AVmania živě: Vyplatí se zahnutá obrazovka? [video]

AVmania živě: Vyplatí se zahnutá obrazovka? [video]

Mají prohnuté obrazovky smysl? Podívali jsme se na prohnutý televizor s Ultra HD rozlišením. Jaké má klady a zápory? Bude se vám líbit?

Zakřivené, neboli prohnuté OLE obrazovky se staly fenoménem roku 2013. Na IFA 2013 a později na CESu 2014 jsme je už mohli vidět v LCD verzi. Prohnuté obrazovky mají aktuálně jak Full HD rozlišení, tak Ultra HD (4K) rozlišení. Novinku představilo hned několik velkých výrobců – Samsung, LG, HiSence nebo Changhong. Do redakce nám dorazil na test první prohutý UHD televizor na světě – 65“(165cm) Samsung UE65HU8500.

Je to móda? Je to styl? Na zakřiveném 70mm plátně se promítaly filmy v kinech už v 50. až 70. letech minulého století, jde tedy o jakýsi návrat ke kořenům. Najdou zakřivené obrazovky své místo v domácnostech?

Světově prvním zakřiveným plátnem byla Cinerama, která byla poprvé představena v New Yorku v roce 1952. Horizontálně zakřivená plátna pak začalo používat mnoho kin, mezi nimi i Cinerama Dome v Hollywoodu, aby tak zabránily zkreslení obrazu, které vznikalo u superširokých formátů, jako byl například CinemaScope (23:9).

Prohnutá plátna se dnes používají ve velkoformátovém kinematografickém systému IMAX a standardně se na nich promítá v kinosálech pro jejich schopnost vytvořit živý obraz a vtáhnout diváky hlouběji do děje. Standardní IMAX nabídne 22 m široký a 16 m vysoký obraz. IMAX patří mezi nejúspěšnější velké formáty, které se v současné kinematografii používají.

Výrobci uvádějí, že oproti plochým obrazovkám poskytují ty zakřivené větší rozsah úhlů pohledu a minimální lichoběžníkové zkreslení. Zakřivené obrazovky údajně poskytují širší zorné pole a že výrazný posun od centra obrazovky způsobuje větší zkreslení obrazu, než je tomu u plochých obrazovek, se ale výrobci neshodují. Film navíc má zakřivením získat větší hloubku a dokáže vtáhnout hlouběji do děje.

Naše první zkušenosti nejsou tak jednoznačné, ale o tom více ve videu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud