nejasnějších pasáží obrazu. V některých recenzích bývá označovaná za marketingem vypíchnutou zbytečnost, ale na TW1000 se mi nikdy nepodařilo dosáhnout v gamma equalizeru rovnoměrných výsledků bez ní. Custom gamma nabízí i EMP-TW700, ale s ohledem na dobrý výsledek 2.2 přednastavení s tk2 a nelineárnosti epsonovského gamma equalizeru (většina bodů zastupuje několik stupňů jasu zároveň a různě se navzájem překrývají), bych se jím na vašem místě příliš nezabýval (pokud pro vás ovšem nejsou spousty hodin strávených měřením obrazců nejmilejší náplní volného času).

Bez korekce šedé škály s pomocí RGB se ale neobejdete, protože výsledky 6500K přednastavení Epsonu jsou pro tk2 i tk1 celkem katastrofální:

TB2colortemp.jpg tb2RGB.jpg TB1coleotemp65K.jpgTB1.RGB,65K.jpg

Shrnuto a podtrženo je EMP-TW700 se svými jeden a půl lety na hrbu (vzhledem k rychlému pokroku) ve srovnání s často jen o měsíce mladší konkurencí už poněkud dýchavičně působícím staříkem, který stojí za zvážení jen v případě nějaké finančně extrémně výhodné nabídky.

EPSON EMP-TW700

cena (internet) 29 000 Kč

  • technologie LCD, 16:9, 720p
  • svítivost 1600 ANSI lumenů v režimu vysokého jasu (barevný režim: dynamický; transfokace: krátké ohnisko, posun objektivu: střed)
  • kontrast 10000:1 (barevný režim: dynamický, transfokace: krátké ohnisko, posun objektivu: plný, automatická clona: zapnuta)
  • hlučnost 26 dB (temné kino 1 a 2)
  • projekční vzdálenost 0,93 – 9,61 m (krátké ohnisko); 2,00 – 20,35 m (dlouhé ohnisko)
  • posun objektivu vertikálně: max. 102,3% (nahoru a dolů) horizontálně: horizontálně: max. 50% (doleva a doprava)
  • optika ruční transfokace/ruční ostření, zoom 1 až 2.1
  • lampa 170 W UHE/1 700 hodin (barevný režim: dynamický; obývací pokoj; sRGB; přirozený; kino), 3 000 hodin (barevný režim: tmavé kino 1 a 2)
  • lichoběžníková korekce Vertikálně: -15 až +15° (transfokace: dlouhé ohnisko) dlouhé ohnisko)
  • vstupy 1× RCA/1× S-Video/1× 3RCA (YUV)/ 1× HDMI/ 1× RGB (PC)
  • vzdálené ovládání RS232C
  • normy NTSC, PAL, SECAM, HDTV
  • rozměry (h × š × v) 310 × 406 × 124mm
  • hmotnost 5,4 kg
  • spotřeba 240 W vysoký výkon lampy/200 W nízký výkon lampy/5 W pohotovostní režim (oblast 230 V)
  • příslušenství 3m černý napájecí kabel, dálkový ovladač, baterie pro dálkový ovladač, kabel D-SCART, uživatelská příručka

Zapůjčil

  • AV Media, Praha
  • kontakt 261 260 218, www.epson.cz
  • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí (kat. 720p LCD)
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud