4K vs. 3K: dejte pozor na falešené Ultra HD televizory

4K vs. 3K: dejte pozor na falešené Ultra HD televizory

Možná jste se už někde dozvěděli, že ne všechny 4K televizory nabízí skutečné 4K rozlišení, ale pouze 3K. Jak to je? Čím se liší? A je obraz skutečně horší?

Tlak na co nejnižší ceny vede ke snaze šetřit všude. Letošním tahákem asi budou levné 4K televizory. V některých médiích se objevily informace o „falešných“ 4K LCD LED televizorech, které ve skutečnosti mají rozlišení menší – 3K. Kdy musíte dávat pozor?

Nejdříve jednoduše, proč se musí mluvit o 3K televizorech, nikoliv o 4K. Každý 4K televizor by měl mít rozlišení 3 840 x 2 160 bodů. Každý z těchto bodů je tvořen trojicí základních barev – RGB (červená, zelná, modrá), které dohromady skládají bílý bod. To je správný stav. Tyto LCD obrazovky se nazývají RGB.

3K Image.jpg
Struktura obrazových bodů RGB LCD vs. WRGB LCD

Druhou variantou jsou tzv. WRGB LCD panely.  Mezi každým bodem tvořeným barvami RGB je bílý bod. Obrazovka má tedy jinou strukturu a vhledem k tomu, že každý čtvrtý subpixel je bílý, obrazovka má ve skutečnosti pouze 2 880 x 2 160 bodů schopných reprodukce barvy. Zbytek jsou bílé body bez možnosti barvu změnit. (Velký pozor! WRGB OLED je něco zcela jiného – tam každý bod/pixel je tvořen čtyřmi subpixely a jde skutečně o 4K OLED panely.)  Bílý bod přinese vyšší jas, ale o něco změní výslednou reprodukci barev.

Už loni velké množství levných 4K televizorů, které se prodávaly zejména v Číně a Asii, bylo právě s 3K obrazovkami. Pokud se bavíme o UHD standardu, tj. 4K televizorech, tak tyto „3K“ televizory tohle nesplňují. Podle našich informací jsou 3K panely pro výrobce o 15 % levnější, takže při velkém tlaku na cenu produktu jde o jednoduchý způsob, jak se dostat na nižší cenu.

Kdy se bát 3K televizoru

[Update] O jaké televizory jde? WBGB panely najdete zejména v „malých“ úhlopříčkách – 40“ a 43“. U větších úhlopříček (48“ a více) si ale také občas musíte dát pozor. Dle dostupných informací LCD panely WRGB jsou osazeny některé levnější modely 4K televizorů LG (některé UF 6400, UF 6800), ale najdete je i jiných značkách.

WGRB.JPG

U menších úhlopříček, 40“ až 43“ jsou body tak malé, že bílé body na první pohled neuvidíte a vadit vám nebudou. Při nákupu WRGB LCD poznáte buď pečlivým pohledem, nebo jednodušeji – vyfotíte mobilem detail obrazovky a zvětšíte si ho. Pokud uvidíte bílé subpixely – nejde o plnohodnotný 4K RGB panel.

Problém nastane, pokud malý 4K televizor chcete používat jako levný 4K monitor pro připojení k PC, kde se počítá s tím, že každý bod se přímo adresuje a obsahuje jen RGB subpixely. WRGB LCD panel nemá ovšem požadovaný počet bodů, takže obraz bude méně ostrý, u některých testovacích obrazců pak dochází k chybnému zobrazení.

Logo-UHD-Black-FInal.jpg

U normálních 4K/Full HD televizorů je obraz trochu roztažen, pro přesné zobrazení se používá tzv. pixel mapping 1:1, zpravidla ve filmovém režimu, kdy chcete obraz vidět skutečně celý. Jistotu kupujícímu by mělo přinést zavedení Ultra HD loga, který budou moci mít jen skutečné 4K  televizory.  

HEVC je důležitější

Jestli kupujete televizor pro běžné sledování, tak se rozhodně daleko více zajímejte o výbavu, zda má 4K televizor vstup HDMI 2.0 a zda je vybaven dekodérem HEVC/H.265 kodeku, který se používá pro streamování 4K obsahu přes internet, případně se bude využívat pro DVB-T2 vysílání.  

Zmíněný problém bílého bodu vás zpravidla u 40“ až 43“ obrazovky trápit nemusí, raději bych doporučil menší kvalitnější Full HD televizor, 4K rozlišení má totiž smysl stejně až úhlopříček 48“ a více. Pokud ale mermomocí toužíte po menším televizoru, který z nějakého důvodu „musí“ mít 4K rozlišení, tak už víte, na co dát pozor.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud