Audio-video ohlédnutí za rokem 2016. Co nás čeká v roce 2017?

Audio-video ohlédnutí za rokem 2016. Co nás čeká v roce 2017?

Podívejme se na uplynulý rok 2016 a co nejdůležitějšího přinesl. A kam se budou posunovat trendy v roce 2017?

V příštích dnech proběhne  CES, veletrh spotřební elektroniky, který se pravidelně koná začátkem ledna v USA v Las Vegas. Před tím se ale podíváme zpět na rok 2016, co se povedlo více a co méně. 

Netflix, Amazon a HBO Go

 Po letech slibů a očekávání v ČR konečně můžeme legálně využívat on-line služby jako jsou Netflix, Amazon či HBO Go. Ta posledně jmenovaná sice tady byla, ale teprve od ledna 2016 si HBO Go může objednat i ten, který kabelovku nemá. Šlo ale jen o reakci na příchod Netflixu do ČR. Počáteční velký zájem médií velmi rychle utichl, neboť Netflix na začátku nenabídl žádnou podporu češtiny, a to jak ve formě titulků, tak v dabingu. A ti, kteří už službu znali a využívali, vadilo méně obsahu.

My jsme pak naše zkušenosti se službami shrnuli v článku Netflix, HBO GO a streamování filmů: klady, zápory, zkušenosti. Pomohl teprve fakt, že v říjnu Netflix začal u některých titulů nabízet české titulky a v listopadu konečně přidal i podporu sledování i když je divák offline.

V prosinci pak Amazon začal nabízet svoji službu Prime Video i u nás, takže s nástupem roku 2017 zde máme všechny nejdůležitější služby. U nás zatím během let 2015 a 2016 zaniklo několik on-line videopůjčoven s dabovanými filmy (a to i ty, co nabízely obsah zdarma). Jak je vidět, tak budoucnost patří spíše globálním hráčům, než lokálním službám.

Ultra HD a HDR

Hlavním tématem u televizorů bylo 4K rozlišení a HDR obsah. Aby lidé pochopili, že Ultra HD není jen o 4K rozlišení, zavedli výrobci Ultra HD Premium: nové označení pro nejkvalitnější 4K televizory. Od HDR (vysokého dynamického rozsahu jasu) si slibují hodně výrobci a prodejci, jako první přišel se svým špičkovým televizorem Panasonic, o něco později pak také Samsung a další výrobci.

Sony si klidně počkalo, aby excelovalo vynikajícím modelem ZD9, ten aktuálně nabízí nejvyšší jas v HDR. LG se svými OLED televizory ale také nezahálelo, konečně vyřešilo dětské počáteční dětské nemoci, a nabídla celou novou řadu povedených modelů, od prémiového modelu OLED 65G6V po dostupnější, ale stále výborný OLED 55E6V. Philips pak k OLEDu přidal svůj úchvatný Ambilight.

V roce 2017 předpokládáme posun HDR funkce do levnějších modelů, nicméně za vysoký bodový jas a kvalitní upscaling na 4K si budou filmový fanoušci stále asi připlácet. Neboť původního 4K obsahu je stále jako šafránu a to i přes spuštění prodeje UHD Blu-Ray přehrávačů. Ty jsou ovšem zatím drahé, UHD BD disků je také pomálu.

Takže prodeje televizorů potáhne spíše touha spotřebitelů po novinkách, než skutečná potřeba. To ovšem neplatí po DVB-T2. Nový D-Book byl konečně v létě schválen a Radiokomunikace spustili certifikační program, který by měl dát jistou, že za pár let jim DVB-T2 tuner bude fungovat. O pozemním 4K vysílání si ale můžete zatím nechat jen zdát, u DVB-T2 se v posledních měsících před schválením ladilo především SD rozlišení, nikoliv Full HD či 4K.  

Konec drátových sluchátek?

Největší (avšak očekávanou) změnu přinesl Apple, když se rozhodl, že do nových telefonů nedá sluchátkový výstup – jack 3,5mm. Výrobci začali nabízet nová bezdrátová sluchátka, a to jak náhlavní, tak různé varianty špuntů.

Zatím nejlépe s tím poradilo japonské Sony, které začalo prodávat skvělá  sluchátka MDR-1000X, bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku, která ale zároveň zvládají Hi-Res audio (přes kabel). Drátové modely ovšem mrtvé zdaleka nejsou, jen se výrobci rozhodli, že těm movitějším a náročnějším nabídnou i sluchátka, u nichž se ceny počítají v desítkách tisíc. A k tomu samozřejmě nabízejí i nové, dražší přehrávače Hi-Res hudby (napři. Sony Signature, iRiver). Nicméně klasická sluchátka v běžných cenových relacích stále budou patřit k tomu nejprodávanějšímu i nejvyhledávanějšímu.

V příštích dnech se dočkáme představení novinek, prototypů a trendů, které výrobci audio a video techniky považují za ty důležité. Po CESu 2017 přinesme naše obvyklé celkové zhodnocení a shrnutí, a také se pokusíme opět odhadnout, kde bude realita a co všechno zůstane pouze ve sféře zbožných přání.   

  

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud