Točíme kamerou: tipy nejen na dovolenou

Točíme kamerou: tipy nejen na dovolenou

Máme pro vás pár velmi jednoduchých rad, jak dosáhnout lepších výsledků nejen při natáčení rodinných snímků.

Pamatujete, že všechna pravidla můžete porušovat. Raději ale čiňte vědomě, plánovitě a s rozmyslem. Pak půjde vše snadněji a výsledky budou o dost více odpovídat vašim představám.

1. Nemluvte do záběru!

Častou začátečnickou chybou je komentování rodinných událostí během natáčení. Tím se při dalším zpracování bohužel připravujete o možnost použít původní zvuk, neboť váš hlas zcela překryje ruchy a zvuky prostředí. Dodatečný komentář nahrávky je zvukově kvalitnější, budete ho mít připravený a především jej lze opět vymazat, nebo upravit bez znehodnocení původního zvuku.

2. Zapomeňte na digitální efekty u kamery

Moderní kamery poskytují značné množství digitálních efektů, a tak snadno získáte pocit, že je musíte používat. Tyto efekty jsou určeny pro kameramany, kteří již záběry nechtějí dále zpracovávat, jenom je nějak vylepšit. Problém je, že v okamžiku natáčení máte nad efekty minimální kontrolu a použijete-li některý již během záznamu, zůstane tam nesmazatelně zapsán.

Také se vyhněte různým efektním ukončením záběrů, nebo přechodům mezi nimi. Když později zjistíte, že se nepovedl nebo je nevhodný, existuje pouze jeden způsob, jak jej odstranit – vystřihnutí. Tím se připravíte o cenné sekundy, které vám mohou chybět. I když nyní své záznamy třeba zpracovávat nechcete, třeba se k tomu jednou vy, nebo někdo jiný odhodlá.

3. Vypínejte automatické ostření

Jedním z nejrušivějších prvků v amatérských záběrech je „dýchání“ obrazu, když automatika přeostřuje. Pro minimalizaci se naučte vypínat automatické ostření a používat ostření ruční. Bude se vám to hodit například v horších světelných podmínkách, neboť i přes ujištění výrobců, že kamery ostří vše a všude, v praxi tomu tak není.

Některé kamery také disponují možností ostření uzamknout, tzn. přidržením jednoho tlačítka se ostření zablokuje, takže můžete například změnit kompozici bez rizika nenadálého přeostření z dítěte v popředí na hrad v pozadí. Záběry budou klidnější a pro diváka příjemnější.

4. Stabilizace obrazu není všemocná!

Uvědomte si že, když natáčíte, sledujete pouze malý obraz a co v hledáčku vypadá ještě dobře, na velké obrazovce bude otřesné. Při přehrávání na velkém televizoru je ovšem obraz nepoměrně větší, takže chvění obrazu bude výraznější a rušivější. Obzvláště na velkých LCD nebo plazmových televizorech je chvění obrazu nepříjemné.

Obecně platí, že optická stabilizace je sice účinnější než elektronická, ale ani ta není všemocná. Vyzkoušejte si tedy předem, jaké přiblížení ještě udržíte, a to nikdy nepoužívejte! Vždy používejte přiblížení menší – jedině tak budete mít jistotu, že váš záběr bude skutečně klidný a stabilní.

5. Než sklopíte kameru k zemi, přerušte nahrávání!

Záběry míhající se země jsou jedny z nejčastějších chyb. Před každým sklopením nebo odložení kamery zkontrolujte, jestli jste dali alespoň pauzu. Ze začátku na to sice budete muset myslet, ale po čase si tento postup zautomatizujete. Zbytečné záběry vám pak nebudou ubírat cenné místo a především ušetříte baterie. Některé kamery umí již "zem" detekovat a nahrávání vypnout, nespoléhlejte se na to.

6. Nezoomujte pořád

I když má kamera funkci zoom, všimněte si, jak často vidíte přiblížení ve skutečném filmu či dokumentech. Změnu ohniskové vzdálenosti provádějte spíše mezi záběry při vypnutém nahrávání. Jestli chcete zoom, máte dvě možnosti: přibližovat, nebo oddalovat objekt velmi pomalu (např. pomalé najetí na detail) – tím dosáhnete použitelného a pro diváka srozumitelného záběru.

Zajímavou možností je použít nejrychlejší možnou rychlost zoomu ve vhodném momentu (třeba během ticha při rozhovoru) a později tuto rychlou změnu vystřihnout. Dosáhnete tím dojmu, že jste použili dvě kamery (nebo dva objektivy), ušetříte čas a zrychlíte rozhovor.


Vybavte se na dovolenou

Chystáte se na dovolenou? A nebo jen budete natáčet něco na nedělním výletě? Pak si se vám může hodit několik drobností.

Dvě baterie

Základní baterie, kterou jste dostali spolu s kamerou, bývá často ta nejslabší v nabídce výrobce. Přikupte si ještě jednu, pokud možno s co nejvyšší kapacitou. V kameře si ponechte baterii s větší kapacitou a druhou noste spolu s kamerou (samozřejmě v plně nabitém stavu). Uvidíte, že se vám bude hodit, až v ten nejdůležitější okamžik dojde baterie v kameře.

Záznamové médium navíc

Vždy si kupte o jedno záznamové médium více, než potřebujete. Především používá-li kamera pro záznam paměťovou kartu, určitě si jednu záložní pořiďte. Dalším důvodem mít jedno médium navíc je, že bez ohledu na prostor, který máte pro záznam, se vždy vyskytne situace, kdy si budete říkat „Kdybych tak měl ještě jednu …“.

Starejte se o čistotu

Dobré pouzdro či brašna jsou základem, jak udržet kameru v čistotě, nicméně není to vše. Čištění optiky kapesníkem a ubrouskem rozhodně není ideální. Nejenže objektiv nikdy nevyčistíte úplně, ale vystavujete se také riziku, že poškodíte speciální antireflexní vrstvy, jimiž je optika potažena. Doslova za pár korun se dají koupit speciální utěrky z mikrovlákna, jejichž použití toto riziko snižuje.

O chloupek větší investici představují čisticí sady, které obsahují čisticí kapesníčky s tekutinou určenou na čištění skvrn na objektivu. V sadě často naleznete také vatové tyčinky sloužící k vyčištění krajů, případně vybraných míst. V některých sadách rovněž bývají (případně se dají koupit samostatně) balónky se štětečkem pro ofouknutí objektivu. Tzv. ofukovací štětečky oceníte především v prašném prostředí, kdy můžete okamžitě s minimální námahou očistit zaprášený objektiv.

Určitě si přečtěte

Články odjinud