21
Fotogalerie

Campfire Audio Orion & Jupiter: High-end špunty z USA [test]

Kapitoly článku:


Jak to hraje

Pro testování posloužily Hi-res přehrávače Opus#1, Fiio X7 a Cowon Plenue D. Poslouchalo se s dodávanými kabely v nesymetrickém zapojení.

Oba modely se vyznačují extrémní citlivostí, oproti průměrným in-earům jim stačí už poloviční hlasitost. Dokáží tedy hrát nahlas i z velmi slabých zařízení, bohužel také zachytí jakýkoliv šum. Pokud jste na šum citlivější, jen těžko budete hledat přenosný přehrávač, který by byl s Campfire in-eary skutečně tichý.

DSCF1205 (1280x960).jpgDSCF1206 (1280x960).jpg

Model Orion po stránce konstrukce není nijak speciální, vystačí si s jedním tlakovým měničem a akustickým filtrem. Jupiter ale představuje výrazně zajímavější přístup ke konstrukci in-earů. Čtveřice tlakových měničů se netradičně stará pouze o dvě pásma a překvapivě zde nenajdeme žádný akustický filtr. Ten se u in-earů standardně využívá pro ladění zvuku. V Campfire Audio místo toho zvuk výškového měniče vedou malou rezonanční komůrkou, která zvuk ladí a obyčejné akustické filtry tak nejsou potřeba.

Zvuk Orion

Nižší model Orion svým zvukem na první poslech moc nenadchne. Není tu zvýrazněný bas ani výšky, středy nejsou extrémně vystouplé ani medově zabarvené, sluchátka nepřekypují energií nutící k tanci. Zvuk jednoduše plyne, poslouchá se příjemně, v naprostém klidu a pak najednou přijde zjištění, že uběhlo už několik hodin poslechu a sluchátka pořád hrají hezky a nijak neotravují. Ladění se povedlo naprosto perfektně, zvuk Orionu jednoduše postrádá jakákoliv nepříjemná zvýrazněný či extrémní propady a patří mezi jedny z nejlepších in-earů na trhu pro dlouhodobý pasivní poslech.

DSCF1207 (1280x960).jpg DSCF1201 (1280x960).jpg

Středy vždy bývají tím nejlepším na jednoměničových in-earech a zde tomu není jinak. Oriony nejsou tenké jako Phonak či Etymotic, ani překryté basem a zahuhlané jako Klipsch. Středy mají ideální hutnost, kdy ženské i mužské hlasy znějí přirozeně a příjemně. Podání se zaměřuje především na hladkost a absenci sykavek, přitom ale nabízí i excelentní rozlišení, detailnost a separaci nástrojů.

Bas nechybí ani nepřebývá, má velmi dobrou údernost, čistotu a texturu. Bohužel ale nabízí ne úplně dostatečný rozsah, kdy se mohou nejnižší tóny vytrácet a zvuk tak postrádat na hřmotnosti. Rychlost a rozlišení basu neurazí a oproti mnohým dynamickým měničům jsou na tom Oriony lépe, ale například proti basu nových Q-Jays působí Oriony o třídu hůře. Kromě basu se limity jednoho tlakového měniče podepisují částečně i na opačném konci spektra. Výškám chybí rozsah a poměrně rychle ubývají, a i když mají dobré rozlišení a znějí příjemně, jejich nedostatek má za následek mírný pokles čistoty a vzdušnosti.

DSCF1181 (1280x960).jpg

V přímém porovnání se špičkovými Q-Jays a Noble 4 vycházejí Oriony jako technicky slabší. Ale oproti takovým Shure Se535 či UE900s obstojí Oriony výrazně lépe a v mnohých technických ohledech tyto víceměničové, ale již starší in-eary porážejí.

Zvuk Jupiter

První poslech Jupiterů má dost odlišný efekt. Opět tu chybí nějaké přehnané zvýraznění, ale po technické kvalitě se jedná o tak špičková sluchátka, že i na velmi zkušené posluchače udělají opravdu velký dojem po pár vteřinách. Jupitery hrají extrémně rychle, s dokonalou přesností a velmi vysokou čistotou. Přitom ale zvuk podávají plně a reálně, bez nepříjemné chladnosti či ostrosti. Pokud chcete slyšet ten nejmenší detail ve zvuku, v naprostém klidu si vychutnávat jemné nuance i v mohutném orchestru či tom nejrychlejším metalu, jsou Jupitery ideální volbou. Pro mě osobně patři mezi to nejlepší, co jsem kdy měl možnost slyšet.

Samotné ladění směřuje jemně do V, což podporují mírně teplejší a upozaděné středy. Díky tomu Jupitery neznějí přehnaně agresivně a naléhavě, to pomáhá především při delším poslechu. Jinak zvuk nabízí velké množství energie a skvělou rytmičnost.

Jak už bylo zmíněno, výškový měnič Jupiterů využívá speciální konstrukce bez akustického filtru a na zvuku se to znatelně projevuje. Výšky mají naprosto excelentní rozsah, dokonalou čistotu, rozlišení, rychlost a přirozenost, kdy se dokáží zakousnout, ale vždy bez přehnané agresivity. Jednoduše nejlepší výšky jaké jsem kdy na in-earech slyšel. Podobně se povedl i bas. Také neskutečně rychlý a detailní, pod přísnou kontrolou za každé situace, skvěle pokrývající i nejnižší tóny a s velmi dobrou úderností na poměry tlakového měniče. Množstvím dostatečně bohatý, určitě ne mdlý, ale v porovnání s Noble Audio 10, Heir 10.A či Shure SE846 výrazně neutrálnější.

DSCF1211 (1280x960).jpgDSCF1213 (1280x960).jpg

Střední pásmo po technické stránce exceluje stejně jako ty předchozí, ale jeho ladění nemusí vyhovovat každému. Středy mírně ustupují do pozadí, mají lehce teplejší zabarvení a hlasy znějí z větší dálky. Tím se zbavují přehnané agresivity a hodí se tak lépe pro delší poslech, budou vyhovovat fanouškům Sennheiserů HD650 či Audeze. Osobně bych ale uvítal mírně vystouplejší a vzdušnější středy, které by o něco více vtáhly posluchače do hudby a poskytly ještě čistší zvuk.

V přímém porovnání s mými High-end customy Heir 10.A a Advanced AcousticWerkes W500 vycházejí Jupitery jako výrazně neutrálnější a méně hutná sluchátka. Možná nemají tak příjemné a dokonalé středy jako Heir a ztrácejí na údernost, mohutnost a texturu basu W500, ale Jupitery oba custom modely jasně překonávají čistotou, rychlostí a rozlišením zvuku. Bez ohledu na cenu, počet měničů či pásem, zde se hraje naprosto stejná liga. Jen zaměřená na jiného posluchače.

Verdikt

Málokterá firma dokáže se svým prvním výrobkem zazářit tak moc jako Campfire Audio. Špičková kvalita zpracování a zajímavý design potěší oko zákazníka. Vysoké pohodlí a izolace bude zase praktická při každodenním užívání. Prémiový kabel a bohaté příslušenství naopak zase trochu sníží šok z ceny.

DSCF1215 (1280x960).jpg DSCF1216 (1280x960).jpg

Orion se možná nedokáže postavit veškeré konkurenci po technické stránce zvuku, ale svým perfektním laděním patří mezi to nejlepší na trhu. Pokud hledáte sluchátka na dlouhý let, pro dlouhý den v práci či dlouhé víkendové odpoledne, moc lepších možností nenajdete.

Jupiter se jasně řadí mezi to nejlepší, co lze na současném trhu s in-eary najít a přitom mu k tomu stačí pouze čtyři měniče. Nenabízí plný a co nejvíce příjemný zvuk jako mnoho dalších High-end inearů, zde jde o naprostou technickou přesnost. Při pohledu na konkurenci s cenami překračujícími 2 000 USD pak působí Jupitery dokonce i jako velmi výhodná koupě!

Campfire Audio Orion & Jupiter

Cena Orion 350 USD, Jupiter 900 USD ( + DPH a Clo)

Sluchátka do testu poskytl výrobce: Campfire Audio

Campfire Audio Orion

  • Konstrukce Intraaurální
  • Měnič jeden tlakový
  • Impedance 22 ohmů
  • Frekvenční rozsah 10 až 28 000 Hz
  • Citlivost 114 dB
  • Kabel výměnný, MMCX konektor
AVmania.cz: Campfire Audio Orion
konstrukce   10
pohodlí   9
izolace   8
zvuk   8

 

Campfire Audio Jupiter

  • Konstrukce Intraaurální
  • Měniče čtyři tlakové, dvoupásmové osazení
  • Impedance 35 ohmů
  • Frekvenční rozsah 10 až 28 000 Hz
  • Citlivost 114 dB
  • Kabel výměnný, MMCX konektor
AVmania.cz: Campfire Audio Jupiter
konstrukce   10
pohodlí   9
izolace   8
zvuk   10
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud