12
Fotogalerie

BeoPlay H8: špičková konstrukce, Bluetooth a potlačení hluku [test]

Mezi nejdražší bezdrátová sluchátka patří Bang & Olufsen BeoPlay H8. Přidávají i aktivní potlačení okolního hluku a dotekové ovládání. Vyplatí se připlatit si za exkluzivní značku?

Dánská značka Bang & Olufsen patří mezi ty luxusní značky, které se snaží vyrábět audio a videozařízení i pro normální smrtelníky. Sluchátka H8 patří mezi do řady přenosných přístrojů BeoPlay, na rozdíl od drtivé většiny konkurence jde o supraaurální konstrukci, kdy sedí na uchu, nikoliv kolem ucha. Podotýkám, že sluchátka byla oficiálně představena začátkem roku 2015.

PC201359.JPGPC201361.JPG

Konstrukce a vzhled

Celkově mají sluchátka nebývale robustní provedení, s plynulým příjemně tuhým nastavením velikosti hlavového mostu. Na první osahání mohou působit tvrdým dojmem, ale na hlavě sedí velmi příjemně. Netlačí, přitom nesklouzávají při běžném pohybu a neruší ani při dlouhodobém nošení.

 PC201360.JPG PC201364.JPG

Díky supraaurální konstrukci odpadá navíc typický problém větších modelů, kdy se v létě potí uši. Dokazují, že výrobce své práci rozumí a každý detail vám říká, že jde o luxusní sluchátka s precizním provedením, ostatně jsou zpracována z luxusních materiálů – eloxovaného hliníku a hovězí a jehněčí kůže.

Ovládání

Dotekové řešení je moderní, zkrátka u luxusního modelu očekáváte více, než klasická tlačítka. Zde dotykové ovládání na pravé mušli funguje, nejsme z něj nadšení, ale nemusíte se alespoň nahmatávat titěrná tlačítka. Horní hranici hlasitosti bohužel chybí zvuková signalizace, že to dál nejde, takže budete prstem často kroužit naprázdno pro jistotu nejvyšší hlasitosti.

PC201362.JPGPC201363.JPG

Také pípnutí při přepínání potlačení okolního hluku se vždy neozývalo. Ovládání by mohlo být konkrétnější a přesnější, u použitého řešení občas dumáte, jestli máte prst položený správně. Na druhou stranu funguje i v rukavicích.

Zvuk

Sluchátka nabízejí výběr ze tří možných režimů: drát, bezdrát, bezdrát s potlačením hluku. Nám se jevil zvukově nejlepší čistý bezdrátový zvuk bez potlačení okolního hluku. Pasivní drátový režim i s lepším mobilním telefonem trpí zastřenějšími basy, tomu by mohl teoreticky pomoci sluchátkový zesilovač, ale v praxi se nám to nepotvrdilo. Zvuku by zkrátka slušelo trochu více energie.

 PC201365.JPG PC201369.JPG

Bezdrát s aktivním potlačením zvuku pak bohužel zúží prostor a utlumí dynamiku, čisté středy se lehce utlumí, a tak se líbivě zvýrazní basy a výšky. Zvukově se tady potvrzuje snaha Bang Olufsen o vyrovnaný líbivý zvuk, který bych označil za zvukové jiu-jitsu: pokud do sluchátek pustíte agresivní náročnou skladbu, někde uhnou, aby mohly jinde přidat pro celkově příjemnější výsledek, u kterého nebudou slyšet problémy. Nejvíce je to vidět u dynamiky v dolních frekvencích složitějších pasáží, kde napájení bezdrátových sluchátek nedává prostor pro plný efekt, ale výsledek zní příjemně. Zkrátka pro běžného posluchače ideál. Náročný posluchač čeká více detailů a informací i za cenu zjištění, že nahrávka je nepovedená.

PC201368.JPGPC201372.JPG

Sluchátkům skvěle chutná akustická hudba, kde podají prostor s elegancí nad limitem jejich uzavřené konstrukce, případně vhodně namasterovaný moderní pop. Nedoporučil bych je pro metalové dravé skladby útočící v celém frekvenčním spektru, tam sluchátka přejdou do defenzívy a zvuk ztratí jakýkoli náznak zdravé agresivity. Například první jednoduchou minutu Enter Sandman ještě dají s přehledem, plný nástup skladby je ale zaskočí ve snaze zahrát aspoň vyšší frekvence. Zde jsou zkrátka obětí vlastní snahy o co nejuniverzální zvuk.

PC201366.JPGPC201367.JPG

Aktivní potlačení hluku (ANC) zvládá spolehlivě filtrovat hluk dopravních prostředků, v tichu je slyšet jemný vyšší šum (což bývá u ANC obvyklé). Nedávno testovaná sluchátka Bose QC35 nemají ani tento šum, ale při dlouhodobějším nošení se zapnutým aktivním potlačením hluku to vadilo víc než provedení od B&O. Bose avšak nemá tak velký rozdíl mezi zvukem s a bez potlačení hluku. V případě Bang Olufsen se dá téměř říct, že když nemusíte, je lepší potlačení nepoužívat a mít prostorovější a otevřenější pocit z hudby. Ostatně i pasivní izolace je velmi účinná (což chválíme), a zapínat aktivní potlačení má smysl jen v případě výrazného hluku okolí.

Verdikt

Na sluchátkách H8 ocením hlavně trvalou robustní konstrukci a perfektní zpracování. Třeba i výměnný akumulátor naznačuje, že sluchátka budou sloužit mnoho let a případně jen vyměníte starý akumulátor. Pak fungujete klidně dál, což se o bezdrátové konkurenci říct nedá. Zvukově jde o výborná uzavřená Bluetooth sluchátka s podporou kvalitních AptX a AAC kodeků, která poskytnou především příjemný zvukový zážitek pro každodenní poslech. BeoPlay H8 potěší zejména ty posluchače, kteří z nějakých důvodů nechtějí velká sluchátka s aktivním potlačením hluku, které mají velké náušníky okolo uší, ale vyhovují jim spíše lehčí, supraaurální konstrukce, která sedí na uších. 

+ vynikající konstrukce
+ luxusní materiály
+ design
+ výměnná baterie
+ univerzální zvuk
+ zvuk při vypnutém ANC

- méně přesné ovládání
- dynamika zvuku s ANC
- výdrž v bezdrátovém provozu s ANC by mohla být delší
- vyšší cena

AVmania.cz
BeoPlay H8   8

 

BeoPlay H8

Cena: 12 798 Kč

 

  • Frekvenční rozsah 20 Hz – 22 000 Hz
  • Připojení 3.5mm stereo mini jack, Bluetooth
  • Bluetooth 4.1, kodeky aptX, AAC
  • Hmotnost 255 g
  • Napájení a baterie 240 mW, kapacita 800 mA, až 14 hodin Bluetooth s ANC, 35 hodin s ANC
  • Příslušenství Balení pouzdro, Flight adaptér, napájecí microUSB kabel, 3,5mm audio kabel, příručka

Určitě si přečtěte

Články odjinud