17
Fotogalerie

Beyerdynamic T5p vs. Ultrasone Edition 8: duel high-end sluchátek

Nespokojíte se s málem? Chcete špičkový zvuk, německou preciznost, drahé materiály a speciální technologie, to vše sbaleno na cesty k MP3 přehrávači?

Kapitoly článku:


Sluchátka německé firmy Beyerdynamic vybavena měniči s technologií Tesla patří mezi to nejlepší, co trh nabízí, zde se podíváme na další kvalitní přírůstek do této modelové řady.

T5p by měla nabídnout kvalitní zvuk na úrovni vrcholového modelu T1 a přitom být praktická pro použití na cestách. To vskutku zní jako velmi lákavá kombinace. Recenze modelů T1 a T50p, též využívajících technologii Tesla, jste si již na našich stránkách mohli přečíst.

DSCF9356 (1280x960).jpg 

Ultrasone Edition 8 jsou ideálními sluchátky na porovnání s Beyerdynamici. I u nich se setkáme s konstrukcí uzpůsobenou venkovnímu použití, zvukem nejvyšší kvality dosažitelným i z přenosného přehrávače a také německým původem. I Ultrasone nabídnou vlastní technologickou vychytávku, zde zvanou S-Logic. A aby podobnost byla co největší, Edition 8 také zaujímají v portfoliu výrobce druhou nejvyšší příčku.

Konstrukce

Sluchátka si jsou po konstrukční stránce velmi podobná. Oba modely nabídnou circumaurální uzavřené mušle připevněné kovovým kloubem, polstrovaný hlavový most potažený kůží a náušníky taktéž vyrobené z kůže. Konstrukce jako celek působí velmi pevným dojmem, měla by vydržet i poněkud méně šetrné zacházení při použití venku, i několika pádů by nemělo být problémem. Zpracování je u obou naprosto špičkové, to je ale u takto drahých sluchátek od velkých výrobců samozřejmostí.

DSCF9308 (1280x960).jpg DSCF9334 (1280x930).jpg
 

U obou modelů se setkám i s nezvyklým umístěním měničů. U T5p je měnič nakloněn, čímž by se mělo dosáhnout přirozenějšího poslechu s lepším podáním prostoru. Zvukové vlny do ucha totiž směřují zepředu jako při poslechu živé hudby či repro soustavy, ne z boku jako u normálních sluchátek. U Edition 8 je měnič umístěn ve spodní části mušle kvůli technologii S-Logic, pro jejíž pochopení doporučuji shlédnout následující video od výrobce.

 

Aby se sluchátka lépe přenášela, jsou osazena krátkým kabelem vedeným do obou mušlí a zakončeným 3,5 mm jackem. Tloušťkou jsou kabely přibližně uprostřed mezi mohutností kabelů domácích modelů (např. Akg K701) a až směšnou tenkostí přenosných (Beyerdynamic T50p). Díky tomu nejsou příliš těžké a zároveň působí dostatečně odolným dojmem. Kabel T5p mi přišel poněkud tuhý, u Edition 8 byl krásně ohebný a na nošení venku tedy výrazně vhodnější. Konektor na Ultrasonech je rovný a poměrně mohutný, působí na mě vcelku odolným dojmem, příliš bych se o něj neobával.

DSCF9348 (1280x937).jpg DSCF9350 (1280x960).jpg
 

Beyerdynamic používá zahnutý konektor od firmy Neutrik, jenž je poměrně velký, velmi odolný a snadno rozebíratelný. Ovšem když už výrobce použil rozebíratelný konektor, u sluchátek v této ceně bych raději viděl nějaký z kvalitnějších a lépe vypadajících konektorů od značek Oyiade nebo Viablue. V balení obou sluchátek najdeme i prodlužovací kabel v několikametrové délce a redukci na konektor o rozměru 6,3 mm, tedy nic nebrání ani použití s domácí sestavou.

DSCF9309 (1280x960).jpg DSCF9327 (1280x870).jpg
 

Ultrasone nabízí jedny z nejlépe vypadajících sluchátek a Edition 8 jsou alespoň pro mě ty úplně nejhezčí. Velké lesklé plochy a celkově moderní a hladký vzhled se mi jednoduše velmi líbí. Konstrukce z drahých a skvěle vypadajících kovů, náušníky a hlavový most potažený pravou kůží, to v kombinaci s perfektním zpracováním budí dojem vysoce luxusního zboží, s čímž se u sluchátek příliš často nesetkáme. Beyerdynamicy proti nim působí jako chudý příbuzný, navíc jejich léta neměnný a čistě praktický design možná vyhovuje lidem v nahrávacích studiích, normálního člověka ale ničím nezaujme.

DSCF9358 (1280x858).jpg DSCF9361 (1280x835).jpg
 

Sluchátka se prezentují jako přenosná, ovšem svými rozměry tomu odpovídají spíše Ultrasone. Na hlavě nepůsobí příliš mohutně, nízké mušle nepřitahují nechtěnou pozornost a i do tašky či aktovky se vejdou bez problémů. Beyerdynamici jsou naopak velmi mohutné, mušle mají vysoké a díky svým rozměrům nejsou ani tolik skladné. Alespoň pro mě jsou Beyerdynamici na venkovní použití až příliš velké, nepraktické a člověk s nimi působí jako nahrávací technik, který si bere práci i na cesty.

Pohodlí a izolace

Co se pohodlí týče, sluchátka Beyerdynamic v této oblasti těžko hledají konkurenci. Velké náušníky a prostorné mušle jsou ideální snad pro každý pár uší. Kůží potažený hlavový most sedí na většině hlav bez nejmenší známky nepohodlí a hlavu svírá ideálním tlakem, kdy sluchátka skoro vůbec netlačí a přitom působí stabilním dojmem. Ultrasone jsou v otázce pohodlí o trochu horší. Náušníky by mohly být o kousek větší, ucho totiž okolo sebe nemá příliš místa a u některých lidí by sluchátka mohly nepříjemně tlačit. Hlavový most vyvíjí o trochu vyšší tlak, tedy sluchátka na hlavě sedí i při prudkých pohybech, ale zároveň nejsou nepohodlná a to ani při delším poslechu.

DSCF9331 (1280x960).jpg 

Kvůli koženým náušníkům nemusí být poslech v teplejším počasí příliš pohodlný, uši se v takových podmínkách až nepříjemně zapařují. Zde se ale jedná o nutný ústupek kvůli lepší izolaci.

Izolace je u obou modelů přibližně stejně vysoká. Je dostačující pro poslech v hlučnějších prostředích, ale člověk není nikdy úplně oddělen od okolního dění, jako je tomu s intra-aurálními sluchátky. Vyšší izolaci nabízí také sluchátka zaměřená na Dje, tam je toho ale dosahováno vyšším přítlakem sluchátek, čímž se výrazně zhorší pohodlí.

Určitě si přečtěte

Články odjinud