DVB-T2 vysílání se vrací do ČR, ale nemá na růžích ustláno

DVB-T2 vysílání se vrací do ČR, ale nemá na růžích ustláno

Od dnešního dne si můžete opět naladit DVB-T2. Zájemci o zemské digitální vysílání druhé generace a především šíření HD kanálů mohou zajásat.

České Radiokomunikace dlouhodobě usilovaly o to, aby mohly v České republice vysílat ve standardu DVB-T2. Těm čtenářům AVmanie, kteří se o digitální televizi dlouhodobě zajímají, jistě nemusím připomínat, že původní plán tohoto operátora byl takový, že do Letních olympijských her v Londýně bude signálem této technologie pokryto minimálně padesát procent území, a to nikoliv experimentálním vysíláním, ale plnohodnotným šířením.

Za tím účelem byl od prosince 2010 do konce loňského roku realizován dlouhodobý test v Praze a krátkodobě také v jižních Čechách a na Vysočině, aby se technologie vyzkoušela. V roce letošním už se tedy mělo vysílat naostro, což se ovšem nestalo. Důvody, proč k tomu došlo, uvedu vzápětí.

Čára přes rozpočet pro Radiokomunikace

České Radiokomunikace měly plán, který se dařilo až do ukončení experimentu naplňovat, pak ale přišla pro operátora doslova studená sprcha. Když chtěly České Radiokomunikace požádat Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o udělení kmitočtového přídělu pro ostrý provoz, narazily u tohoto regulačního orgán na velký problém.

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák odbornou veřejnost informoval, že by zástupci úřadu byli neradi, kdyby se měli diváci stát rukojmími procesu digitalizace a sotva skončil přechod z analogového vysílání na DVB-T, měli bychom tu najednou přechod z digitálního zemského šíření první generace na DVB-T2. To by jistě řada diváků nesla bezpochyby těžko, na druhou stranu by se určitě nepřecházelo střihem a obě technologie by tu bez problémů několik let působily vedle sebe.

Test bude opravdu test

ČTÚ si pak na rozhodnutí o dalším možném testu DVB-T2 od Českých Radiokomunikací vzal neobvyklou několikaměsíční lhůtu na finální rozhodnutí. Pokud se nemýlím, bylo jich pět. Nakonec sice operátorovi šíření terestrického signálu druhé generace 10. července povolil, ovšem bude mít jasná pravidla. Pokud bude skutečně dodrženo to, co bylo dříve deklarováno, Radiokomunikace se „mají rozhodně na co těšit“. ČTÚ mimo jiné trval na tom, že se nebude vysílat pořád, ale pouze v určitou část dne a z tohoto vysílání budou pravidelné výstupy.

Pokud by si tedy takové vysílání chtěl někdo naladit, nemůže počítat s tím, že ho bude moci přijímat 24 hodin denně a bude tedy přerušováno. V rámci testů pochopitelně není vyloučena ani změna programové nabídky, což by ale technicky orientovanému divákovi jistě nevadilo. Není to ale jediné, s čím České Radiokomunikace jistě nejsou spokojeny. Původní plán byl takový, že chtěly signálem DVB-T2 pokrývat Prahu, Plzeň, Brno a Ostravu. Místo toho se v reálu dočkají pouze prvních dvou měst.

Jak bude zkušební vysílání DVB-T2 vypadat

Jak již bylo v předchozím odstavci řečeno, vysílání bude probíhat pouze v Praze a Plzni (vzkaz na Moravu a Slezko: Takto rozhodl ČTÚ). V hlavním městě půjde o lokalitu Žižkov, kde bude signálem šířen výkonem 20 kW, ze západočeského Krkavce pak ERP 10 kW. Není pochopitelně vyloučeno, že České Radiokomunikace budou s výkonem z důvodu testu v rámci možností laborovat, takže se může pokrytí zlepšovat, případně zhoršovat. V obou oblastech se bude vysílat na kanálu 50.

A které programy budou v rámci technologie DVB-T2 šířeny? Na to odpověděl v tiskové zprávě generální ředitel operátora Kamil Levinský: „Na zařazení do zkušebního multiplexu DVB-T2 jsme domluveni s Českou televizí, televizemi Prima a Barrandov pro HD vysílání a s televizí Óčko ve standardní kvalitě. V HD rozlišení budeme vysílat také olympijské hry na ČT 2 a ČT 4.“ Jak je vidno, i v tomto směru se plán Radiokomunikací částečně změnil. Původně to vypadalo, že se v nabídce objeví také panevropský zpravodajský kanál Euronews.

Postoje institucí

O poměrně striktním a razantním postupu Českého telekomunikačního úřadu už jsme hovořili. Jak se ale k pozemní televizi druhé generace stavějí televize? Co se týká testů, jsou pro ně jistě dobrou reklamou. To je i důvodem, proč signál obou kanálů v HD kvalitě poskytla i Česká televize.

Ta deklarovala, že je ho ochotna poskytnout všem operátorům bezplatně. To bude platit i pro České Radiokomunikace. Není tedy důvod, aby v tomto experimentu chyběla. Na stranu druhou, bylo-li by tu ostré vysílání, k němu byla poměrně skeptická. To platí více méně i pro Primu a TV Barrandov. Zajímavý je však postoj televize Nova k šíření signálu v rámci DVB-T2.

Generální ředitel Jan Andruško v rozhovoru  z konce loňského roku uvedl: „Strategicky je to určitě zajímavé. Když se podíváme, o co šlo v procesu digitalizace, byly tam dva základní sliby: rozšíření programové nabídky pro diváky terestrického televizního vysílání a zvýšení kvality obrazu.“ Podle jeho slov by se ale mohlo v budoucnu stát, že některé programy Novy by byly placené, ale hlavní kanál by zůstal nekódovaný.

Pokud se o digitální vysílání skutečně aktivně zajímáte, pak vám jistě neunikla tisková zpráva, kterou nedávno vydala britská společnost Motive Television plc. Je snad podepsání tohoto kontraktu přípravou na spuštění placených služeb v pozemním vysílání (ať už DVB-T, případně DVB-T2)? Už to tak vypadá…

Otázka na závěr: Je vůbec DVB-T2 potřeba?

Kritici tohoto standardu mohou pochopitelně tvrdit, že zavedení DVB-T2 v České republice je naprostá zbytečnost. Vždyť sotva se podařilo naplnit dva zemské multiplexy a třetí je více méně poloprázdný. To ale nemusí trvat vůbec dlouho. V rámci zemské sítě 3 jsou v tuto chvíli vysílány kanály Prima love a Óčko, v některých oblastech ještě regionální stanice a o vstupu jedná také televize Nova pro svůj nový kanál Fanda.

Další zájemci už by mohli mít velký problém se do této sítě dostat. Nemluvě o HD kanálech, které jsou na datový tok mnohem náročnější. Navíc hrozí, že v horizontu několika let přijde na řadu takzvaná Digitální dividenda II, která chce uvolnit horní TV kanály pro nové služby, jako je například rychlý mobilní internet apod. Pozemní televize tak bude mít v praxi méně místa, než tomu bylo doposud a návrh je takový, že by byly „vyklizeny“ všechny multiplexy nad kanál 48 a přesunuly na frekvence nižší. DVB-T2 tedy bude užitečné nejen možností nabízet větší programovou nabídku, ale ušetřit také prostor v rámci kmitočtového bohatství.

Autor je redaktorem serveru DigiZone.cz.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud