6
Fotogalerie

Bezdrátová sluchátka jako náhrada klasické konstrukce?

Kapitoly článku:


Prakticky u všech bezdrátových modelů je součástí mikrofon, takže není problém si s nasazenými sluchátky zatelefonovat. Značné rozdíly jsou však v umístění mikrofonu, což může mít a také má značný vliv na srozumitelnost vašeho hlasu v telefonu volajícího.

Opět se zde můžete setkat se třemi způsoby umístění mikrofonu – přímo v jednom ze sluchátek, na ovládacím panelu, který je součástí kabelu anebo je mikrofon integrovaný do nákrčníku. Nejpohodlnější je poslední varianta, kdy je mikrofon v nákrčníku, druhá strana však slyší poměrně výrazně okolní ruch, jelikož je mikrofon orientovaný více do prostoru než k vašim ústům.

P6240033.jpg

Ovládací panel je součástí všech modelů, které nemají nákrčník a také některá sluchátka klasické konstrukce se bez panelu obešla. Na panelu obvykle najdete jedno multifunkční tlačítko a poté ovládání hlasitosti. Z druhé strany pak bývá mikrofon – při volání tak musíte panel otočit směrem k ústům, aby vás bylo slyšet, což je například při běhu krajně nepohodlné. Plusem je však minimální vzdálenost od úst a tím pádem nejsrozumitelnější přenos zvuku protistraně na telefonu.

Kabel použitý k propojení obou sluchátek je buďto plochý anebo kulatý, jeho délka se pohybuje kolem 50 cm, což je dostatečné pro vedení za krkem. Ploché kabely se méně kroutí, avšak při sportování mají tendenci se přilepit na kůži, což vede při prudším otočení hlavou k „vytržení“ sluchátka z ucha. V balení některých sluchátek je přibalena spona na kabel, kterou jej sepnete těsně za krkem, takže se jednak nelepí a jednak vám nevlaje kolem krku.

Párování 

Připojení sluchátek k mobilnímu telefonu, tabletu anebo mp3 přehrávači není nijak těžké – na mobilním zařízení aktivujete bluetooth a sluchátka buďto jen zapnete anebo je musíte přepnout do párovacího režimu. Ačkoliv se většina testovaných modelů přehoupne s cenou přes 2000 Kč, pouze několik modelů je vybaveno NFC rozhraním pro rychlé párování.

nfc-image.jpg

Valná většina sluchátek zvládne uložit do paměti až 8 spárovaných zařízení, pokud budete chtít přidávat další, budete muset sluchátka resetovat, aby se uložené předvolby smazaly a mohly je nahradit další. Bluetooth je ve sluchátkách nejčastěji v nejnovější verzi 4.1, která je méně náročná na spotřebu energie než předchozí specifikace.

U některých modelů najdete také funkci duálního využívání sluchátek, kdy mohou být spárována zároveň se dvěma přístroji a v okamžiku, kdy posloucháte například hudbu z počítače, a někdo vám volá na mobil, můžete využití funkce handsfree a na hovor odpovědět aniž byste museli sluchátka sundávat. O zapnutí, párování a připojení vás většina modelů bude informovat různě odlišnými tóny, vybraná sluchátka pak mají hlasové oznámení, které vám sdělí, co se aktuálně děje anebo upozorní na nízký stav baterie.

10408259.jpg

Samotné ovládání je velmi podobné napříč značkami. Na ovládacím panelu anebo na nákrčníku jsou většinou umístěna tři tlačítka – dvě pro nastavení hlasitosti/posun mezi skladbami a jedno multifunkční pro pozastavení / puštění hudby, případně pro příjem a ukončení telefonního hovoru. Sluchátka Sony mají tlačítko pouze jedno a veškeré výše uvedené funkce jsou dostupné kombinací krátkých / dlouhých stisků anebo podržením tlačítka.

Jak to hraje?

Čekal jsem výrazné rozdíly mezi zvukovým podáním jednotlivých testovaných modelů. Nic takového se však nekonalo a zvukové podání je vesměs velmi podobné – až na plošší projev pecek oproti špuntům.

V přenášeném pásmu obvykle dominuje basová složka – někde více někde méně – relativně slušně je zastoupeno středové pásmo, výšky bývají u některých modelů až příliš agresivní u jiných zase spíše zastřené. Obecně je u peckové konstrukce problémem zastřenější projev a horší podání prostoru – v případě špuntů není s prostorovou orientací nástrojů problém, zastřený projev se však u některých modelů objevil.

Všechna sluchátka už nyní využívají technologii APTX pro lepší přenos zvuku a pravdou je, že byste těžko hledali zvukové rozdíly mezi shodnými drátovými modely anebo drátovými sluchátky podobné kategorie. Občas však u některých modelů dochází k výpadkům zvuku, které mívá obvykle na svědomí překážka v signálové cestě – masivní kovová spona na řemenu, druky na kapse kalhot, kde máte mobil apod. V průběhu testu jsem však nezpozoroval žádnou závislost či pravidelnost, která by mohla odhalit více.

otvírák_5.jpg

A kolik to vydrží?

Častým problémem, především u levnějších modelů bývá výdrž baterie. Vesměs se tímto údajem – pokud patří k tomu lepšímu – výrobci sami pochlubí. Udávanou dobu přehrávání je však třeba brát s rezervou, protože je obvykle naměřena v ideálních podmínkách.

Významný vliv na výdrž má samozřejmě hlasitost sluchátek, kterou používáte – vyšší hlasitost = kratší výdrž. Nemusíte se však bát, že by sluchátka nezvládal hrát delší dobu. Nestalo se mi, že bych se dostal do situace, kdy by sluchátka byla zcela vybitá na konci jednoho dne, spíše se tak stalo až druhý den. 

Reálná výdrž kolem 6 hodin aktivního poslechu je většinou naprosto bezproblémová, takže pokud budete sluchátka nabíjet stejně jako svůj mobilní telefon, nestane se, že by vypověděla službu v průběhu dne.

Problematická však zřejmě bude výdrž baterie z dlouhodobého hlediska, zatím jsme nenarazili na model, který by měl uživatelsky vyměnitelnou baterii. Pravděpodobně nebude problém baterii svépomocí vyměnit za některou náhradní z čínského e-shopu. Rizikem však bude poškození celé konstrukce, jelikož baterie bývá obvykle zalisovaná.

V této oblasti mají výrobci co zlepšovat, jelikož představa, že po 2–3 letech budu měnit sluchátka z důvodu „vyčerpané“ baterie mne příliš netěší. Nemluvě o tom, že je to vcelku nemorální přístup ze strany výrobce – předpokládám, že výměna v autorizovaném servisu pak bude finančně poměrně náročná.

Určitě si přečtěte

Články odjinud