14 největších filmových hitů tohoto léta (video)

14 největších filmových hitů tohoto léta (video)

Kapitoly článku:


Kick-Ass 2: Na plný koule

r. Jeff Wadlow, USA / Velká Británie 2013

Britský režisér Matthew Vaughn (gangsterka Po krk v extázi, fantasy Hvězdný prach, komiksová adaptace X-Men: První třída) v jedničce Kick-Ass s eklektickou lehkostí spojil žánrové prvky teenagerské komedie, romance, gangsterky, stylové akční brutality či revenge filmů do komiksově odlehčené podívané, jíž nechybí morálně-společenský apel. Neuctivá parodie, napěchovaná popkulturními odkazy až po okraj, si zde podávala ruku s citlivou laskavostí rodinné podívané.

 

Akční soubojové scény potěšily svou choreografickou nápaditostí nejen milovníky videoher. Vzhled dvanáctileté Mindy, která ještě nestačila dozrát do lolitovské vyzývavosti, a její cynický slovník a násilnické chování vzbudily pohoršení mravokárců.

Dle trailerů se zdá, že právě Hit-Girl (Chloë Moretz) převezme ve dvojce otěže vyprávění. Sice se na konci jedničky spolu se Davem Lizewskim (Aaron Johnson) rozhodla pověsit své superhrdinské alter ego na hřebíček a žít normální život, ale okolnosti ji přimějí nasadit si zpět svou masku.

Svými činy tato dvojice inspirovala řadu následníků, kteří se taky rozhodli nasadit si patřičný ohoz a vydat se do ulic prosazovat právo a spravedlnost. To si ale každý představuje po svém a tak brzy začnou mladí banditi úřadovat po svém. Loupeže a znásilňování jsou najednou na denním pořádku.

To se nelíbí jednomu staršímu superhrdinovi v důchodu, který dá dohromady tým správňáků a zavelí k odvetě. Plukovník Stars and Stripes (Jim Carrey) založí amatérský tým hrdinů Justice Forever, do něhož bude Dave/Kick-Ass později okolnostmi přinucen také vstoupit.

Na druhé straně barikády stojí Red Mist - The Mother Fucker (Christopher Mintz-Plasse) a skupinka jeho poskoků. Ten se touží pomstít Kick-Assovi za smrt svého otce. Jeho plán má však jeden háček. Pokud si někdo začne s jedním z členů Justice Forever, začne si automaticky i se všemi ostatními.

Autor komiksové předlohy Marc Millar říká, že dvojka se bude víc soustředit na záporáky a pouliční bojůvky v ní budou mít charakter Mechanického pomeranče. Trailery tomuto vábení moc neodpovídají a rozpaky vzbuzuje i jméno režiséra. Jeff Wadlow má na svém kontě horor Cry Wolf a teenagerskou variaci na Klub rváčů pod názvem Nikdy to nevzdávej. Tak uvidíme, jestli se mu podaří se svému předchůdci alespoň přiblížit.

http://www.youtube.com/watch?v=RJmz5KhNHoY


Pěna dní

r. Michel Gondry, Francie / Belgie 2013

Zahajovací snímek letošního karlovarského festivalu, kde ho spolu s Audrey Tautou osobně uvede jeho režisér Michel Gondry. Tvůrce filmů jako Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech nebo Prosíme přetočte bude jistě tím nejpovolanějším adaptátorem stejnojmenného poetického románu Borise Viana Pěna dní.

Francouzský prozaik, novinář, jazzman, písničkář a dramatik Boris Vian (1920- 1959) trpěl vrozenou srdeční chorobou, která pravděpodobně ovlivnila jeho hektický způsob života a práce. V roce 1947 vydal svůj nejznámější román Pěna dní, který ale získal proslulost až v šedesátých letech po jeho smrti.

 

Protagonisty příběhu, který se odehrává v surreálné Paříži, jsou dvě partnerské dvojice. Chloé (Audrey Tautou) s Colinem (Romain Duris) a Alise (Aïssa Maïga) s Chickem (Gad Elmaleh).

Colin je pohledný, bohatý mladík, který si rád užívá života. Poté, co se zamiluje do Chloé, se mu zdá, že jejich štěstí nestojí nic v cestě. Colinův přítel Chick je inženýr a sběratel díla filozofa Jeana-Sol Partra.

Colin žije ve velkém světlém bytě, kde mu vaří vybrané speciality vždy dobře naladěný kuchař Nicolas (Omar Sy), strýc Chickovy přítelkyně Alise. Idylický život se však začne náhle hroutit, když se Colin s Chloé ožení.

Chloé vážně onemocní - v její levé plíci vyroste leknín. Její léčba je obtížná. Chloé musí být v horách, stále musí mít kolem sebe spoustu květin a pít jen dvě lžičky vody denně. Colina nákladná léčba Chloé postupně ruinuje, takže musí začít pracovat. Jeho zaměstnání jsou stejně absurdní, jako celý příběh. Působí jako zahřívač hlavní pušek v továrně na jejich výrobu, hlídač trezoru, v jehož středu dorůstá zlato či jako posel špatných zpráv. Chloé se sice nakrátko uzdraví, ale její plíce je nefunkční. Záhy se objeví leknín i v druhé plíci.

Také vztah Alise s Chickem prochází problémy. To je zapříčiněno Chickovým nesmírným obdivem k Partrovi, který vede až k fanatismu. Chick sbírá vše, co nějak souvisí Partrem. Toho využívají knihkupci, u kterých Chick nakupuje. Nechá u nich i peníze od svého přítele Colina, které byly původně určeny na svatbu s Alise.

Zklamaná Alise, když vidí, jak Chick hospodaří s penězi a za co je utrácí, se proto vydává do kavárny, kde Partra přemlouvá, aby už nic nepsal. Když se jí to nepodaří, zabije ho Chickovým srdcerváčem. Pak postupně zabije všechny knihkupce ve městě a zapálí všechna knihkupectví. Sama při jednom z požárů uhoří. Chicka zastřelí v jeho bytě vymahači nezaplacených daní, protože nemá svůj srdcerváč a nemůže se bránit.

Colinův kuchař Nicolas z toho všeobecného neštěstí ze dne na den zestárne snad o padesát let. Chloé umírá a Colin za poslední peníze zaplatí chudinský pohřeb. Pak čeká na dřevěné lávce u hřbitova. Vždycky když leknín pod vodou vyroste nad hladinu, Colin ho zničí. Mezitím se dívá na fotku Chloé. Je pravděpodobné, že sám brzy zemře, protože přestává jíst a nevěnuje se ničemu jinému než této činnosti.

Michel Gondry do surreálné Paříže, kde lidé bruslí pozpátku, auta mají volant v kufru a klavír míchá koktejly, zasadil příběh čisté a zprvu bezstarostné lásky, do níž zasáhne fatální nemoc. Sladký život se mění v ten tragický, který hrdiny nelítostně válcuje.

Věk hrdinů je oproti románu díky jejich protagonistům posunut směrem ke střednímu věku. Ukazuje je jako přerostlé děti, žijící ze své lásky, kteří nestačili dospět. Střet s realitou je pro ně proto neúprosný.

Boris Vian do svého románu a postavy Colina promítl mnoho ze svého osobního života. Skrze postavu filozofa Partra se ironicky vysmál obsesivnímu uctívání módních filozofů a nekritickému vzhlížení k nim. Kdo ví, jakým způsobem byl ve Francii i ve světě přijímán předobraz této postavy, existencialista Jean-Paul Sartre, jistě pochopí proč.

Kniha, vypovídající o pomíjivosti lidského štěstí a nemožnosti uniknout společenskému systému, je vyprávěna bohatým, symbolickým jazykem a já už jsem teď zvědavý, jak bohatý vizuální jazyk zvolí pro její převedení Michel Gondry. Úroveň současných triků, v kombinaci s jeho fantazií, mu rozhodně nahrává do karet.

Určitě si přečtěte

Články odjinud