32
Fotogalerie

10 špuntových sluchátek do 1 000 korun [srovnávací test]

Špuntová sluchátka okolo tisíce korun bývají často označována jako vstupní brána za lepším a zábavnějším zvukem. Srovnali jsme 10 různých levných modelů.

Do testu jsme vybrali deset kusů In-Ear sluchátek s cenou maximálně 1 000 Kč. Vzhledem k tomu, jak se v poslední době vyvíjí kurzy měn, je možné, že sluchátka najde na internetu i levněji, ale bohužel je daleko pravděpodobnější varianta ta, že podraží. Sluchátka jsme poctivě otestovali a všechny poznatky sepsali tak podrobně, jak je to šlo. Z druhé strany je zvuk sluchátek tak obtížně popsatelný, takže jej berte spíše jako odrazový můstek pro základní orientaci, zajděte si proto do prodejny, vezměte si s sebou telefon, či MP3 přehrávač a vaši oblíbenou hudbu, až pak se rozhodněte.

Tab1.JPG

In-Ear, jinak řečeno špunty, jsou v poslední době velmi oblíbená skupina sluchátek, které se hodí hlavně pro denní nošení po venku. Mezi nesporné výhody patří hlavně skladnost a také to, že pokud se budete ke sluchátkům chovat slušně, mohou vám vydržet roky. Byť se to nezdá, může vám stejně dlouho vydržet i kabel, ale když ne, může jej šikovný kutil snadno vyměnit. Další velkou výhodu je výborná izolace vás od okolí, ale také to, že můžete poslouchat hodně nahlas, aniž byste obtěžovali okolí. Z druhé strany je třeba dávat pozor při pohybu ve městě, některé kusy sednou do ucha tak dobře, že neuslyšíte ani jedoucí auto, ani blížící se tramvaj.

Skoro pro každého

Je jistá skupina lidí, kteří In-Ear sluchátka v uchu nesnesou, často je to negativní zkušeností, kdy se jim někdo snažil nacpat do ucha špunt a obrovským náušníkem, který je tlačil. Pokud nemáte vyložené malé uši, nebudete mít problém s většinou špuntů a výrobci obvykle dodávají alespoň tři velikosti jednoduchých náušníků. Lidé s menším uchem by se měli vyhnout velkým špuntům, které se jim nemusí do ucha vejít, ale ten hlavní díl práce dělají náušníky. Pokud vám nesedí žádný v balení, není třeba ztrácet hlavu. Dají se dokoupit i další velikosti, případně s dvojitým nebo trojitým závojem a opět v několika velikostech. Dále mohou být pěnové, které se zmačkají, zasunou do ucha, kde přesně vyplní prostor.

Správný náušník je důležitý nejen kvůli pohodlí, ale také pro ideální podání zvuku. Jen perfektně padnoucí sluchátko dělá ten správný zvuk. Pokud se vám zdá, že vychvalované basy se vám prostě nedostávají, zkuste jiný náušník, třeba větší velikost, která lépe vyplní ucho, ale na vině může být i větší kus, pokud se silikon v uchu nějak hodně pokroutí. Vybrat správný náušník může být věda, ale dejte si tu práci. Někdy stačí vyměnit ten kousek silikonu a rázem máte úplně jiná sluchátka.

špunty.jpg
Nejširší nabídku náušníků mají s testu sluchátka od Deauss Labs

Počítejte s tím, že i když budete o čistotu svých uší pečovat, na náušníku vždycky trochu mazu najdete. Obvykle postačí očištění papírovým ubrouskem, pokud dojde k většímu znečištění, nebo se silikon promastí natolik, že začne ze sluchátek klouzat, stačí samotné náušníky umýt v teplé vodě se saponátem a následně důkladně očistit. Z hlediska ochrany vlastního zdraví a zdraví ostatních, není příliš moudré půjčovat sluchátka i s náušníky.

Pokračování 2 / 13

Zábava vs. věrnost

Existuje poměrně rozšířená pověra, že takto malá sluchátka nemohou mít silné basy, což je pochopitelně hloupost. I tady se projevuje silný trend hutného basového základu, který ale musí být udělán velmi citlivě, aby nepřehlušil zbytek spektra. V ceně okolo tisíce korun najdete sluchátka se zábavným projevem, které umí mohutné basy dávkovat citlivě a s rozumem, ale bohužel také kusy, které v basu utopí vše okolo. Stejně tak tu najdete věrný projev, ale i divoký pokus s agresivními výškami. Je jen na vás a vaší oblíbené hudbě, kterému směru dáte přednost.

Jde ale o tak individuální záležitost, že vás znovu odkážeme na prodejnu a přímý poslech. Obecně se hodí basová sluchátka na hudbu, kde hraje prim elektronika, což se týká i podstatné části současného popu. Pokud preferujete hudbu tvořenou vokály a více reálnými nástroji, může být přesnější projev žádanější. Byť se najdou i jedinci, kteří poslouchají metalový výplach a silně basových sluchátkách a chrochtají blahem. Proti gustu, žádný dišputát.

Trable s kabelem

Poslední dobou se stává velmi populární plochý kabel, ten má řadu předností. Nesporně snese hrubší zacházení, méně se zamotává, ale u těchto sluchátek bychom se jim raději vyhnuli. Ploché kabely mají velké sklony k mikrofonnímu efektu, kdy se pohyby kabelu dostávají až do uší a ruší. Kulaté kabely mají u In-Ear lepší uplatnění, právě díky menšímu mikrofonnímu efektu. Zásadní vliv na tento efekt také teplota, pokud se kabel vychladí k bodu mrazu, hodně ztuhne a efekt se násobí. Proto je třeba, aby kabel nebyl příliš tuhý ani při pokojové teplotě.

pouzdro.jpg
Tvrdé plastové pouzdro ke sluchátkům SoundMagic je ideální na přenášení

Některá sluchátka mají tlačítko a mikrofon, které se dá u většiny telefonů použít jako handfree. Nejčastěji se používá univerzální varianta s jedním tlačítkem a mikrofonem, dnes těžko najít telefon, který by si s tímto neporadil. Apple používá vlastní řešení čtyřpólového jacku a můžete použít i ovládání hlasitosti pomocí tlačítek, které bohužel nefunguje na drtivé většině Androidů. Ty lepší prostě ovládací tlačítka vyřadí, jiné si s nimi neporadí a místo levého a pravého kanálu uslyšíte ve sluchátcích mono rozdíl obou kanálů, pak je třeba použít speciální redukci.

Pokračování 3 / 13

Jak jsme testovali

Testování sluchátek je obzvláště složitou záležitostí. Věcí, které jdou změřit, spočítat, či jinak přesně určit, je neuvěřitelně málo. Proto jsme se museli maximálně spolehnout na naše cvičené uši a roky zkušeností s In-Ear sluchátky. Hodnocení sluchátek je relativní a je silně vázáno na danou cenovou kategorii.

Pro testování jsme jako zdroj zvuku používali iPhone 5s, Nexus 5 a tablet Lenovo Yoga Tablet 2 8“. Většina hudby pocházela ze Spotify, kde byla nastavena nejvyšší kvalita odpovídající formátu MP3 320 kb/s. Při testování bylo třeba poslouchat snad všechny možné žánry, jedině tak je možné získat maximum poznatků, jak se sluchátka chovají.

Detaily, či agresivita vysokých frekvencí se nejlépe odhalí na vážné hudbě, tady výborně posloužil Vivaldi nebo klavírista Yiruma. Ale bylo třeba sáhnout jaké po jazzových kompilacích, které jsou pro testování velmi komplexní a je pak přesně poznat, na čem si měnič vylámal zuby. Síla basů se pak dá zhodnotit u elektronické hudby, tady jsme sáhli po populárním Skrillexovi, ale dobře funguje i moderní pop založený na silných basových linkách jako je Katy Perry, Rihanna a další. Jestli ale nejsou basy až příliš silné, se nejlépe vyzkouší na metalové hudbě, kde se kombinuje rychlá dvoušlapka s baskytarou a zároveň je třeba slyšet vokál a činely.

U velmi basových projevů se mohou údery rychlých bicí slévat a přehlušovat zbytek spektra, ze skladby pak nemáte nic ani poslech není příjemný. Tady jsme se uchýlili k Metallice, Korn nebo Slipknot. Utopení v basu se ale může týkat nejen metalu, ale i rocku, bluesu, jazzu a další žánrů postavených více na klasických nástrojích, nežli na elektronice. Folková hudba zase hodně prozradí o tom, jestli sluchátka posouvají středové frekvence, a tady jsme se zaposlouchali do Jarka Nohavici. Došlo i na mluvené slovo, ideálně a navíc edukativně zapůsobilo několik Cimrmanových her. Skladeb a interpretů bylo pochopitelně více a s každými sluchátky jsme strávili více než osm hodin čistého poslechu hudby.

Stran filmových efektů a dialogů prošel testem druhý z Terminátorů, Gladiátor a Zachraňte vojína Ryana. Tady jsme zase testovali, jestli mají filmové efekty dostatečnou sílu a dynamiku, je ale třeba také dobře rozumně dialogům. Z poslechu hudby, filmů a sinusového zvuku, který plynule mění frekvenci od nejnižší po nejvyšší, se dá získat poslechová charakteristika. Kvalita zvuku se podílí na celkovém hodnocení z 50 %.

Ergonomická stránka věci se na výsledku podílí z 30 %, tady se kromě dodávaného příslušenství hodnotí také kvalita a délka kabelu, což je u sluchátek dělaných na denní nošení zásadní. Některá sluchátka mají také ovládací tlačítka a mikrofon, které je také třeba ohodnotit, protože ty prvky nebyly podmínkou testu, je u této položky nastavena nižší váha.

Vyšší hodnocení dostala sluchátka s úzkým krčkem, který je pohodlnější na nošení, ten se našel jen u jediných sluchátek a v této kategorii je stále standard krček široký. Hodnotili jsme také snadnost vkládání do ucha, na což bylo třeba několika figurantů s různými velikostmi ucha. Někteří výrobci se snaží o anatomicky tvarované tělo, které ale nemusí jen tak jednoduše vklouznout do ucha a správné usazení na první dobrou není samozřejmé.

Zbylých 20 % vychází na otestování izolování zvuku a to jak toho co utíká ze sluchátek ven, tak i ten co vás může při poslechu rušit. Tady je nejzásadnější vyzkoušet mikrofonní efekt kabelu, tento jev je třeba vyzkoušet na různých druzích oblečení, přičemž nejméně citelný bude na přírodních materiálech a nejvíce o sobě bude dávat vědět na materiálech umělých. Celé to má také zásadní závislost na teplotě, protože vychlazený kabel ztuhne a efekt se znásobí. Díky divokému jarnímu počasí nebyl celkem problém přinutit kabel ztuhnout a vyzkoušet, jak se bude chovat i teplot lehce nad bodem mrazu.

Dále jsme hodnotili dodávané náušníky, čím více, tím lépe. Náušník má totiž zásadní vliv na to, jak bude sluchátko sedět v uchu, jak moc sluchátka izolují a jestli získáte ten správný zvuk. Čím více výrobce dodá náušníků, tím větší je pravděpodobnost, že najdete ten, který vám bez problémů padne. Druhou stránkou věci je to, že silikon se chová jinak v zimě a jinak v létě, někteří uživatelé nosí v létě větší náušníky a v zimě zase menší. 

Tabulky - podrobné hodnocení 1 až 10 místo 

místo 1 až 3.JPGmísto 4 až 7.JPGmísto 8 až 10.JPG

Pokračování 4 / 13

1. SoundMagic E10

Cena:

01 SoundMAGIC 01.jpg

Kovová sluchátka se za svůj čínský původ, a tím se nemyslím jen místo výroby, vůbec nestydí a naopak jej využívají ve svůj prospěch. Konstrukčně toho není moc co vytknout, kovové tělo by mělo něco vydržet a navíc vypadá skvěle, jen škoda širokého krčku.

Výrobce použil poměrně odolný kulatý kabel, který také budí důvěru, je ale trochu hůře poddajný a na určitém typu oblečení se může otírání slabě přenést do uší, nejde ale o nic zásadního a pomoci může přibalená spona na oblečení. Za co má ale výrobce velkou pochvalu, je tvrdé plastové pouzdro na přenášení a hodně náušníků v balení.

Zvukově nemám v této ceně co vytknout, nejlépe jde zvuk vystihnout slovem dospělý. Zkrátka nic nepřebývá, ani ni nechybí. E10 si hravě poradí s elektronikou, kde máte dostatek basů, ale nejsou zase tak vlezlé, aby dělaly rock nebo jazz neposlouchatelný.

01 SoundMAGIC 02.jpg

Výrobci se povedlo perfektně namíchat poměr zábavy a věrnosti, takových sluchátek je jako šafránu. Jde o velmi univerzální řešení, které se nezadýchají u ničeho a vykouzlily úsměv na tváři i mě, posluchači zmlsanému sluchátky za pět a více tisíc. Verze E10 nemá mikrofon ani tlačítko, ale stačí si připlatit asi 200 Kč a můžete mít kompletní mobilní headset.

+ Skvělá konstrukce
+ Dospělý a vyrovnaný zvuk

- Kov může studit
​- Slabý mikrofonní efekt kabelu

SoundMagic E10
zvuk   10
ergonomie   7
izolace   9

Pokračování 5 / 13

2. Fidue A31s 

Cena:

02 FIDUE 01.jpg

Jediná sluchátka v testu s úzkým krčkem. Ten je třeba vyzdvihnout hned z několik důvodů, tím hlavním je pohodlí, protože se sluchátka vejdou i do těch nejmenších uší, navíc i samotné tělo sluchátka je velmi malé. A tím druhým důvodem je možnost vybrat si neskutečné množství dalších náušníků, protože úzký krček používají většinou drahá sluchátka, u kterých se s výměnou počítá.

V balení najdete kromě jiného také háčky za uši, protože jsou sluchátka na toto nošení konstruovaná. Byť je pak manipulace trochu problematičtější, téměř se tím eliminuje mikrofonní efekt kabelu. Sluchátka lze pochopitelně používat i klasicky, třeba se sponou na oblečení.

02 FIDUE 02.jpg02 FIDUE 03.jpg

Kromě bohatého příslušenství, výborné konstrukce a kvalitního kabelu potěší sluchátka také zvukově. Ale potěší spíše příznivce elektronické hudby. Nenechte se zmást malým tělem, to totiž produkuje velmi silné a hluboké basy, které nehuhlají a jsou přesně dávkované.

Máte-li rádi spíše hudbu folkovou, kde hraje prim zpěv, musím vás odradit, protože Fidue mají tendence utápět vokál z basech a ani akustické nástroje nikterak nevyzní. Vzhledem k ceně musím hodnotit sluchátka jako nadprůměrná a jsou velmi milým překvapením testu.

+ Úzký krček
+ Hutný basový zvuk

- Zastřené vokály
- Horší akustické nástroje

Fidue A31s
zvuk   8
ergonomie   9
izolace   9

Pokračování 6 / 13

3. Sony MDR-EX450AP

Cena:

03 Sony 01.jpg

Japonské Sony předvedlo se speciálně tvarovanými sluchátky velkou parádu. Tělo je pokrouceno tak, aby co nejlépe padlo to zvukovodu, z počátku ale muže být manipulace trochu obtížnější, než najdete grif. Pak je ale nošení maximálně pohodlné a velmi příjemné. Možná to tak nevypadá, ale Sony vymyslelo tvar tak, aby padl skutečně do každého ucha.

Jako jediná v testu mají tato sluchátka kulatý opletený kabel, který je pevný, ale zároveň poddajný a minimálně trpí na mikrofonní efekt. Sluchátka můžete použít i jako telefonní headset a pokud vám nesedí bílá barva, najdete v nabídce i černou.

03 Sony 02.jpg03 Sony 03.jpg

Projev by se dal označit za až analytický a příjemně světlý. Mnoha posluchačům dojde zvuk bez basů, ale skutečně tu jsou. Sluchátka dávkují basy velmi citlivě a přesně, aby nepřehlušily zbytek spektra. A to se Sony daří, mají perfektní podání vokálů i nástrojů.

V metalové skladbě tak uslyšíte nejen kopák a basu, ale také kytary činely a zpěv. Tímto projevem se mi Sony hodně trefilo do vkusu, ale tento zvuk není pro každého, milovníci basy se budou cítit ošizeni.

+ Velmi přesný projev
+ Tvarované tělo

- Občas agresivnější výšky
- Široký krček

Sony MDR-EX450AP
zvuk   9
ergonomie   7
izolace   8

Pokračování 7 / 13

4. Jays t-Jays One

Cena:

04 Jays 01.jpg

Speciálně tvarovaná sluchátka švédské firmy jsou celosvětově známá a nedá se tak od nich čekat nic špatného. Samotné tělo se konstruováno tak, aby co nejlépe sedlo do ucha a tak se také děje. Zpočátku můžete se rychlým usazením bojovat, ale až získáte ten správný grif, tak vám padnou jako ulitá i pokud máte menší uši.

Nicméně díky anatomickému tvarování se může stát, že do některého ucha sluchátka nepadnou nebo mohou tlačit. Výrobce neodbyl ani kabel, který je samotný hodně krátký, ale můžete použít přibalenou prodlužku. Kulatý a obyčejně vypadající kabel je velmi pevný, ale netrpí mikrofonním efektem a je skvěle poddajný.

04 Jays 02.jpg

Zvukem jsou sluchátka jasně identifikovatelné, stejně jako zbytek portfolia sází na velmi hutné basy, které o sobě dávají rády vědět, ale neruší tolik u vokálních nebo akustických skladeb. Ani středy, ani výšky nijak nešidí, přesto bych viděl uplatnění spíše v elektronické hudbě, protože poslech klavírního koncertu nebude úplně ideální.

Jays dělají věci po svém a dělají je hodně basově, ale skvěle.

+ Anatomický tvar
+ Silné basy

- Nemusí sedě každému
- Někdy je basů až moc

Jays t-Jays One
zvuk   9
ergonomie   7
izolace   8

Pokračování 8 / 13

5. Fischer Audio Golden Wasp

Cena: 1 000 Kč

05 Fischer Audio 01.jpg

Netradičně vyhlížející sluchátka sází na kov, což by nebylo na škodu, kdy se při výrobě podařilo trochu zmenšit rozměry. Do menších uší může být problém sluchátka dostat a celkově jsou kvůli své vaze obtížněji nositelná.

Co je však naprostá bomba, je kabel spletený ze dvou kabelů, který je fantastiky poddajný a téměř nezná pojem mikrofonní efekt. Za tohle patří výrobci poklona, protože je to jeden z nejlepších kabelů, jaké jsem u sluchátek viděl.

05 Fischer Audio 02.jpg05 Fischer Audio 03.jpg

Šťavnatý, tak by se dal zvuk sluchátek charakterizovat jedním slovem. Basy jsou hutné, ale sluchátka se je nesnaží cpát všude a za každých okolností, což se pozitivně podepsalo na řízném a nezahuhlaném zvuku kytar. Bohužel trochu hůře jsou na tom vokály, kterým basy ubraly poměrně dost místa. Výšky mají dostatek detailů, ale občas sklouznou k agresivitě, což při vyšších hlasitost není příjemné.

Celkově hodnotím zvukový projev jako skvělý a hodně zábavný, pokud znáte sluchátka Klipsch a máte rádi jejich zvuk, tak Fischer Audio vaří podle stejného receptu a možná i trochu lépe.

+ Hutný a zábavný zvuk
+ Fantastický kabel

- Občas agresivní výšky
- Rozměry a hmotnost těla

Fischer Audio Golden Wasp
zvuk   8
ergonomie   7
izolace   8

Pokračování 9 / 13

6. Degauss Labs SPKRS

Cena 990 Kč

06 Degauss Labs 01.jpg

Švédské špunty používají malé, ale konstrukčně výborně řešené kovové tělo, které je pohodlné do každého ucha, od malého po velké. Také manipulace s nimi je velmi snadná. Škoda jen širokého krčku, kdyby výrobce použil užší variantu, bude pohodlí nošení úplně někde jinde.

Pokud se vám náhodou recenzovaná bílá barva nelibí, není problém pořídit si barvu jinou. Jak nemám ploché kabely na In-Ear sluchátkách rád, tady musím změnit názor. Mikrofonní efekt, který je už z podstaty věci u toho kabelu více slyšitelný, se podařilo díky povrchové úpravě a poddajnosti dostat na únosnou mez a za to patří výrobci malá poklona. Snad se přidají další.

06 Degauss Labs 02.jpg06 Degauss Labs 03.jpg

Svým zvuk cílí SPKRS jednoznačně na milovníky basů a elektronické hudby, kterou sluchátka zvládají s naprostým přehledem. Basy jsou surové a dominují všude. Což nepotěší vyznavače jiných žánrů, kde se nedostává prostor pro vokál a nástroje, takže poslech klasické hudby nebo rocku kulhá na obě nohy.

Tato sluchátka nejsou pro každého, ale kdo preferuje mohutné basy, bude je milovat. Ostatním raději doporučím poohlédnout se jinde.

+ Monstrózní basy
+ Povedená konstrukce

- Basy u určitých stylů
- Kov může studit

Degauss Labs SPKRS
zvuk   8
ergonomie   7
izolace   9

Pokračování 10 / 13

7. Happy Plugs In-Ear

Cena:

07 Happy Plugs 01.jpg

Velmi hezká sluchátka, které můžete mít hned v několika různých barvách a různých motivech se mohou na první pohled zdá jako módní doplněk, nenechte se ale zmást, to že jsou hezká, neznamená, že neumí hrát.

Výrobce nevymýšlel nic designově neotřelého a vyrobil jednoduché relativně malé špunty, které perfektně padnou do ucha na první dobrou. Obyčejný kulatý kabel je ale dostatečně ohebný a netrpí mikrofonním efektem. Takže kromě toho, že jsou sluchátka hezká, jsou i hodně dobře udělaná.

07 Happy Plugs 02.jpg07 Happy Plugs 03.jpg

A ani zvukově nejsou k zahození, snaží se o vyvážený projev s širokými středy a detaily ve výškách, bohužel se snaží až moc. Detaily přichází jen v náznacích a basový projev bývá občas zbytečně hutný. Toto vše má za následek spíše temný projev, který se vám prostě líbí, nebo ne.

Na elektronickou hudbu a basové linky tolik nevadí, cokoli akustické včetně vokálu nebo rokové hudby získá trochu podivnou perspektivu, kde se přestáváte ve skladbě orientovat. I tak ale hodnotím sluchátka pozitivně, žádný zásadní prohřešek, jen vyrovnaný poměr mezi módou, konstrukcí a zvukem.

+ Konstrukce a vzhled
+ Snaha vyvážený projev

- Místy surové basy
- Celkově temnější projev

Happy Plugs In-Ear
zvuk   8
ergonomie   7
izolace   8

Pokračování 11 / 13

8. NuForce NE-770X

Cena:

08 NuForce 01.jpg

Tělo tvoří modrý částečně průhledný plast, ale máte možnost vybrat si i z jiných barev. Konstrukce je jednoduchá, ale dobře řešená. Výrobce vsadil na prostý kulatý design, díky kterému sluchátka padnou do jakéhokoli ucha a jsou pohodlná i na dlouhé nošení.

Obyčejný kulatý kabel vypadá solidně a není náchylný na přenášení pazvuků při tření o oblečení. Jednoduché, ale dobře udělaná konstrukce se mi hodně zalíbila a mám tato sluchátka za jedna z nepohodlnějších v testu. Výrobce nešetřil ani na balení a přidal rovnou šest párů náušníků.

08 NuForce 02.jpg

Zvukově mě ale NuForce spíše zklamala. Na první poslech se mi zdálo, že jsou neutrální a nesnaží se zbytečně přidávat basy kvůli líbivosti, ale pak se začali projevovat jejich neduhy. Snaha o detailní výšky končí agresivními houslemi a příliš ostrými kytarami, až to může být nepříjemné.

U hodně dynamických skladem mají vysoké tóny tendence k plechovému podání a celý dosud výborný dojem je ta tam. Je to velká škoda, protože sluchátek, co si nevymýšlí basy a snaží se o analytický zvuk je hodně málo, jenže tedy ještě kus práce chybí.

+ Pohodlná konstrukce
+ Nevymýšlí si basy

- Agresivní výšky
- Plošší středy

NuForce NE-770X
zvuk   8
ergonomie   7
izolace   9

Pokračování 12 / 13

9. Jivo Elements

Cena 850 Kč

09 Jivo 01.jpg

Minimalistická sluchátka s minimalistický balením. Kromě sluchátek samotných totiž dostanete jen tři páry náušníků a to vše v recyklovaném papíru. Ekologické záměry výrobce se projevují i na materiálu sluchátek, ta jsou totiž kompletně vyrobena z palisandrového dřeva.

Tělo je tedy příjemné na dotyk, nikdy vás nebude studit a je také příjemně lehké. Výrobce neošidil ani kabel, které nemá tendence k mikrofonnímu efektu a je příjemně tenký. Dřevo nejen skvěle vypadá, ale má také vliv na zvuk samotný.

09 Jivo 02.jpg

Zvuk linoucí se z těchto sluchátek je velmi odlišní od zbytku testovaných kusů. Je příjemně vyrovnaný, světlý a vzdušní. Bohužel se výrobce příliš nepopasoval s výškami, které chtějí předat maximum detailů, ale místo sklouznou k agresivnějšímu podání, hlavně u houslí. Celkově ale musím zvuk hodnotit maximálně kladně, protože jde jinou cestou, než maximum hutných basů.

Jivo umí udělat z hudby radost a nebýt chudého příslušenství, byla by tato sluchátka podstatně lépe umístěná. Jenže počítá se i toto. Výrobce vám nedá pouzdro na přenášení a sluchátka nemají ani mikrofon, ani tlačítko. Pokud pro vás není toto překážkou a chcete vybruslit z přebasovaného trendu, mohu jen doporučit.

+ Dřevěné tělo
+ Světlý a vyrovnaný projev

- Místy agresivní housle
- Chudá výbava

Jivo Elements
zvuk   8
ergonomie   7
izolace   7

Pokračování 13 / 13

10. Creative Labs Hitz MA500

Cena

10 Creative 01.jpg

Na první pohled vypadají sluchátka velmi hezky, ale po nějakém čase používáni dojdete na to, že to je tak všechno. Velké kovové tělo asi něco vydrží, ale o pohodlí nemůže být ani řeč. Sluchátka se hodně špatně nasazují a do malého ucha je budete odstávat jen velmi obtížně.

Tolik populární plochý kabel má jistě své výhody, ale u In-Ear je s ním třeba jednat obzvláště citlivě a to se Creative moc nepovedlo. Kabel je tuhý, málo poddajný a proto slyšíte při v uších otírání kabelu o oblečení a to ruší.

10 Creative 02.jpg 10 Creative 03.jpg

Po stránce zvukové se Creative snažil vyhnout silně basovému projevu, což rozhodně chválím, ale problém nastává na druhé straně spektra, kde jsou vysoké tóny často zkreslené a až nepříjemně agresivní. Celkově je zvuk z těchto sluchátek nemastný a neslaný a nepotěšil mě ani ve filmech, kde sice byly slyšet velmi hutné efekty, ale dialogy byly zahuhlané a celkově chybí zvuku dynamika.

Jednoduše řečeno, plochý projev a nepraktická konstrukce. Jediným světlým bodem pak zůstává posuvné ovládání hlasitosti na kabelu, které je naprosto univerzální, bez ohledu na telefon.

+ Univerzální ovládáni hlasitosti
+ Robustní konstrukce

- Nepohodlné
- Plochý zvuk

Creative Labs Hitz MA500
zvuk   7
ergonomie   6
izolace   6

Určitě si přečtěte

Články odjinud