7
Fotogalerie

10 věcí, které nám vážně na televizorech vadí [bez cenzury]

Kapitoly článku:


DVB-T2 s HEVC/H.265 – všichni ho chtějí a někdy neví proč…

V posledním čase se rozpoutal doslova hysterický boj o potřebu mít v televizoru osazený tuner DVB-T2 s podporou kodeku HEVC/H.265. Jak to tedy skutečně je?

Některé výrobky DVB-T2 tuner včetně podpory kodeku již přinášejí. U modelových řad 2016 by se stav ještě měl vylepšit. Nicméně – není důvod, aby se výrobce k podobné záležitosti odmítal vyjádřit. Proč něco do televizoru dám/nedám a nechci o tom zákazníkovi říct? Jedná se o korektní chování?

Z druhé strany - po přítomnosti onoho „zázraku“ prahnou často z neznalosti lidé, kteří vůbec interní DVB-T/T2 tuner nevyužívají, ani v budoucnu využívat zřejmě nebudou. Jedná se o klienty s příjmem satelitní televize, kabelové televize, nebo příjmem televizního vysílání prostřednictvím internetové IP TV. Těmto zákazníkům skutečně přítomnost DVB-T2 tuner s jakýmkoliv kodekem může být šum a fuk.

maxresdefault.jpg

No a co zbytek? Zbytek musí přemýšlet. Nejisté vody totiž často vyplaví zaručené nezaručené zprávy. U nás se hojně diskutovalo, že tzv. D-Book, tedy jakýsi přehled minimálních technických požadavků na televizory a externí set-top-boxy byl již dávno hotov a dán. Poslední zvěsti však přinášejí něco trochu jiného. Ona norma se ještě dolaďuje, tudíž není zcela jednoznačně přesně dána. A tak se může stát, že byť vámi zakoupený výrobek má vše potřebné, i tak vysílání nezobrazí. Jistě lze namítnout, že v podobných případech by mohla stačit aktualizace softwaru – mohla, ale nemusela. Také musí být ochota výrobce tuto aktualizaci vytvořit a dát k dispozici. Možná se ale mýlíme a vše je naprosto jinak, jsme totiž v zemi se „specifickým trhem“.

Ať je to tak, nebo naopak – představte si, že DVB-T2 vysílání by bylo zpoplatněno. Skutečně u něj zůstanete, bude vás i tak zajímat? Nebo se poohlídnete po jiném typu vysílání?

Přátelé, kdo již televizor zakoupil a nyní se chytá za hlavu, protože jeho elektronický miláček DVB-T2 tuner a H.265 nemá a mít nebude – nezoufejte! Nepodléhejte nátlaku a zachovejte klid. Nasazení DVB-T2 by mělo probíhat postupně, několik let. Bohužel při dnešní nekvalitě výrobků, se klidně stane, že za těch pár let již televizor nebude sloužit a přistoupíte k jeho výměně. Anebo když překvapí svoji „držákovostí“, vždy existuje varianta se zakoupením externího set-top- boxu. Televizor tak skutečně vyhodit nebudete muset! Zobrazovat bude stále, jen přibude další zařízení s ovladačem. A přiznejme si – ne vždy toto zařízení musí mít uživatelský komfort horší, než mnohem dražší a výkonnější televizor.

Z našeho pohledu není od věci se na H.265 a DVB-T2 v televizoru ptát, zvláště u nových modelových řad. Ale nejedná se o naprostou a totální nutnost, bez které nemohu žít a televizor musím vyhodit. Vždy existuje cesta k řešení. U DVB-T2 tuneru a HEVC/H.265 kodeku ano – u nekvalitního obrazu již nikoliv. S tím budete muset žít až do chvíle výměny stroje.

A tak v tomto bodě se výrobců dá lehce zastat. Pokud ještě není známa budoucnost, chápeme jejich rozvážnost.

Interní přehrávač, aneb deky na kodeky…

Připojíte k televizoru flešku, anebo externí disk a z nich se přehraje něco přes polovinu multimédií? Proč? Proč nemůže hardwarově silný televizor zvládnout víc. Snad se nyní alespoň u některých operačních systémů, zableskne na lepší časy. Když jsem ale zkoušel v jednom z posledních testů aplikace pro přehrávání, nadšení bylo fuč. Někdy i obyčejná, nicotná a nijak nevybočující MP3 vyvolala restart celého stroje. Ufff. Nechcete to občas vyzkoušet taky?

Portacolor0.jpg

Wi-Fi – bezdrátová lapálie…

Bezdrátová síť u televizorů sem-tam není ochotna „chodit“ korektně. Telefony/tablety/NTB v domácnosti jsou prostřednictvím Wi-Fi bezproblémově připojeny k routeru, televizor chvíli ano, chvíli ne… anebo vůbec ne. Proč tedy vytváříme nestandardy s problémem se připojit například k síti se skrytým SSID? Proč někdy vytváří zádrhel DHCP server v routerech, přičemž řešením jest povinné nastavení pevné IP adresy a dalších záležitostí, takříkajíc napevno, přímo v televizi?

U bezdrátové sítě ale nezapomínejme na rušení vlivem dalších zařízení v blízkosti. Takové nasazení 2,4 GHz sítě v obytném domě znamená v mnoha případech velký problém, který výrobce neovlivní. A tak jistota kabelového připojení se stále nabízí. Anebo alespoň pokusná varianta s 5GHz frekvencí, pakliže ji výrobek podporuje (stejně tak váš router).

Podpora stále při starém…

Ano, článek na toto téma jste si od nás mohli v minulosti přečíst. Jak vidno z diskusních příspěvků na fórech – moc se toho nezměnilo. Zavoláte na podporu, očekáváte pomoc, ale nezadaří se. Lidé tam tápou, nevědí. Jednodušší věci, občasně, zvládnou, nicméně ty náročnější nikoliv. A tak se jde stále směrem – nový software, reset, nastavení, odpojte všechno… a ono to stejně nestačí. Byť se zákazník ptá evidentně technicky vhodným stylem, kdy lze předpokládat, že věci minimálně trochu rozumí a je schopen o ní diskutovat, ani tak nemá nárok se spojit s nějakým vaším technikem, který mu bude důstojným partnerem pro řešení?

Kontrastně se musí podotknout. Pár kladů již existuje a využívají se. Kupříkladu vymoženost v podobě vzdáleného přístupu k TV, kdy si podpora výrobek sama na dálku „prověří“.

old-tv-set.jpg

Co dál… rozmrzele a s otazníky…

Co napsat závěrem? Doba je spotřební, trh specifický a část zákaznictva, nezlobte se na nás, řeší hlouposti a podružné záležitosti. Kvalita se vytrácí a přednost má neustálá nová nabídka čehokoliv. Kupující se nechávají mocně ovlivnit reklamštinou a chtějí to, co výrobce chce prodat. Tlak na kvalitu se snížil, na cenu zvýšil. Vliv má i potřeba vydělat, přičemž televizory dlouhodobě prý nejsou ziskovou záležitostí.

Nejde ale skutečně jít jinou cestou, která bude méně okázalá, méně často „novinková“, ale udrží si nezbytnou kvalitu a odladěnost? Jasně - narážíme na cyklicky se opakující vzestupy a pády nových technologií a vlastností. Konkrétně nyní se hodí zmínit 3D - stereoskopii. Ještě doslova před „chvílí“ bylo vše 3D. A nyní přišla smrt. Mimochodem jsme ji kdysi na našem diskuzním fóru, tak trochu, předpověděli.

Uvidíme, třeba již v tomto roce v nových řadách televizorů, najdeme alespoň pár vlaštovek, které naznačí, že přichází obrozenecké jaro se svěžím vánkem správného směru vývoje.

Najdeme, nebo nenajdeme? Co myslíte?

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud