Alternativa, která Slovensko přesahuje…

Alternativa, která Slovensko přesahuje…

Opět vám přinášíme tři velmi zajímavá hudební alba. Tentokrát ze Slovenska z produkce nezávislých vydavatelů.

V produkci nezávislých slovenských vydavatelů se objevilo v poslední době několik titulů, které jmény interpretů nebo svými názvy odkazují ke konkrétním lokalitám na Slovensku. Společná však tato alba mají i to, že svým charakterem, svou hudbou a do značné míry i svým zvukem slovenskou scénu přesahují.

lublau_hadanka.jpg

Lublau je německý název pro město Starou Ľubovňu. Odtud také pochází uskupení, které si říká Lublau a které na svém nové albu Hádanka představuje zajímavou směs žánrů od akustické alternativy až k tvrdšímu rocku. To je však zjednodušené vymezení. Při poslechu jednotlivých písní si na své přijdou příznivci reggae, popu i akustického jazzu. Základní sestavu Lublau sice tvoří čtyři muzikanti (zpěvák a multiinstrumentalista Milas Groove, kytaristé Igor Fabian a Robert Barlík a bubeník Vladimír Leško, avšak na albu účinkuje řada hostů včetně čtyř klávesistů nebo dvou zpěvaček). Zvuk alba, které má v distribuci bratislavská nezávislá společnost Slnko Records, je standardní, avšak v některých momentech stojí za zvláštní pozornost. Mne osobně zaujala například velmi pěkná kytara v písni Ruža. Naopak méně výrazný (interpretací i zvukem) je zpěv.

longital_revoyaged.jpg

Vydavatelství Slnko Records je personálně spojeno s bratislavským duem Longital, které tvoří baskytaristka a zpěvačka Shina a hráč na různé strunné nástroje Daniel Salontay. Dříve si říkali Dlhé diely, což je lokalita v Bratislavě, a jejich současný název je starší pojmenování pro totéž místo. Longital, které můžeme po osmi vydaných albech považovat za nejvýraznější představitele slovenské alternativní scény, využívají i na svých řadových deskách a na koncertech „třetího člena“, laptop s předtočenými a nasamplovanými elektronickými i dalšími konkrétními zvuky. Tak je známe z posledního alba Gloria nebo z předchozí Výpravy.

Ještě dál směrem k elektronické hudbě se tvůrci nekonvenčního písničkářství posouvají na svém novém titulu Revoyaged. Jde o remixové album, na kterém si s písněmi Longitalu pohráli například Karaoke Tundra, Loleq, Miou Miou a další čeští a slovenští umělci. Mezi remixovými alby, která jsem v posledních letech slyšel, patří právě Revoyaged k těm nejzajímavějším. Přináší nové verze pouhých pěti písní z alba Výprava (Na mori je zastoupena pětkrát, Konečne si letel čtyřikrát), avšak o to zajímavější je sledovat, jak někteří autoři remixů zdůraznili vokální linku, zatímco jiní pracují s ambientní Salontayovou hudbou a další s uhrančivým rytmem.

csoloszto.jpg

Na trhu se objevil také třetí díl výpravné Šamorínské trilogie slovenské básnířky Judity Kaššovicové s názvem s názvem Krajina ticha Csölösztő (Csölösztő je opět lokalita na Slovensku; jde o maďarský název osady Čilistova u Šamorína). Tak jako v případě dvou předchozích dílů (Šamorínske verše a Rok v Šamoríne) se jedná o multimediální dvojjazyčný projekt. Verše ve slovenštině a v maďarštině zhudebnil a na dvě CD, která jsou součástí knihy, natočil skladatel Juraj Turtev se skupinou Blues Club.

Základní sestavu skupiny na albu tvoří Juraj Turtev (zpěv, kytary), Janka Rardová (zpěv), Slávka Halčáková (recitace, zpěv), Roman Kraic (kontrabas) a Miloš Železňák (kytary, ukulele, mandolína). Dále účinkují Andor Buják (saxofon), Hearn Gadbois (darbuka, buben), Marek Rusek (bicí), Roland Kaník (klávesy), Ivan Tomovič (kytara) a Kristián Buják (darbuka, gajdy). Zatímco ve svých dalších projektech (Bluesweiser, Dura & Blues Groove) se Juraj Turtev věnuje blues, novinka má blízko k alternativní hudbě a world music. S velmi zajímavými aranžemi Andora Bujáka koresponduje vynikající zvuk nahrávky.

  • Lublau: Hádanka. Slnko Records 2008, celkový čas: 47:59
  • Longital: Revoyaged. Slnko Records 2009, celkový čas: 68:50
  • Juraj Turtev & Blues Club: Krajina ticha Csölösztő. Součást sbírky Juditty Kaššovicové. Judita Kaššovicová 2009, celkový čas: 55:39 + 55:52

Určitě si přečtěte

Články odjinud